Przepis na tradycyjny barszcz wigilijny, cudowny smak Świąt
Historia barszczu wigilijnego
Zupę tę znano już w Średniowieczu wtedy doceniano nie tylko jego smak, ale także właściwości lecznicze oraz jego skuteczność w leczeniu nadmiernego spożycia alkoholu, czyli kaca. Barszcz wigilijny różni się od zwykłego barszczu tym, że jest to potrawa postna, przygotowana tylko na włoszczyźnie, suszonych grzybach oraz burakach. Dodatkiem do barszczu wigilijnego są uszka.
Składniki potrzebne na barszcz wigilijny
- 3 garście suszonych grzybów (borowiki, prawdziwki)- 2 litry bulionu warzywnego- 5 buraków- 4 ząbki czosnku- 4 liście laurowe- 2 łyżki majeranku- 8 ziarenek czarnego pieprzu- 4 ziarenka ziela angielskiego- 3 łyżki soku z cytryny/ zamiennie może to być gotowy zakwas na barszcz- 2 łyżki posiekanej, świeżej natki pietruszki
Jak przygotować barszcz wigilijny?
Grzybki dokładnie opłucz, a następnie przełóż do miski i zalej 3 szklankami zimnej wody, pozostaw na noc, aby zmiękły. Kolejnego dnia, przelej zawartość do garnuszka i dodaj do tego liście laurowe oraz czosnek, całość gotuj około 20 minut.
Umyte buraki, zapakuj w folię aluminiową i wyłóż do nagrzanego piekarnika do 180/200 stopni i piecz przez około 20 minut. Po tym czasie gotowe buraki wyjmij i zetrzyj na tarce o dużych oczkach.Do bulionu warzywnego dodaj pieprz, majeranek, ziele angielskie, natkę pietruszki i doprowadź do wrzenia. Następnie do wywaru dodaj buraki, sól i pieprz do smaku, a następnie zagotuj na małym ogniu przez 5 minut po tym czasie zdejmij garnek z ognia, dodaj sok z cytryny lub zakwas i zostaw na godzinę, aby smaki się przegryzły, a barszcz wigilijny nabrał intensywności. Gdy minie ustalony czas połącz wywar grzybowy z barszczem wigilijnym i doprowadź do wrzenia. Podawaj ciepły z kilkoma uszkami.
Domowy zakwas na barszcz wigilijny
Spróbuj wykonać samodzielnie zakwas, aby twój wigilijny barszcz był jeszcze bardziej domowy!Składniki:- 2 litry przegotowanej wody- 1 kg buraków czerwonych- 6 ziaren ziela angielskiego- duża łyżka soli- 5 liści laurowych- pół główki czosnku, jeśli jest mała to cała- duża kromka razowego chleba bez ziaren
Przygotowanie: Rozpuść sól w wodzie. Buraki obierz i pokrój na cząstki. Do dużego słoja włóż buraki, ziele angielskie, liście laurowe, czosnek oraz kromkę chleba, a następnie zalej wszystko wodą z solą. Ważne jest, aby wszystkie składniki znalazły się pod wodą! Słój należy przykryć gazą i odstawić w dość chłodne miejsce na około tydzień, gdy w tym czasie wytworzy się piana, trzeba ją ściągnąć łyżką, a następnie z powrotem nałożyć gazę i odstawić na dalszy czas.
Pilnuj, aby składniki znajdowały się cały czas pod wodą podczas wytwarzania zakwasu na barszcz wigilijny – w przeciwnym razie mogą się one zepsuć. Po 5 dniach zakwas będzie gotowy i możesz go dodać do swojego barszczu wigilijnego!