Przepis na szarlotkę z budyniem z rodzinnego przepisu Ewy Wachowicz
Szarlotka z budyniem idealnie nadaje się jako podwieczorek z filiżanką aromatycznej kawy. Świetnie sprawdzi się też podczas świąt lub rodzinnych uroczystości. Dzięki przepisowi od Ewy Wachowicz, mistrzyni deserów, możesz wyczarować w swojej kuchni pyszną, wilgotną szarlotkę z budyniem, która stanie się Twoim flagowym wypiekiem.
Szarlotka czy jabłecznik?
Czy szarlotka i jabłecznik to to samo ciasto? Mimo, że często te dwie nazwy są używane zastępczo, to jednak istnieje mała różnica pomiędzy tymi dwoma wypiekami. Szarlotka to wypiek pochodzący z Francji a za jego wynalazcę uważa się Marie-Antoine Careme. Deser składa się z ciasta kruchego lub półkruchego a dodatkami są owoce – najczęściej są to jabłka, jednak można też spotkać się z wersją w której wypełnienie stanowią inne owoce takie jak gruszki, maliny bądź morele. Jabłka przed dodaniem do ciasta powinny być duszone lub uprażone.
Jabłecznik natomiast jest to ciasto, które można wykonać także ze spodu drożdżowego, tortowego czy nawet francuskiego. Jak sama nazwa wskazuje, jego wypełnieniem muszą być jabłka. Do tego rodzaju ciasta używa się surowych jabłek, układanych na surowe ciasto.
Czasami pojawiają się głosy, że jedyna różnica polega na tym, że szarlotka serwowana jest wyłącznie na zimno a jabłecznik może być podany zarówno na zimno jak i na ciepło.Warto wspomnieć, że swoją nazwę szarlotka wzięła od księżnej Charlotty, która była szwagierką cara Aleksandra I i późniejszą carycą. Wytwórca pierwszego wypieku, stworzył go właśnie swojego pracodawcy cara oraz nazwał go w hołdzie dla pięknej księżnej. Mówiono, że jest ona tak słodka jak to ciasto.
Ewa Wachowicz i szarlotka z budyniem
Do przygotowania pysznego ciasta z budyniem potrzebujesz: - 0,5 kg mąki- 2 łyżeczki proszku do pieczenia- 250g masła-1 szklanka cukru- 2 jajka- szczypta soli- 2 budynie śmietankowe- 0,75l mleka- 4 łyżki cukru- 1kg jabłek-cukier puder
Zacznij od przesiania mąki wraz z proszkiem do pieczenia na stolnicę. Aby zrobić kruche ciasto należy do mąki dodać zimne, posiekane nożem masło, które po wymieszaniu da nam kruszonkę. Następnie dodaj cukier oraz jajka. Dopraw odrobiną soli. Wszystkie składniki szybko i sprawnie zagnieć w jednolitą masę. Przy kruchym cieście liczy się czas, gdyż nie lubi ono wysokich temperatur.Tak uszykowane ciasto podziel na dwie części. Jedna zawiń w folię spożywcza i schowaj na razie do zamrażalki. Drugą rozwałkuj i połóż na blaszce, w której masz zamiar piec. Tym razem wstaw ciasto do lodówki.
W tym czasie mleko wlej do garnka. Pozostaw pół szklanki i rozpuść w niej budyń. Gdy mleko w garnku będzie już ciepłe wlej do niego rozpuszczony budyń i dodaj cukru. Gdy stanie się gęsty, odstaw, aby wystygł.
Jabłka dokładnie umyj i obierz. Pokrój w drobna kosteczkę. Wyciągnij zimną blachę z ciastem z lodówki i rozłóż na niej owoce. Zalej wszystko budyniem. Postaraj się, aby jego powierzchnia była równa. Wszystko przykryj startym ciastem z zamrażalnika. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 45-50 minut. Gdy ciasto się zarumieni, a jabłka zmiękną, to znak, że deser jest już gotowy. Na koniec posyp ciasto cukrem pudrem dla ozdoby.