Smakosze.pl Przepisy Czerwone pesto z suszonych pomidorów
pixabay.com

Czerwone pesto z suszonych pomidorów

15 maja 2021

Czerwone pesto z suszonych pomidorów (pesto rosso)

Czerwone pesto z suszonych pomidorów, czyli pesto alla siciliana, lub pesto rosso, to sos pochodzący z Sycylii podobny do klasycznego, zielonego pesto genovese, ale z dodatkiem suszonych lub świeżych pomidorów, migdałów zamiast orzeszków pinii i ze znacznie mniejszą ilością bazylii.

Słowo pesto po włosku oznacza po prostu „ubijać” lub „miażdżyć”. Tradycyjne zielone pesto, inaczej pesto alla genovese to prosta mieszanka bazylii, orzeszków pinii, parmezanu i oliwy z oliwek. Natomiast czerwone pesto, lub po włosku pesto rosso, wzbogacone jest o aromatyczne suszone pomidory i niekiedy o pieczoną czerwoną paprykę i doskonale smakuje w dużej misce makaronu lub sałatce z pomidorów i mozzarelli. Czerwone pesto jest również świetną bazą sosów do pizzy lub bruschetty.

Domowe pesto rosso

Możesz zrobić pesto rosso w tradycyjny sposób za pomocą tłuczka i moździerza lub w przypadku szybkiej wersji po prostu wrzuć wszystko do robota kuchennego i daj mu kilka kilka minut, aż uzyskasz odpowiednią konsystencję.

Pesto warto zrobić w domu, ponieważ gotowe przetwory kupowane w sklepach rzadko oddają żywy smak świeżo przygotowanej wersji. Co więcej, pesto można zrobić w zaledwie 10 minut! Ten przepis na czerwone pesto jest pyszną alternatywą dla bardziej powszechnej odmiany zielonej, z opcjonalnym dodatkiem pieczonej czerwonej papryki, nadającej wspaniały, lekko wędzony smak i uderzający kolor.

Historia pesto

Starożytnym przodkiem przepisu na pesto jest prawdopodobnie rzymskie moretum, czyli mieszanka ziół, sera pecorino, soli, oliwy z oliwek i octu.

Pesto Rosso (czerwone pesto) ma wielowiekowe korzenie. Kiedy łodzie Genueńczyków płynęły na Sycylię, ich załogi zabrały ze sobą tradycyjne pesto. Sycylijczycy ponownie zaadaptowali przepis zgodnie z dostępnymi im składnikami, czego rezultatem był triumf smaków, łączący składniki i tradycje obu krajów.

Przepis na czerwone pesto z suszonych pomidorów (pesto rosso)

Składniki:

50g migdałów bez skórki20 listków świeżej bazylii150g suszonych pomidorów w oleju, odsączonych4 ząbki czosnku, obrane i przekrojone na półOliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia80g świeżo startego parmezanusól dla smakupieprz do smaku

Opcjonalnie: Możesz częściowo, albo w całości zastąpić migdały orzeszkami pinii albo orzechami włoskimi. Możesz też dodać do pesto pół upieczonej w piekarniku papryki.

Sposób przygotowania:

1. Umieścić migdały na rozgrzanej patelni na średnim ogniu i opiecz je na złoty kolor. Odstaw do ostygnięcia

2. Bazylię i suszone pomidory umieść w robocie kuchennym z czosnkiem. Gdy zaczniesz miksować, wlewaj stopniowo tyle oliwy, aby uzyskać gładką pastę.Na tym etapie możesz też, jeśli zdecydujesz się na dodatek pieczonej papryki, dodać ją do sosu.

3. Dodaj migdały i miksuj dalej, aż uzyskasz kremową konsystencję. W razie potrzeby dolej więcej oliwy.

4. Przełóż mieszaninę do dużej miski i użyj widelca do dodania parmezanu. Dopraw solą i pieprzem. Twoje domowe czerwone pesto z suszonych pomidorów jest gotowe!

undefined

Pasta alla Trapanese

Pasta alla Trapanese to typowe danie z Trapani, miasta na zachodnim wybrzeżu Sycylii. Danie, opierające się na czerwonym pesto i makaronie jest bogate w migdały, bazylię, czosnek, pomidory i ser pecorino. To szybki i prosty przepis, jednak bardzo aromatyczny i szalenie pyszny!

Składniki:

100 g domowego czerwonego pesto z suszonych pomidorów350 g makaronu busiate (sprężynko-świderki) lub innego np. casarecce, rigatoni lub fusilli150 g pomidorków koktajlowych przekrojonych na półSer PecorinoMigdały, posiekane

Sposób przygotowania:

Na początek weź garnek do ugotowania makaronu, napełnij wodą i zagotuj. Po zagotowaniu dodaj szczyptę soli i zacznij gotować makaron zgodnie z wytycznymi na opakowaniu.

Podczas gdy makaron się gotuje, do osobnego rondla z nieprzywierającą powłoką przełóż pesto rosso i włącz ogień, zaczynając smażyć pesto, aby uwolnić smaki. Po 30 sekundach dodaj pomidory koktajlowe i smaż przez kolejne 30 sekund, a następnie dodaj 4 łyżki wody z gotującego się makaronu i dobrze wymieszaj, aby powstała emulsja.

Odcedź makaron i dodaj go do sosu, upewniając się, że makaron i sos jest dobrze połączony. Jeśli sos wygląda trochę sucho, dodaj kilka łyżek wody do makaronu.

Makaron podawaj obficie posypany serem Pecorino i posiekanymi migdałami.

Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Woszczyńska

Redaktor Katarzyna Woszczyńska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy