Risotto cytrynowe z łososiem
Risotto wywodzi się z północnych Włoch. Jest zwykle podawane jako primo piatto, czyli pierwsze danie, tak samo jak zupy lub makarony. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zmienić trochę tradycję i zaserwować je z kawałkiem dobrze przyrządzonej ryby, jaką jest grillowany łosoś.
Risotto cytrynowe z łososiem: składniki
Na risotto:
-
1 litr bulionu warzywnego,
-
40 g masła,
-
1/2 cebuli,
-
1 łyżeczka estragonu ,
-
150 g ryżu arborio,
-
60 ml białego wina,
-
skórka starta z 1 cytryny oraz sok z 1/3,
-
30 g startego parmezanu,
-
świeżo zmielony pieprz (biały i czarny),
-
1/2 łyżeczki kurkumy,
-
1 łyżka sosu rybnego.
Na łososia:
-
300 - 400 g filetu z łososia ze skórką,
-
sok z 1/2 cytryny,
-
1/2 łyżeczki kurkumy w proszku,
-
1/2 łyżeczki ostrej papryki w proszku,
-
2 łyżeczki oleju roślinnego.
Risotto cytrynowe z łososiem: przygotowanie
W jednym garnku podgrzewamy bulion warzywny z sosem rybnym i trzymamy na niewielkim ogniu, nie pozwalając się zagotować.
Na kolejnym palniku rozgrzewamy patelnię, rozpuszczamy masło, dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę. Smażymy kilka minut, aż cebula się zeszkli. Dodajemy ryż i całość ponownie smażymy przez kilka minut, aż ziarenka ryżu staną się lekko przezroczyste. Następnie dodajemy estragon i kurkumę, a po chwili dolewamy wino. Gotujemy całość około 3 minut, aż wino odparuje.
Stopniowo, po pół szklanki, dodajemy gorący bulion i gotujemy przez około 20 minut, aż ryż będzie al dente.
Następnie do ugotowanego ryżu dodajemy sok i skórkę z cytryny oraz szczyptę zmielonego białego pieprzu. Odstawiamy risotto pod przykryciem na kilka minut, po czym dodajemy resztę masła, starty parmezan i świeży estragon, jeśli mamy. Mieszamy.
W czasie gotowania risotto przyprawiamy, a następnie smażymy filet z łososia na dobrze rozgrzanej patelni grillowej. Kładziemy go najpierw skórką do dołu, bo ta strona będzie się dłużej smażyła. Na średnim ogniu smażymy łososia przez 8 minut, a następnie przewracamy go na drugą stronę na kolejne 4 minuty.
Na talerzu wykładamy porcję risotto. Z patelni zdejmujemy filet i ściągamy z niego skórkę. Układamy go częścią bez skórki na ryżu, oprószamy pieprzem, a obok kładziemy ćwiartkę cytryny do indywidualnego skropienia.
Risotto cytrynowe z łososiem: porady
Ta potrawa powinna mieć półpłynną konsystencję, nie możemy zatem pozwolić, aby cały płyn się z niej wygotował.
Do risotto cytrynowego z łososiem pasować będą szparagi zielone z wody lub inne gotowane czy grillowane warzywa.
undefined