Jak suszyć grzyby w piekarniku? Nie zapomnij o 1 kluczowej czynności
Do suszenia grzybów wcale nie potrzebujesz specjalnego urządzenia. Możesz je suszyć w piekarniku. Musisz tylko pamiętać o utrzymaniu niezbyt wysokiej temperatury i lekko uchylonych drzwiczkach. Ostatni szczegół jest bardzo ważny i znacznie przyspiesza cały proces.
Suszone grzyby są wyśmienitym dodatek do sosów, bigosu, dań mięsnych. To dzięki nim zupa grzybowa, żurek i zalewajka mają pełniejszy smak. Suszone grzyby kupimy w każdym sklepie spożywczym, jednak możemy również przygotować je samodzielnie. Jak suszyć grzyby w piekarniku?
Zanim zaczniemy suszyć grzyby w piekarniku, wszystkie musimy dokładnie oczyścić, najlepiej przy pomocy pędzelka. Grzyby pokrójmy na mniejsze kawałki, rozłóżmy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wstawmy do piekarnika.
Po ususzeniu grzybów musimy je wystudzić, a następnie przechowywać w szczelnie zamykanych pojemnikach, najlepiej w słoikach. Jeśli grzyby będą dobrze wysuszone i odpowiednio przechowywane, zachowają smak i świeżość nawet do 2 lat.
Jak suszyć grzyby w piekarniku? Kluczowa jest temperatura i uchylenie drzwiczek
Dokładnie oczyszczone grzyby rozłóż na blachach wyłożonych papierem do pieczenia. Piekarnik nastaw na 45-50 st. C, najlepiej z włączonym termoobiegiem. Dzięki temu grzyby będą się równomiernie suszyły.
Blachy z grzybami wstaw do piekarnika i uchyl lekko drzwiczki. Drzwiczki nie mogą być zupełnie domknięte, w przeciwnym razie grzyby nie wysuszą się dokładnie. Grzyby susz od kilku do kilkunastu godzin, w zależności od ich wielkości.
Gdy grzyby zaczną się kurczyć, możesz podnieść temperaturę do ok. 60 st. C. Grzyby podczas suszenia co jakiś czas przemieszaj, żeby równomiernie się wysuszyły.
Jak przechowywać suszone grzyby, żeby nie spleśniały i się nie zepsuły?
Grzyby po wysuszeniu przełóż na blat i odstaw, by całkowicie wystygły. Zimne grzyby przełóż do umytego, wyparzonego i zupełnie suchego, szczelnego pojemnika.
Do przechowywania grzybów najlepiej sprawdzi się szklany słoik z zakrętką i dodatkową gumką uszczelniającą. Pamiętaj, że jeśli do grzybów dostanie się powietrze lub wilgoć, bardzo szybko się zepsują.
Dowiedz się również, dlaczego warto moczyć grzyby suszone w mleku . W tym artykule natomiast sprawdzisz, jak długo gotować suszone grzyby, żeby były miękkie i pełne smaku.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Wyraziste i pożywne placki z cukinii. 3 dodatki robią ogromną różnicę
-
Jakiego mięsa nie można jeść na surowo? Koniecznie sprawdź, czy jest dopieczone
-
Jak zrobić kultowe czarne kluski? Dodatek nie ma sobie równych
Źródło: expondo