Smakosze.pl Przepisy Ciasto czekoladowe z malinami czyli rozkosz dla podniebienia
pixabay.com

Ciasto czekoladowe z malinami czyli rozkosz dla podniebienia

25 marca 2022
Autor tekstu: Karolina Błaszyk

Czekolada i maliny to duet idealny. Zdecydowana większość z nas szaleje za deserami, które powstają z połączenia tych dwóch składników. Nic dziwnego. Delikatnie kwaśne maliny przełamują słodycz i mocny smak czekolady, dzięki czemu deser jest perfekcyjny.

Czekolada to jednak nie tylko pyszny dodatek i „słodki narkotyk”. Jej właściwości wychodzą daleko poza fakt, że poprawia nastrój i dostarcza energii. Okazuje się, ze w czekoladzie zawartych jest ponad 600 substancji mających pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie! Chroni ona przed wieloma chorobami, a więc warto pozwolić sobie przyjemność z jej udziałem.

Czekolada jest cennym źródłem magnezu, żelaza, niacyny, teobrominy, fenylotylaminy oraz flawonoidów. Posiada mnóstwo witamin: A, E, K1 oraz witamin z grupy B. Pomaga w produkcji czerwonych krwinek, rozprowadzaniu tlenu w organizmie, pobudza pracę nerek, działa stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy, hamuje proces utleniania złego cholesterolu, zwiększa odporność na infekcje, uczestniczy w regulacji skurczy mięśni i naczyń. Ponadto regularne spożywanie czekolady zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów i zawału serca. A to jedynie niewielka część jej możliwości..

Jak jednak wybrać najlepszą czekoladę i czy wszystkie są takie same?

Czekolad na rynku jest mnóstwo. Znajdziemy je w każdym sklepie, pod wieloma postaciami. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jaki produkt kupujemy, a dokładnie sprawdzić jego skład.

Dobra czekolada powinna mieć w sobie minimum 70% kakao. Warto zwrócić również uwagę na pozycję, jaką w składnikach zajmuje cukier. Istnieje bowiem zasada, że produkty, których jest najwięcej umieszcza się na początku (od największej ilości do najmniejszej). Jeżeli z przodu znajduje się cukier to niestety – czekolada pewnie będzie smaczna, ale zrobi więcej złego niż dobrego. Ponadto dobra tabliczka czekolady nie będzie zawierać lecytyny sojowej. Unikać należy również takich „dodatków” jak: sorbinian potasu, karagen, polirycynoleinian poliglicerolu oraz utwardzony tłuszcz roślinny lub olej palmowy.

Aby przygotować ciasto czekoladowe z malinami nie trzeba mieć ogromnych zdolności cukierniczych. Co więcej, masa nie wymaga nawet ubijania mikserem! Wszystko wykonasz wyłącznie przy pomocy dwóch naczyń, rózgi i łopatki. Do dzieła!

Składniki na ciasto czekoladowe z malinami:

- 250 g mąki

- 200 g czekolady gorzkiej (2 szt. minimum 70% kakao)

- 150 g drobnego cukru

- 150 ml mleka krowiego, ewentualnie roślinnego

- 2 jajka

- 80 g masła, ewentualnie oleju

- 2 łyżeczki proszku do pieczenia

- 250 g malin

Sposób przygotowania ciasta czekoladowego z malinami:

Przygotowania rozpocząć od nastawienia piekarnika na temperaturę 180 stopni C, grzanie góra-dół.

Przygotować tortownicę o średnicy 24cm, na jej dnie umieścić papier do pieczenia i zapiąć obręcz.

W niewielkim garnku lub rondelku umieścić masło (opcjonalnie olej) oraz połamaną na mniejsze części czekoladę. Całość doprowadzić do rozpuszczenia podgrzewając na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając, aby dół się nie przypalił.

Następnie zdjąć z ognia i chwilę przestudzić. Dodać mleko, wymieszać i wbić jajka. Warto zwrócić uwagę na temperaturę masy, ponieważ jeśli będzie zbyt ciepła to po dodaniu jajek może się zważyć. Całość wymieszać rózgą na jednolitą masę. Na chwilę odstawić.

W osobnym naczyniu umieścić przesianą mąkę, proszek do pieczenia oraz cukier. Suche składniki dokładnie wymieszać i zacząć przelewać do nich masę czekoladową. Warto robić to jednostajnym strumieniem, cały czas mieszając łopatką lub łyżką. Połączyć składniki (aż mąka przestanie być widoczna) i dodać ponad połowę przygotowanych malin. Zamieszać starając się nie uszkodzić owoców.

Tak przygotowane ciasto przelać do formy, a na górze ułożyć pozostałą część malin.

Piec przez około 45 minut.

Jak sprawdzić, że ciasto jest upieczone?

Najprostszym sposobem jest metoda suchego patyczka – należy wziąć patyczek do szaszłyków (np. bambusowy lub drewniany), uchylić nieco drzwiczki piekarnika i uważając, aby się nie poparzyć, włożyć szpikulec w środek ciasta, a następnie go wyjąć. Jeśli ciasto jest gotowe patyk będzie suchy. Jeśli nie to znak, że deser potrzebuje jeszcze chwili w piekarniku.

Obserwuj nas w
autor
Karolina Błaszyk

Redaktor Karolina Błaszyk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy