Burgery z kurczakiem, guacamole i pomidorem
Burgery z kurczakiem, guacamole i pomidorem
Domowe burgery z grillowanym lub panierowanym kurczakiem, z pomidorem i awokado to zdrowsza wersja popularnych fast foodów. Delikatnie rozpływające się mięso, lekkie guacamole, świeży pomidor i sałata w maślanej bułce z chrupiącym sezamem nie mają sobie równych.
Zdrowe burgery z kurczakiem z awokado
Historia humburgerów sięga początków XX wieku i zaczyna się w Stanach Zjednoczonych. Po raz pierwszy zaserwowano tam, dokładnie w Teksasie, pierwszego humburgera będącego dokładnie kanapką w formie grzanki na ciepło z mielonym kotletem i sałatą z dodatkiem majonezu i musztardy. Od tamtej pory, w nieco zmienionej wersji, znane są na całym świecie i stały się jednym z głównych symboli amerykańskiego jedzenia. Niestety niekoniecznie pozytywnym. Rozpowszechnione przez sieciowe bary szybkiej obsługi kojarzą się zazwyczaj z fast foodem, niezdrową i tuczącą przekąską jedzoną na mieście. A przecież wszystko zależy od dodatków. Nie każdy burger musi być przyrządzony z ciężkiego, czerwonego mięsa, ociekać tłuszczem, sztucznymi sosami i tuczącym serem. Równie pyszny będzie ten domowy, przygotowany z nieco bardziej przemyślanych składników.
Nasza propozycja to burgery z mięsem drobiowym z dodatkiem polskiego, soczystego pomidora i meksykańskiego pomysłu na awokado.
Burgery z kurczakiem, guacamole i pomidorem – przepis
Jakie pieczywo do domowych burgerów? W piekarniach dość powszechnie dostępne są bułki humburgerowe czyste lub posypane sezamem. Możemy także kupić brioszki albo samemu upiec maślane buły drożdżowe. Pieczywo do burgera powinno być lekkie, ale nierozpadające się, kusząco pachnące po podgrzaniu.
Składniki na 1 porcję:
-
Bułka humburgerowa
-
100 g filetu z kurczaka
-
Sól, pieprz, ew. inne przyprawy do doprawienia mięsa
-
Oliwa do smażenia
-
Liść sałaty
-
Plaster pomidora malinowego
-
Plaster czerwonej cebuli
-
Guacamole:
-
¼ dojrzałego awokado
-
Pół ząbka czosnku
-
Sól, pieprz
-
Kilka kropel soku z cytryny.
Filet z kurczaka smażymy, pieczemy lub grillujemy. Może być także obtoczony w panierce z mleka, mąki, jajka i bułki tartej lub płatków kukurydzianych. Guacamole przygotowujemy łącząc wszystkie składniki razem. Bułkę przepoławiamy, podgrzewamy w piekarniku lub opiekaczu. Obie połówki smarujemy pastą z awokado, na jednej kładziemy gotowe mięso, plasterek pomidora, sałatę i cebulę i całość przykrywamy drugą połówką bułki. I gotowe! Prawda, że proste?
Dzięki guacamole, które świetnie współgra ze świeżym pomidorem, burger nie potrzebuje sera ani żadnego sosu. Jest idealnie skomponowany, zarazem lekki i wyrazisty. W wersji mniej fit możemy dodać do całości łyżkę majonezu, a dla miłośników ostrzejszych smaków – do awokado trochę chili.
Tak przyrządzony burger z dodatkiem chrupiących pieczonych ziemniaków lub frytek z batata będzie sycącym, zdrowym obiadem.
Można też przygotować mini burgery z kurczakiem, guacamole i pomidorem jako niebanalną przekąskę na imprezę lub wieczór spędzany w towarzystwie przyjaciół.
Domowe guacamole
Guacamole z pomidorem to nie tylko pyszny smak, ale też bogactwo zdrowych tłuszczy i witamin. Spożywanie awokado ma niezwykle korzystny wpływ na nasze zdrowie, owoc ten zawiera m.in. dużo potasu i kwasu oleinowego, błonnika i białka. Wspomaga pracę układu odpornościowego, chroni przed miażdżycą, działa antynowotworowo. Zaleca się podawanie go razem z pomidorami, ponieważ dzięki kwasom omega-3 i omega-6 ułatwia przyswajanie likopenu obecnego w tych warzywach.
Guacamole wywodzi się z kuchni meksykańskiej i sposobów na jego przyrządzenie jest bardzo wiele. Zależy co lubimy, co akurat mamy pod ręką i czy nie boimy się eksperymentować. Sos na bazie awokado połączonego z różnymi dodatkami w Meksyku tradycyjnie serwowany jest z tortillą czy tacos. Najważniejsza w przygotowaniu guacamole jest podstawa: mocno dojrzałe awokado, najlepiej odmiany hass, starty czosnek, sól, pieprz, parę kropel soku z cytryny lub limonki, wszystko dokładnie wymieszane. Dodatkami może być świeża, poszatkowana kolendra, cebula, szczypiorek, papryczka chili, oliwa z oliwek, śmietana i majonez.
Inspiracja: blog kwestiasmaku.com