Smakosze.pl
Śledzie z Bałtyku mogą być szkodliwe

Canva.com / Yana Gayvoronskaya

Czy bałtyckie śledzie są zdrowe?

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Smakowite śledzie są uwielbiane przez liczne grono wielbicieli swojskich specjałów. Często sięgamy po ryby z Morza Bałtyckiego. Niestety w ich wnętrzu możemy natknąć się na przykry dodatek, którego obecność wynika z zanieczyszczenia akwenów wodnych.

Nie da się ukryć, że śledzie odgrywają istotną rolę w naszej rodzimej kuchni. Niektórzy nie wyobrażają sobie świąt i uroczystości rodzinnych bez tej propozycji kulinarnej. Naukowcy postanowili przyjrzeć się robom występującym w Bałtyku.

Bałtyckie śledzie pod lupą ekspertów

Śledzie można przygotować na rozmaite sposoby. Jedni smakosze serwują je w oleju, a inni decydują się na dodanie ich do sałatki. Jakiś czas temu wyjaśnialiśmy, jak długo można przechowywać je w lodówce

W polskich sklepach nietrudno się natknąć na bałtyckie śledzie. Niestety, nasze morze jest mocno zanieczyszczone. Rzecz jasna odbija się to na jakości poławianych tam ryb. Śledzie nie są tutaj wyjątkiem. Co znaleziono w ich wnętrzu?

Naukowcy z Polski, Niemiec, Szwecji, Litwy oraz Estonii po przeprowadzeniu badań stwierdzili, że Morze Bałtyckie jest silnie zanieczyszczone tworzywami sztucznymi. Okazuje się, że bałtyckie śledzie mogą zawierać mikroplastik

Polscy badacze przeanalizowali ponad 200 ryb występujących w Bałtyku. Z przeprowadzonej analizy wynika, że 1 na 20 śledzi w swoim wnętrzu skrywa dodatek w postaci mikroplastiku. W przypadku dorszy zanieczyszczenie dotyczy co dziesiątej ryby.

(Canva / FoodieMedia)

Czy śledzie z mikroplastikiem mogą nam zaszkodzić?

Oczywiście mikroplastik nie dotyczy wyłącznie Morza Bałtyckiego. Problem występuje również w innych rejonach świata. Przykładowo aż 1 na 4 ze szwedzkich śledzi zawiera mikroplastik. Tego typu dodatek może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.

Warto zauważyć, że mikroplastik dostarcza do organizmu szkodliwych substancji, takich jak barwniki i ftalany. Jadając mięso z takimi dodatkami, wystawiamy swój organizm na działanie związków uznawanych za toksyczne.

Badania potwierdziły także, że w przewodach pokarmowych ryb można natknąć się na całe włókna z tworzyw sztucznych. Niestety, ciężko znaleźć rozwiązanie tego problemu. Jednym z ewentualnych działań prewencyjnych jest ograniczenie spożywania ryb.

Śledzie i znajdujący się w nich mikroplastik jest dobitnym przykładem tego, jak bardzo zanieczyściliśmy otaczające nas środowisko. Niedawno wspominaliśmy o zdecydowanym kroku, który został podjęty przez kanadyjski rząd

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: O2

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Kultowa kuchenka Ewa - niezapomniany sprzęt rodem z PRL-u

Czytaj więcej >
Figi na blacie kuchennym

Produkty

Jak wykorzystać w kuchni figi?

Czytaj więcej >
Marnowanie jedzenia

Produkty

Ratuję Jedzenie - nowa aplikacja pomoże walczyć z marnowaniem żywności

Czytaj więcej >
Gruszki

Produkty

Jak przedłużyć świeżość gruszek?

Czytaj więcej >
Figi na straganie

Produkty

Na co należy zwrócić uwagę kupując figi?

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto włożyć liście laurowe do opakowania z mąką?

Czytaj więcej >