Szarlotka domowa - idealny deser dla zabieganych
Przepis na najlepszą szarlotkę jak u mamy
Podstawą jest przygotowanie kruchego, maślanego ciasta wypełnionego słodkimi, duszonymi jabłkami, często przyprawionych cynamonem i kruszonką na wierzchu. To owocowe ciasto sprawdza niezależnie od okazji i każdemu smakuje. Jego popularność w Polsce nie dziwi, biorąc pod uwagę fakt, że nasze jabłka są jednymi z najlepszych i możemy poszczycić się wieloma ich odmianami. Szarlotkę można jeść na zimno, ale moim zdaniem najlepiej smakuje podawana na ciepło z lodami waniliowymi, listkiem mięty i bitą śmietaną.
Czym różni się szarlotka od jabłecznika?
Wiele osób mylnie określa szarlotkę mianem jabłecznika i odwrotnie. Pomiędzy jabłecznikiem a szarlotką istnieje jednak subtelna różnica. Szarlotkę przygotowuje się na cieście kruchym lub półkruchym, którego nadzienie stanowią jabłka, choć dawniej do przygotowania szarlotki równie często wykorzystywano gruszki, morele czy brzoskwinie. Do szarlotki dodaje się przyprawy korzenne, takie jak cynamon lub goździki. W jabłeczniku nadzienie jest za to zawsze jabłkowe, ale ciasto można przygotować na kilka sposobów. Może być to ciasto drożdżowe, francuskie lub biszkopt.
Jakie jabłka do szarlotki?
W Polsce jabłka uprawiano od siódmego wieku, kiedy to zostały wprowadzone przez mnichów cysterskich i od tego czasu stały się podstawowym składnikiem kuchni. Obecnie mamy do wyboru ponad 60 odmianam jabłoni domowej. Jaki rodzaj jabłek najlepiej sprawdzi się do ciasta? Do szarlotki poleca się kwaśne ich odmiany takie jak szara reneta i antonówki. Idealnie współgrają ze słodkim, waniliowym ciastem, przełamując jego smak. Są dość twarde, dzięki czemu nie puszczają zbyt dużo soku i nasza szarlotka zachowa idealną strukturę i smak. Jeśli jednak chcecie poeksperymentować ze słodkimi jabłkami, możecie sięgnąć na przykład po ligol. Jabłka te mają kremowy miąższ i charakteryzuje je wysoka kruchość. Korzenny smak sprawia, że bardzo pasują na szarlotkę. Problemem może być jedynie ich sezonowość, zbiera się je od końca września do połowy października, a można przechowywać je jedynie do lutego/marca. Innymi, słodkimi odmianami jabłek są papierówka i champion.
Domowa szarlotka - przepis
Oto prosty i niezawodny przepis, dzięki któremu szarlotka będzie obłędnie smaczna, łatwa w krojeniu i pięknie się prezentująca.
Kruche ciasto:
-
3 szklanki mąki pszennej tortowej (lub pszenna tortowa + krupczatka w proporcjach 1:1)
-
2 łyżeczki proszku do pieczenia
-
1 kostka masła
-
0,5 szklanki cukru
-
1 cukier wanilinowy
-
4 żółtka
-
3 łyżki śmietany 18%
Nadzienie z jabłek:
-
2 kg jabłek
-
1 cukier wanilinowy
-
1 łyżeczka cynamonu
-
1 łyżka bułki tartej
Sposób przygotowania - ciasto
-
Mąkę przesiej z proszkiem do pieczenia na stolnicę.
-
Dodaj schłodzone masło i cukier. Całość posiekaj dokładnie nożem
-
Do uformowanej w cieście dziurki wbij jajka i dodaj śmietanę. Na początku delikatnie wymieszaj z mąką przy pomocy noża lub łyżki, a następnie dłońmi (możesz też użyć robota kuchennego z hakiem) zacznij wyrabiać jednolite ciasto. W trakcie rozcierania masło rozpuści się i ciasto połączy się w zwartą kulę.
-
Ciasto podziel na 2 części (1/3 i 2/3). Każdą z nich zawiń w folię. Następnie większą część włóż do lodówki, a mniejszą do zamrażarki. Oba kawałki ciasta chłodź około 1 godziny.
Sposób przygotowania - nadzienie z jabłek
-
Jabłka umyj, obierz i usuń gniazda nasienne. Zetrzyj do miski na tarce o grubych oczkach.
-
Lekko odciśnij sok. Jabłka wymieszaj z bułką tartą, cynamonem i cukrem wanilinowym.
-
Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni.
-
Lekko odciśnij sok i wymieszaj z bułką tartą, cynamonem i cukrem wanilinowym.
-
Większą część ciasta wyjmij z lodówki i na papierze do pieczenia rozwałkuj na kształt prostokąta o wielkości blachy do pieczenia (najlepiej użyć dużej, o wymiarach 25x36cm).
-
Następnie nawiń ciasto na wałek i razem z papierem przełóż do blachy. Nakłuj widelcem. Boki blachy wysmaruj masłem.
-
Na ciasto wyłóż przygotowane wcześniej jabłka.
-
Wyjmij z zamrażarki pozostałą część ciasta i przy pomocy tarki o grubych oczkach, zetrzyj je równomiernie na wierch.
-
Blachę z szarlotką włożyć do piekarnika nagrzanego do 200 st.C. Piec łącznie około 45-50 minut. Pierwsze 20 minut w 200 stopniach i kolejne 25 w 180 stopniach. Ciasto nabierze jasnobrązowego koloru.
-
Po tym czasie ciasto wyjmij z piekarnika i po ostudzeniu posyp cukrem pudrem.