Przepis na makowiec tradycyjny
Tradycyjny makowiec na co dzień i od święta
Makowiec to podłużne ciasto o złotobrązowym kolorze w kształcie wałka. Z uwagi na to, że proces przygotowania maku jest dość czasochłonny, w przeszłości robiono go tylko na specjalne okazje. My pokażemy Wam, jak można wykonać go zarówno tą tradycyjną metodą, jak również korzystając z gotowej masy makowej. Dobrym, pośrednim rozwiązaniem jest wykorzystanie zmielonego już maku i przygotowanie z niego masy, dzięki czemu proces ten jest szybszy, a my wciąż mamy kontrolę nad składem. No to co, zaczynamy?
Mak - uspokaja i odżywia
Mak jest najbardziej znany jako baza do świątecznych ciast i deserów. W Krakowie kojarzony jest jeszcze ze słynnymi obwarzankami. Warto po niego sięgać, ponieważ jest źródłem wielu substancji odżywczych. Zawiera cenne składniki mineralne, takie jak wapń i fosfor, które są niezbędne do budowy zdrowych kości i zębów. Mak to też doskonałe źródło błonnika. W dwóch łyżkach mieści się niemal 15% dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej na ten składnik. Co więcej, mak ma działanie uspokajające i obniża poziom cholesterolu. Jest on jednak dość kaloryczny (480 kcal/100 g), więc osoby będące na diecie powinny spożywać go z umiarem.
Tradycyjny makowiec zawijany z ciasta drożdżowego
Składniki na ciasto drożdżowe:
-
500 g mąki pszennej
-
180 ml mleka (trochę ponad połowę szklanki)
-
pół kostki masła - 120 g
-
1/3 szklanki cukru - 100 g
-
3 żółtka średnich jajek
-
40 g świeżych drożdży lub 12 g suchych
Składniki na masę makową
-
200 g mielonego maku (lub 300 g suchego maku w całości)
-
750 ml mleka (3 szklanki)
-
130 g miodu naturalnego
-
50 gramów masła
-
opcjonalnie: do 150 gramów dowolnych orzechów, bakalii
-
3 białka
-
2 łyżki soku z cytryny
Dodatkowo:
-
cukier: 3/4 szklanki cukru pudru, 2 łyżki gorącej wody, 2 łyżki soku z cytryny
-
łyżeczka suchego maku
Sposób przygotowania:
Masa makowa
-
Mak opłukaj pod bieżącą wodą.
-
Do garnka wlej mleko i doprowadź do wrzenia. Gdy jest gorące, wsyp do garnka mak i energicznie mieszaj. Mak po chwili zacznie chłonąć mleko.
-
Mak odstaw do napęcznienia w garnku pod przykrywką. W przypadku maku mielonego wystarczy 30 minut, w przypadku maku do zmielenia 3 - 4 godziny.
-
Po napęcznieniu odsącz mak (możesz go przelać przez sitko wyłożone gazą)
-
W przypadku suchego maku w całości - zmiel dwukrotnie w maszynce do mięsa przez najdrobniejsze sitko, tzw. makowe. Jeśli używasz mielonego maku, pomiń ten krok.
-
Do maku dodaj masło i miód. Mieszaj, aż masło się rozpuści, a masa zrobi się jednolita (około 5 minut).
-
Następnie dodaj sok z cytryny, orzechy i bakalie (rodzynki, suszoną żurawinę, morele) czy kandyzowaną skórkę z pomarańczy.
-
Masę do makowca wymieszaj z trzema ubitymi na sztywno białkami, dzięki czemu nie będzie się kruszyć po upieczeniu.
Jeśli chcesz dokończyć makowiec późnej pamiętaj, że gotową masę makową można trzymać w lodówce do 7 dni lub zamrozić w woreczkach. Po rozmrożeniu idealnie nada się do świątecznych wypieków.
Ciasto drożdżowe
-
Masło, mleko oraz cukier umieść w rondelku. Całość podgrzewaj na małej mocy palnika do roztopienia się masła. Następnie odstaw do przestudzenia. Słodkie mleko z masłem powinno być wystudzone do około 40 stopni.
-
Do dużej miski wrzuć trzy żółtka i rozetrzyj je z przestudzonym, słodkim mlekiem z masłem.
-
Dodaj 40 gramów świeżych (lub suchych) drożdży i przesianą mąkę.
-
Ciasto wyrabiaj około 5 minut. Można to zrobić ręcznie lub użyć miksera z końcówką do wyrabiania ciasta.
-
Uformuj ciasto w dwie gładkie kule, przełóż do miski do wyrośnięcia na minimum 1,5 godziny i przykryj bawełnianą ściereczką lub folią. Ciasto można też umieścić w ciepłym piekarniku (nagrzanym do maksymalnie 40 stopni, ale nie więcej!). Powinno bardzo ładnie wyrosnąć, idealnie jak potroi swoją objętość.
Jak zwijać makowiec?
-
Wyrośnięte kule ciasta przełóż na stolnicę. Rozwałkuj ją na dwa placki do grubości 1-1,5 cm (ciasto nie powinno się kleić do drewnianego blatu, więc nie trzeba podsypywać mąką udać bez podsypywania mąką, ciasto nie jest zbyt kleiste) i wyłóż na nie makową masę.
-
Zwijaj makowce w rulony. Po zwinięciu przełóż je na papier do pieczenia i zawiń go dwukrotnie pozostawiając około 1 cm luźnej przestrzeni.
-
Zawinięty w papier makowiec umieść na blaszce, na środkowej półce piekarnika. Piekarnik powinien być nagrzany do 180 stopni z termoobiegiem, lub 190 stopni z pieczeniem góra dół. Czas pieczenia to 40 minut.
-
Po tym czasie możesz wyjąć makowiec, odwinąć go z papieru i zostawić na kratce do wystudzenia i zdobienia.
Makowiec tradycyjny. Sposób podania
Makowiec jest już gotowy do spożycia. Możesz go jednak dodatkowo ozdobić lukrem. W tym celu użyj 3/4 szklanki cukru pudru i rozetrzyj go w miseczce z 2 łyżkami gorącej wody i 2 łyżkami soku z cytryny. Gdy makowiec wystygnie, polej go lukrem i posyp ziarenkami maku