Bulion błyskawiczny
Bulion błyskawiczny
Kostki bulionowe kupimy niemal w każdym sklepie, ale umówmy się – nie jest to najzdrowsza opcja. Zdecydowanie lepiej będzie przygotować wywar mięsny lub warzywny w domu z dosłownie kilku składników i wcale nie jest to, jak mogłoby się wydawać, proces czasochłonny ani skomplikowany. Jak przyrządzić błyskawiczny bulion?
Domowy bulion
Bulion warzywny albo mięsny to coś, co każdy z nas powinien mieć w swojej kuchni w formie zamrożonych słoiczków lub kostek. Ma uniwersalne zastosowanie, jest bazą dla zup, sosów czy różnych dań, np. risotto. Najprościej jest sięgnąć po gotową, „kupną” kostkę bulionową, jednak każdy, kto ma jako takie rozeznanie w gotowaniu wie, że to fatalny wybór ze zdrowotnego punktu widzenia. Sklepowe kostki bulionowe, choć kuszą szybkością przygotowania i różnorodnością smakową, zazwyczaj pełne są chemicznych dodatków, wzmacniaczy smaku i utwardzanego tłuszczu. Stosowanie ich często w kuchni długofalowo może mieć fatalny wpływ na nasz organizm, a krótkofalowo, u tych bardziej wrażliwych, może powodować zgagę czy problemy trawienne. Z kostek, popularnie nazywanych rosołowymi, z powodzeniem możemy zrezygnować, przygotowując swój własny, domowy bulion.
Przepis na bulion błyskawiczny
Kiedy nie masz czasu na przyrządzenie długo gotującego się wywaru warzywnego lub warzywno-mięsnego, a w zamrażalce też ani śladu po choć jednej mrożonej porcji rosołu, sięgnij po ten sprawdzony przepis. Jego podstawowym składnikiem decydującym o ostatecznym smaku jest sos sojowy.
Składniki:
-
3 szklanki wody
-
1 łyżka oliwy
-
2 łyżki sosu sojowego
-
Sól, pieprz
-
Świeże zioła (tymianek, rozmaryn, natka pietruszki)
-
Suszone zioła i przyprawy (oregano, tymianek, papryka).
Wszystkie składniki gotujemy w garnku kilka minut, odcedzamy i… gotowe. Możemy zużyć od razu albo zamrozić na później. Błyskawicznie, prawda?
Domowy bulion warzywny
Jeśli natomiast mamy trochę więcej czasu, a pod ręką kilka składników więcej, przyrządźmy bulion warzywny z prawdziwego zdarzenia.
Składniki:
-
2 marchewki
-
Pół selera
-
2 pietruszki (białe części)
-
Por
-
Cebula
-
Sól, pieprz
-
Natka pietruszki
-
Liść laurowy
-
Ziele angielskie
-
2 litry wody.
Wszystkie składniki gotujemy przez godzinę na wolnym ogniu. Warzywa mogą być gotowane w całości, umyte i obrane, ale także pokrojone na mniejsze części, w zależności od tego ile mamy czasu.
Smak każdego bulionu podkręcimy, dodając kilka kropel soku z cytryny, lubczyk – suszony lub świeży - łyżeczkę koncentratu pomidorowego, imbir lub inne przyprawy. Dobrym pomysłem będzie też podpieczenie warzyw w piekarniku przez kilkanaście minut przed gotowaniem. Pieczenie wydobędzie z nich niezwykły smak i aromat, a nasz bulion będzie esencjonalny i wyrazisty.