Sernik Malina: przepis na pieczony sernik z musem malinowym
Według nas idealnie do tego będzie nadawał się do tego mus malinowy. Oto sprawdzony przepis na sernik z malinowym musem i delikatną cytrusową nutą.
Sernik z musem malinowym: składniki na spód
-
ok. 180 g ulubionych herbatników
-
80 g masła, margaryny lub oleju kokosowego
Do tego przepisu możemy używać herbatników o ulubionym smaku: maślanych, graham, pełnoziarnistych lub migdałowych. Wrzucamy ciasteczka do misy blendera kuchennego i rozdrabniamy je.
Masło roztapiamy w rondelku, studzimy, a następnie dodajemy do pokruszonych ciastek i mieszamy do połączenia składników. Tak powstałą masę wysypujemy do natłuszczonej (lub wyłożonej papierem do pieczenia) okrągłej blachy do pieczenia i wyrównujemy. Najlepiej użyć w tym celu czegoś o płaskiej powierzchni czy dnie, np. miarki kuchennej, szklanki lub nakrętki od słoika.
Sernik z musem malinowym: składniki na masę serową
-
500 g sera twarogowego
-
300 g drobnego cukru do wypieków
-
200 ml kwaśnej śmietany
-
60 g mąki
-
200 ml mleka
-
2 jajka
-
1 łyżka cukru waniliowego
-
2 łyżki skórki otartej z cytryny
W jednej misce łączymy ze sobą ser twarogowy, cukier, mleko, mąkę oraz cukier waniliowy. Mieszamy tylko do połączenia składników. Następnie kontynuujemy mieszanie dodając stopniowo po jednym jajku oraz śmietanę. W ostatnim etapie dodajemy skórkę z cytryny.
Do tego sernika można użyć sera białego w kostce, ale należy go dwukrotnie zmielić, by pozbyć się grudek. Gotowy twaróg z wiaderka, który możemy kupić w niemal każdym sklepie spożywczym, to szybka alternatywa dla tych, którzy nie mają czasu lub odpowiedniego sprzętu kuchennego.
Przelewamy masę serową na wcześniej przygotowany spód. Unikniemy rozbicia go i rozproszenia się okruszków z ciastek w masie, jeżeli będziemy wlewać ją na odwróconą łyżkę stołową lub szpatułkę. Aby pozbyć się bąbelków powietrza przed wstawieniem sernika do piekarnika, możemy pełną blachą stuknąć kilka razy o blat kuchenny.
Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni i pieczemy ciasto przez 60 minut na środkowym poziomie piekarnika. Kiedy ciasto będzie upieczone, zostawiamy je w piekarniku do wystygnięcia. Dzięki temu wierzch sernika nie popęka i będzie gładki, a mus malinowy nie przedostanie się do środka.
Sernik z musem malinowym najlepiej przygotowywać w okrągłej formie z wyjmowanym dnem. Gdy ciasto już ostygnie, w pierwszej kolejności delikatnie oddzielamy boki od ścianek, a wtedy przeniesienie go z dna na talerz lub paterę będzie o wiele łatwiejsze.
Sernik z musem malinowym: składniki na mus z malin
-
300 g świeżych malin
-
3 łyżki cukru
-
½ łyżeczki żelatyny
-
¼ szklanki soku malinowego
-
1 łyżka soku z cytryny
Maliny wsypujemy do miski i zasypujemy cukrem. Przy użyciu blendera ręcznego dokładnie miksujemy je na jednolity mus. Następnie przecieramy maliny przez sito o drobnych oczkach, tak aby powstał mus malinowy.
Aby uniknąć brudzenia nadmiernej ilości naczyń, rozpuszczamy żelatynę w rondlu, w którym będziemy przygotowywać mus. Stosujemy do tego ok. pięciu łyżek ciepłej wody. Następnie do tego samego rondla dodajemy sok z malin i cytryny, a potem przetarte maliny. Podgrzewamy wszystko na średnim ogniu, ale nie doprowadzamy do zagotowania się.
Mus mieszamy i zestawiamy z ognia, aby trochę ostygł. Wylewamy na upieczony i całkowicie ostudzony sernik. Wstawiamy ciasto do lodówki, aby mus malinowy stężał.
Jeżeli chcemy uniknąć stosowania żelatyny spożywczej, możemy zamiast niej użyć 2 łyżek mąki ziemniaczanej. Przed dodaniem do rondla, rozpuszczamy ją w soku owocowym.
Sernik pieczony: przydatne porady
Poza sezonem letnim możemy wykorzystać mrożone maliny.
Serniki pieczone mogą mieć różne spody. Ten z musem malinowym z naszego przepisu ma spód z pokruszonych herbatników, ale możemy użyć także kruchego, biszkoptowego lub drożdżowego ciasta, albo zdecydować się na sernik wiedeński, czyli taki bez spodu.
Jeżeli lubimy bardziej zbitą masę w serniku, możemy dodać mąki ziemniaczanej, budyniu waniliowego, kaszy mannej, a nawet… ugotowane ziemniaki.
Zamiast kwaśnej śmietany, która nadaje sernikowi kwaskowatego smaku i delikatniejszej konsystencji, można zastosować jogurt naturalny.
Tak samo dobrze, jak mus malinowy, na wierzchu sernika sprawdzą się świeże owoce, marmolada, kandyzowana skórka z cytrusów, lukier lub rozpuszczona gorzka czekolada.
Mus malinowy przygotowany według tego przepisu będzie pasował również do serników bez pieczenia.