Przepis na sos pieczarkowy, idealny do placków ziemniaczanych i mięs
Sos pieczarkowy można wykonać bardzo szybko. Wprawny kucharz potrafi dokonać tego w 5 minut. Jednak mimo swojej prostoty, a może właśnie dzięki swojej prostocie, sos ten jest jednym z najpopularniejszych dodatków w Polsce. Uwielbia go prawie każdy. Wzbogaca dania mięsne grzybowym aromatem, podbija charakter dań wegetariańskich, a ziemniakom, kaszom i makaronom daje możliwość wybicia się na pierwszy plan na talerzu. Doprawiony czosnkiem, koperkiem i tymiankiem z delikatnym, śmietanowym posmakiem jest idealnym partnerem dla praktycznie każdego, polskiego dania. Słyszeliśmy nawet o osobach, które wręcz uwielbiają pierogi ruskie z akompaniamentem sosu pieczarkowego.
Bezwartościowa pieczarka? - zupełnie nie
Wartości odżywcza grzybów, a w szczególności pieczarek często jest poddawana w wątpliwość. Często mówi się, że w ich skład wchodzi sama woda oraz, że nie maja w sobie nic wartościowego dla naszego organizmu. Bardziej radykalni przeciwnicy pieczarek, uważają, że ich użycie w kuchni jest zupełnie niepotrzebne. Jednak my nie zgadzamy się w tymi ostrymi osądami. Pieczarki niosą ze sobą wiele smaku i niejedna potrawa bez tego dodatku, straciłaby na wizerunku. Krokiety, pierogi z kapustą, paszteciki a nawet pizza bez pieczarek, to już nie to samo. Mimo, że grzyby w ponad 92% składają się z wody, mają w sobie także parę witamin i spełniają kilka funkcji w naszym menu.
W pieczarkach możemy odszukać całą gamę witamin z gruby B, takich jak: B1, B2 oraz B5. Zawierają również niewielkie ilości witaminy C i D. Badacze zgodnie twierdzą, że działają one także na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi oraz pomagają utrzymać odpowiedni poziom glukozy w organizmie. Oprócz tego białe grzyby mają w sobie właściwości, które utrzymują nasze ciało w dobrej kondycji i zdrowej, młodej aparycji. Dzięki dużej zawartości wody, są bardzo mało kaloryczne, przez co często zalecane w zdrowych, zbilansowanych dietach, które pomagają zrzucić zbędne kilogramy.
Sos pieczarkowy ze względu na obecność śmietany jest dość ciężką potrawą, więc jeśli ktoś interesuje się zdrowa kuchnią, to z pewnością będzie chciał znaleźć zdrowszą alternatywę. W tym wypadku świetnie sprawdzi się jogurt grecki lub jogurt naturalny. Pierwszy zamiennik ma około 3 razy mniej tłuszczu niż kaloryczna śmietana, natomiast druga pozycja nie zawiera go wcale. Jeśli zdecydujesz się na wersje light sosu pieczarkowego, pamiętaj, aby śmietanowe odpowiedniki dodawać dopiero po ściągnięciu patelni z gazu. Jeśli temperatura będzie zbyt wysoka, może do doprowadzić do ścięcia jogurtu, a wtedy cała potrawa będzie niezdatna do spożycia.
Przepis na kremowy sos pieczarkowy
Do wykonania tradycyjnej wersji sosu pieczarkowego, potrzebujesz:
60g pieczarek1 cebula2 łyżki maki pszennej2 łyżki masła4 łyżki mlekaopakowania śmietany 18%sok z połowy cytrynytymianek2 ząbki czosnkusól, pieprz
Pieczarki umyj i pokrój w plasterki. Jeśli grzyby są duże, to przetnij je na pół i wtedy podziel na plastry. Cebulę obierz i poszatkuj na drobną kostkę. Czosnek przeciśnij przez praskę. Uszykowane w ten sposób składniki podsmaż lekko na maśle. Dopraw solą i pieprzem.
Od razu po przerzuceniu na patelnię, skrop grzyby sokiem z cytryny, dzięki temu zachowają estetyczny, jasny kolor i nie ściemnieją pod wpływem temperatury. W tym czasie zrób zasmażkę pod sos. Masło rozpuść w rondlu i dodaj mąki. Dokładnie wymieszaj i lekko podsmaż. Dodaj 4 łyżki mleka i rozmieszaj wszystko trzepaczką do jajek.
Następnie dodaj wcześniej usmażone pieczarki razem ze wszystkim z patelni. Szczególnie cenny jest wywar, który powstał w trakcie smażenia. Na koniec dodaj śmietany – do szklanki wlej parę łyżek ciepłego mleka z patelni i wymieszaj ze śmietaną. To zapobiegnie jej zważeniu. Dodaj tymianek, sól oraz pieprz do smaku.