Smakosze.pl
Śledzie z Bałtyku mogą być szkodliwe

Canva.com / Yana Gayvoronskaya

Czy bałtyckie śledzie są zdrowe?

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Smakowite śledzie są uwielbiane przez liczne grono wielbicieli swojskich specjałów. Często sięgamy po ryby z Morza Bałtyckiego. Niestety w ich wnętrzu możemy natknąć się na przykry dodatek, którego obecność wynika z zanieczyszczenia akwenów wodnych.

Nie da się ukryć, że śledzie odgrywają istotną rolę w naszej rodzimej kuchni. Niektórzy nie wyobrażają sobie świąt i uroczystości rodzinnych bez tej propozycji kulinarnej. Naukowcy postanowili przyjrzeć się robom występującym w Bałtyku.

Bałtyckie śledzie pod lupą ekspertów

Śledzie można przygotować na rozmaite sposoby. Jedni smakosze serwują je w oleju, a inni decydują się na dodanie ich do sałatki. Jakiś czas temu wyjaśnialiśmy, jak długo można przechowywać je w lodówce

W polskich sklepach nietrudno się natknąć na bałtyckie śledzie. Niestety, nasze morze jest mocno zanieczyszczone. Rzecz jasna odbija się to na jakości poławianych tam ryb. Śledzie nie są tutaj wyjątkiem. Co znaleziono w ich wnętrzu?

Naukowcy z Polski, Niemiec, Szwecji, Litwy oraz Estonii po przeprowadzeniu badań stwierdzili, że Morze Bałtyckie jest silnie zanieczyszczone tworzywami sztucznymi. Okazuje się, że bałtyckie śledzie mogą zawierać mikroplastik

Polscy badacze przeanalizowali ponad 200 ryb występujących w Bałtyku. Z przeprowadzonej analizy wynika, że 1 na 20 śledzi w swoim wnętrzu skrywa dodatek w postaci mikroplastiku. W przypadku dorszy zanieczyszczenie dotyczy co dziesiątej ryby.

(Canva / FoodieMedia)

Czy śledzie z mikroplastikiem mogą nam zaszkodzić?

Oczywiście mikroplastik nie dotyczy wyłącznie Morza Bałtyckiego. Problem występuje również w innych rejonach świata. Przykładowo aż 1 na 4 ze szwedzkich śledzi zawiera mikroplastik. Tego typu dodatek może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.

Warto zauważyć, że mikroplastik dostarcza do organizmu szkodliwych substancji, takich jak barwniki i ftalany. Jadając mięso z takimi dodatkami, wystawiamy swój organizm na działanie związków uznawanych za toksyczne.

Badania potwierdziły także, że w przewodach pokarmowych ryb można natknąć się na całe włókna z tworzyw sztucznych. Niestety, ciężko znaleźć rozwiązanie tego problemu. Jednym z ewentualnych działań prewencyjnych jest ograniczenie spożywania ryb.

Śledzie i znajdujący się w nich mikroplastik jest dobitnym przykładem tego, jak bardzo zanieczyściliśmy otaczające nas środowisko. Niedawno wspominaliśmy o zdecydowanym kroku, który został podjęty przez kanadyjski rząd

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: O2

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Warzywa w końcu staniały

Produkty

Ceny warzyw na bazarach spadają

Czytaj więcej >
banan

Produkty

Czy można jeść banany z czerwonymi liniami w środku?

Czytaj więcej >

Produkty

Ceny lodów nie przestają szybować

Czytaj więcej >
Oszustwo na cebulę

Produkty

Nieudane oszustwo "na cebulę"

Czytaj więcej >

Produkty

Ogromne zmiany we wszystkich produktach. Unia Europejska już zdecydowała

Czytaj więcej >

Produkty

Niskie ceny sprzętów i akcesoriów kuchennych w Biedronce

Czytaj więcej >