Co robić, gdy galareta do zimnych nóżek jest mętna?
Smakowite zimne nóżki niejednokrotnie przyprawiały smakoszy o autentyczny zachwyt. Nietrudno natknąć się na osoby, które z miłą chęcią spałaszowałyby ten specjał. Wygląd dania ma ogromne znaczenia. Zwłaszcza jeśli chodzi o klarowność galaretki.
Zimne nóżki już nigdy nie wyjdą mętne
Nie da się ukryć, że zimne nóżki na stałe wpisały się w polskie kulinarne klasyki. W każdy domu przygotowuje się je odrobinę inaczej. Jakiś czas temu prezentowaliśmy przepis na wegetariańską odsłonę tego dania .
Bez wątpienia jedzenie smakuje znacznie lepiej, jeśli jego prezencja jest nienaganna. Zimne nóżki nie są tutaj wyjątkiem . Najgorszym estetycznym koszmarem jest mętna galaretka, która nie zachęca do beztroskiego pałaszowania.
Kiedy w grę wchodzą zimne nóżki, większość osób intuicyjnie myśli o galaretce. Kiedy wyjdzie ona zbyt mętna, wówczas możemy ją jeszcze uratować. Wystarczy skorzystać z octu i białka jajka. Co należy z nimi zrobić ?
Już po samym wywarze można ocenić, czy galaretka na zimne nóżki będzie mętna. W przypadku tego typu obaw najlepiej ubić białko i dodać je do bazy pod zimne nóżki razem z dwoma łyżkami octu. Całość ponownie zagotowujemy, a następnie przecedzamy przez gazę .
Jak przygotować tradycyjne zimne nóżki?
Przepis na zimne nóżki jest bardzo prosty. Każdy powinien sobie poradzić z tą recepturą bez najmniejszych problemów . Najpierw musimy zaopatrzyć się w niezbędne składniki. Co nam będzie potrzebne?
(Canva / rezkrr)
-
2 nóżki wieprzowe
-
golonka wieprzowa
-
2 marchewki
-
pietruszka
-
cebula
-
pół selera
-
4 liście laurowe
-
3 g czosnku granulowanego
-
3 g czarnego pieprzu w ziarnach
-
3 g ziela angielskiego
-
sól
Na początku nóżki myjemy i oczyszczamy. Namaczamy je w zimnej wodzie przez około 2 godziny. K iedy czas dobiegnie końca, wówczas kroimy je na mniejsze kawałki i przekładamy razem z golonką do sporego garnka. Mięso zalewamy wodą .
Cebulę opalamy nad palnikiem i dodajemy ją do garnka razem z marchewkami, pietruszką oraz selerem. Nie możemy zapomnieć również o przyprawach. Je również umieszczamy w wywarze. Wszystko gotujemy na małym ogniu przez około 3 godziny.
Wywar studzimy i wyjmujemy z niego mięso oraz warzywa. Po jego przecedzeniu ponownie go zagotowujemy. Mięso rozdrabniamy, a marchewki kroimy w kostkę. Dodajemy je do gotującego się wywaru. Rozlewamy go do miseczek.
Kiedy wywar z dodatkami ostygnie, miseczki umieszczamy w lodówce. Gdy całość stężeje, wówczas zimne nóżki są już gotowe. Wystarczy wyłożyć je z miseczek na talerze. Godny uwagi jest także przepis na klasyczny rosół .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Gotujmy; Mniam Mniam