Smakosze.pl
Woda w plastikowych butelkach

Canva.com / (yanik88, Getty Images)

Kanada: Wyroby z plastiku na liście produktów uznawanych za toksyczne

17 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Plastik jest sporym problemem dla współczesnego świata. Okazuje się, że Kanada umieściła go na liście produktów toksycznych. Najczęściej w plastikowych butelkach sprzedaje się wodę. Równie dobrze można pić ją prosto z kranu.

Rząd Kanady zdecydował się na odważny krok. Właśnie tam plastik został uznany za produkt będący potencjalnym zagrożeniem dla środowiska. Oczywiście nie jest to równoznaczne z zakazem sprzedawania wody w plastikowych butelkach. Jednak takie posunięcie może w przyszłości wiązać się z pewnymi ograniczeniami.

Plastik szkodliwy dla środowiska

Kanada umieściła plastik w aneksie 1 do ustawy o ochronie środowiska. Rocznie w tym kraju na rynek trafia aż 4,67 mln ton wyrobów plastikowych. Jakiś czas temu wspominaliśmy o pomyśle na wprowadzenie w Polsce kaucji za butelki z tworzyw sztucznych

Decyzja kanadyjskiego rządu spotkała się ze sporym niezadowoleniem 60 organizacji zrzeszających branże chemiczne. Nie zmienia to jednak faktu, że plastik jest poważnym problemem, z którym boryka się cały świat.

Plastik jest wszędzie: w żywności, którą spożywamy, wodzie, którą pijemy i nawet w powietrzu, którym oddychamy. Decyzja rządu była bardzo oczekiwania. Jest to jednak tylko pierwszy etap. Nie ma już czasu do stracenia z fałszywymi rozwiązaniami przemysłu, który zamyka nas w kulturze jednorazowości, obiecując recykling jako rozwiązanie — wyjaśniła Laura Yates z kanadyjskiego Greenpeace, przytaczana przez portal Polsat News.

Trzeba przyznać, że plastik jest zmorą dzisiejszych czasów i podjęcie kroków, które mają na celu ograniczenie jego produkcji, jest kluczowe w walce o lepsze jutro. Sami też możemy coś zdziałać. Wystarczy sięgnąć po wodę z kranu.

(Canva / George Dolgikh)

Woda z kranu nie powinna wzbudzać naszych obaw

Woda często pakowana jest w butelki z tworzyw sztucznych. Niestety, taki plastik jest równie szkodliwy co inne tego typu wyroby. Najlepszym rozwiązaniem jest picie wody z kranu. Niektórzy smakosze mają względem niej pewne obawy. Okazuje się, że niesłusznie.

Warto zauważyć, że dziś woda z kranu jest zupełnie inna niż kilkadziesiąt lat temu. Musi ona aktualnie spełniać określone kryteria. Dzięki temu możemy ją pić, nie martwiąc się o konsekwencje zdrowotne. Wymagania nałożone przez Unię Europejską są nawet bardziej rygorystycznych od tych opracowanych przez WHO.

Woda z kranu jest bezpieczna zarówno pod względem mikrobiologicznym, jak i chemicznym. W dużych miastach bada się ją praktycznie codziennie. Jeśli chcemy, aby woda była jeszcze lepsza, wówczas możemy zainwestować w filtr. Jednak równie dobrze możemy po prostu trochę jej spuścić przed nalaniem do szklanki.

Pijąc wodę z kranu, nie tylko nie będziemy generować tak wiele plastikowych odpadów. W ten sposób możemy także zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, co GIS pisał na temat wody z kranu.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Polsat News; Poradnik Zdrowie

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Warzywa w końcu staniały

Produkty

Ceny warzyw na bazarach spadają

Czytaj więcej >
banan

Produkty

Czy można jeść banany z czerwonymi liniami w środku?

Czytaj więcej >

Produkty

Ceny lodów nie przestają szybować

Czytaj więcej >
Oszustwo na cebulę

Produkty

Nieudane oszustwo "na cebulę"

Czytaj więcej >

Produkty

Ogromne zmiany we wszystkich produktach. Unia Europejska już zdecydowała

Czytaj więcej >

Produkty

Niskie ceny sprzętów i akcesoriów kuchennych w Biedronce

Czytaj więcej >