Smakosze.pl Porady Czy można zamrażać gołąbki? Mrozić surowe czy ugotowane?
pixabay.com/Lebensmittelfotos

Czy można zamrażać gołąbki? Mrozić surowe czy ugotowane?

6 grudnia 2020
Autor tekstu: Sara Karaszewska

Gołąbki to jedno z tych dań w kuchni polskiej, które jest łatwe do przygotowania i nie zabiera nam zbyt wiele czasu . Krąży wiele przepisów, które zakładają robienie ich na różne sposoby, jednak te klasyczne to przede wszystkim mięsny farsz oraz pomidorowy sos . Nie wszyscy jednak mają na tyle czasu, żeby zawsze przygotowywać je na świeżo. Często pojawiają się pytania na temat mrożenia gołąbków. Czy można, a jeśli można, w jaki sposób najlepiej się za to zabrać ?

Większość potraw jednak nadaje się do mrożenia, ale należy pamiętać o żelaznych zasadach , które wpływają nie tylko na późniejszy smak naszych dań, ale również długość ich przydatności. W tym wpisie rozwiejemy wszelkie wątpliwości , dotyczące mrożenia gołąbków. O przepisie na idealne, lekkie i zdrowe gołąbki pisaliśmy w tym artykule .

Gołąbki to prawdziwa klasyka polskiej kuchni

W polskim menu znajdują się takie potrawy, które bezapelacyjnie wpisały się już w naszą kuchnię. Można wymienić tutaj pierogi z różnego rodzaju farszem, bigos, klasyczne schabowe, kapustę zasmażaną, żurek, rosół czy właśnie gołąbki . To nic innego, jak potrawa półmięsna , która składa się z zawiniętego w kapustę farszu mięsnego. Tradycyjnymi składnikami na klasyczne gołąbki jest mielone mięso wieprzowe, ryż lub rzadziej kasza . Całość dopełnia pomidorowy, gęsty sos , którym zalewa się przygotowane gołąbki.

Jest jednak wiele szkół, jeśli chodzi o przygotowanie gołąbków ze względu na farsz. Niektórzy dodają do nich grzyby, inni cebulę . Przepisy różnią się między sobą nie tylko samymi składnikami, ale i przyprawami czy rodzajem mięsa . Niektórzy nawet przygotowują je w formie wegańskiej, bezmięsnej . Przepis na wegańskie gołąbki znajdziecie w tym wpisie .

Najczęstsze sposoby na mrożenie gołąbków

Mówi się, że najlepiej je najpierw obgotować lub chociaż zanurzyć w sosie . Co więcej, przed włożeniem ich do zamrażalnika należy zawinąć każdą sztukę osobno w folię aluminiową. To zagwarantuje nam prawidłowy proces mrożenia , który nie wpłynie na smak naszej potrawy.

Sposobów na mrożenie gołąbków jest kilka. Między innymi możemy zamrozić je przygotowane w całości lub zamrozić osobno farsz oraz kapustę . W tym przypadku przygotowanie potrawy po rozmrożeniu zajmie nam chwilę, ponieważ rozmrażanie się liści jest dość czasochłonne. Rozmrażają się one powoli, a co więcej, należy je potem blanszować w osolonym wcześniej wrzątku.

Inne tricki, które można zastosować

Możemy zamrozić je również w taki sposób, że gotujemy je przez połowę czasu , niż tak, jak zakłada przepis. Możemy też nie gotować ich wcale , a zamrozić je w formie surowej. To zagwarantuje nam pełną świeżość dania po rozmrożeniu i co więcej, najdłuższy możliwy termin przetrzymywania gołąbków w zamrażalniku.

Możemy również mrozić sam sos od gołąbków lub sos wraz z gołąbkami. Należy jednak pamiętać o przełożeniu całości do garnka przed podaniem i dokładnym podgrzaniu.

Sposoby na prawidłowe rozmrożenie gołąbków 

Możemy zrobić to za pomocą mikrofalówki poprzez umieszczenie gołąbków w misce z wodą , aby były zanurzone do połowy . Co więcej, możemy zrobić to, wykorzystując patelnię lub garnek . Te sposoby sprawdzą się najlepiej w przypadku rozmrażania gołąbków wraz z sosem . Należy najpierw rozgrzać kilka kropel oleju lub klarowanego masła , dzięki czemu nasze danie się nie przypali. Rozmrażanie powinno przebiegać na wolnym ogniu pod przykryciem.

Innym sposobem jest rozmrażanie gołąbków zamrożonych bez sosu na parze . Co więcej, piekarnik również będzie odpowiednią opcją. Jeśli nasze gołąbki były zawinięte w folię aluminiową, nie musimy jej odwijać . Możemy też rozłożyć je na posmarowanej blasze olejem lub w naczyniu żaroodpornym , jednak ty razem już bez folii spożywczej. Takie gołąbki należy również zalać gotowym sosem.

Należy jednak pamiętać, że najlepiej nie rozmrażać gołąbków w temperaturze pokojowej , ponieważ w trakcie przygotowywania ich mogą zacząć się rozpadać . Przed gotowaniem czy pieczeniem należy przełożyć je na godzinę do lodówki .

Warto korzystać z mrożenia potraw ze względu na to, że dzięki temu zawsze będziemy mieć gotowy obiad pod ręką. Żyjemy w czasach, w których wszyscy jesteśmy zabiegani, a na wszystko wciąż brakuje chwili. Przygotowane wcześniej porcje obiadu mogą nas uratować w niejednym kryzysie.

Źródło: gotujmy.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Sara Karaszewska

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasjonuje się nie tylko gotowaniem, ale i muzyką oraz tematami związanymi z rozwojem osobistym. Studia na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna utwierdziły ją w przekonaniu, że pisanie to nie tylko pasja, ale i pomysł na życie. Nieustannie szkoli się z zakresu psychologii oraz social mediów. Gotowanie od zawsze było jej ulubioną formą spędzania czasu wolnego, a teraz związana jest z nim jej praca. Drugim kierunkiem studiów, które rozpoczęła, jest Zarządzanie ze specjalizacją Socjologia Biznesu i Mediów. Tematy marketingowe nie są jej obce, co sprawia, że w tematach biznesowych czuje się najlepiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy