Smakosze.pl Produkty Co oznacza kiełkujący czosnek?
vesnyanka, Getty Images

Co oznacza kiełkujący czosnek?

17 czerwca 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Czosnek gdy zaczyna kiełkować, najczęściej natychmiast ląduje w koszu na śmieci - ludzie obawiają się jedzenia go, myśląc, że jest szkodliwy. W praktyce jest jednak zupełnie inaczej. W ząbkach czosnku, które wypuszczają pędy, znajduje się o wiele więcej wartości odżywczych w porównaniu do zwykłych ząbków.

Czosnek jest równie powszechny co cebula czy ziemniaki. Wiele dań nie może się obejść bez ostrego smaku czosnku, a jego aromat unoszący się z potrawy potrafi zauroczyć nawet największego niejadka.

Odpowiednio przechowywany czosnek ma stosunkowo długą datę przydatności do spożycia, dlatego nie trzeba obawiać się pojawienia się na główkach pleśni. Co więcej, wyrastające pędy nie powinny być traktowane jako coś złego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod filmem:

Czosnek z pędami to cenny produkt

Dr Jong-Sang Kim jest autorem nowego badania na temat właściwości kiełkującego czosnku. Kiełkujące przez 5 dni główki czosnku zawierają, jak wynika z jego badań, znacznie więcej przeciwutleniaczy niż w świeżej główce.

- Rośliny są bardzo podatne na ataki bakterii, wirusów i owadów podczas kiełkowania. o powoduje, że wytwarzają różne substancje chemiczne zwane fitoaleksynami, aby się bronić. Większość z nich jest toksyczna dla mikroorganizmów i owadów, ale jest korzystna dla zdrowia ludzkiego. - wyjawił dr Jong-Sang Kim.

Dodatkowo odkryto, że wyciągi z kiełkującego czosnku chronią komórki człowieka przed najróżniejszymi szkodliwymi substancjami, co wzmacnia zdrowie i układ odpornościowy.

Jak wykorzystać kiełkujący czosnek w kuchni?

Najwygodniej jest na początku odciąć kiełki od ząbka i przełożyć je do pojemniczka, który przechowuje się w kuchni. Same ząbki stosuje się tak jak zwykłe - dodaje do zup, sieka do gulaszy czy wrzuca do sosów.

Z kolei kiełki można położyć na kanapce, dodać do sałatki czy wrzucić do zupy, jako ozdoba na talerzu. Kiełki mają intensywny smak czosnku, a przy okazji zachowują pyszną świeżość, przez co pasują do wielu potraw.

Jeśli więc następnym razem zauważysz, że twój czosnek zaczął kiełkować, nie panikuj. Sprawdź zawczasu tylko czy nie widać na nim śladu pleśni - w takim wypadku konieczna jest niestety utylizacja.

Projekt bez tytułu (44)
undefined

Źródło: marekuliasz, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: zdrowie.wprost.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy