Smakosze.pl Przepisy Soczysty kurczak z ananasem w sosie słodko-kwaśnym
pixabay.com

Soczysty kurczak z ananasem w sosie słodko-kwaśnym

25 marca 2022
Autor tekstu: Agnieszka Woźniak

Kurczak na tysiąc sposobów

Kurczak zyskał ogromną popularność jako składnik wielu prostych przekąsek i wymyślnych dań. Na bazie piersi, ud czy skrzydełek z drobiu przygotowuje się różne receptury, cieszące zarówno oczy, jak i podniebienia. Kurczak dobrze współgra z wieloma składnikami, dlatego warto puścić wodzę fantazji i trochę poeksperymentować. Nie jest również trudny w przygotowaniu. Często początkujący kurzacze właśnie od niego zaczynają swoją przygodę z gotowaniem. Jest on jednak lubiany także wśród bardziej doświadczonych kucharzy. Mięso z kurczaka możemy jeść o każdej porze roku i na wiele sposobów. Lista dań z jego wykorzystaniem jest nieskończenie długa: makaron z kurczakiem i cukinią, pierś z kurczaka smażona w panierce,  kotlet de volaille, zapiekanka mięsna, skrzydełka z kurczaka z piekarnika i wiele innych. Skrzydełka w pikantnej marynacie to świetna propozycja na grilla. Kawałki z piersi kurczaka idealnie komponują się z makaronem i warzywami. Na piknik, na wycieczkę lub do pracy możemy zabrać tortille i wrapy z kurczakiem, które są smaczne i łatwe w transporcie. Uroczysta kolacja to okazja do przygotowania kurczaka pieczonego w całości, który efektownie będzie się prezentował na stole. Jeśli lubisz egzotyczną kuchnię, przyrządź go po tajsku, indyjsku, marokańsku lub w wersji, na którą przepis znajdziesz w tym artykule, czyli kurczak po hawajsku z ananasem w sosie słodko-kwaśnym.

Jak wybrać dobry kawałek kurczaka?

Świeże mięso kurczaka najłatwiej rozpoznać po lekko błyszczącym, jasnoróżowym kolorze i sprężystej strukturze. Powinniśmy unikać kawałków matowych, z żółtymi przebarwieniami. Kurczak powinno się przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Kurczak z ananasem w sosie słodko-kwaśnym. Przepis

Składniki:

350 g piersi kurczaka1 czerwona papryka1 marchewka1/4 ananasa1 łyżka mąki ziemniaczanej2 łyżeczki startego świeżego imbiru1 ząbek czosnku1/4 szklanki octu ryżowego (można zastąpić sokiem z cytryny lub limonki)4 łyżki cukru (na przykład trzcinowego)szczypta zmielonego białego pieprzu1 łyżka oleju roślinnego3 łyżki ketchupu

PRZYGOTOWANIE

Zacznij od pokrojenia papryki pokroić w kosteczkę. Następnie obierz marchewkę i pokrój ją w cienkie słupki.

Obierz również ananasa i pokrój na kawałki, wytnij głąb ze środka. Weź jedną czwartą ananasa i pokrój go na cienkie plasterki.

Pierś kurczaka pokrój w kosteczkę. Doprawić solą i wymieszaj z mąką ziemniaczaną.

Imbir i czosnek zetrzyj na małej tarce. Ocet ryżowy wymieszaj z cukrem i 3 łyżkami wody, odstaw na bok.

Na dużej patelni rozprowadź łyżkę oleju. Włóż kawałki kurczaka i podsmażaj je przez około 5 z każdej strony, co chwilę mieszając. Pod koniec przypraw startym imbirem, czosnkiem i białym pieprzem.

Dodaj pokrojoną w kosteczkę paprykę i marchewkę. Smaż przez około 3 minuty, co chwilę mieszając. Dodaj ananasa, wymieszaj i smaż na średnim ogniu przez 2-3 minuty. Jeden lub dwa plasterki ananasa możesz podpiec osobno i wykorzystać do dekoracji.

Zwiększ ogień i wlej wymieszany wcześniej z wodą i cukrem ocet. Całość zamieszaj i zagotuj. Następnie gotuj jeszcze przez około 2 minuty. Na koniec dodaj ketchup, wymieszaj i po minucie danie jest już gotowe. Możesz podać je z ryżem i posypać posiekanym szczypiorkiem.

Jak przygotować idealny ryż?

Kurczak z ananasem w sosie słodko - kwaśnym? Nic nie pasuje do niego bardziej niż ryż. Co zrobić, aby był doskonały?

Potrzebne będą:

  • szklanka białego ryżu

  • ok. 0,5 - 0,7 l wody

  • 3 łyżki oleju

  • łyżeczka soli

Na początku ryż wysypujemy na sitko o drobnych oczkach i przepłukujemy pod zimną wodą.

Do głębokiego garnka wlewamy wodę. Zagotowujemy, a następnie dodajemy łyżeczkę soli i 3 łyżki oleju.

Do gotującej się wody dodajemy ryż i przykrywamy pokrywką.

Po ponownym zagotowaniu, zmniejszamy moc palnika do połowy.

Całość gotujemy przez około 15 minut (lub zgodnie z zalecanym czasem gotowania na opakowaniu) na małym ogniu. Nie mieszamy ryżu w trakcie i nie zdejmujemy pokrywki.

Po tym czasie ryż powinien być suchy z wierzchu. Między jego nasionkami powinna utrzymywać się jednak odrobina wilgoci.

Po ugotowaniu odstawiamy go na około 10 minut. Po tym czasie delikatnie go mieszamy i przecedzamy przez sitko, aby pozbyć się resztki wody.

Tak przygotowany ryż będzie smaczny i miękki.

Obserwuj nas w
autor
Agnieszka Woźniak

Redaktor Agnieszka Woźniak

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy