Jak zrobić kultowe czarne kluski? Dodatek nie ma sobie równych
Czarne kluski są specjałem kuchni śląskiej. Ich wyjątkowość polega na połączeniu zarówno gotowanych jak i surowych ziemniaków. Taki dodatek sprawdzi się nie tylko do dania głównego, ale także do zupy.
Czarne kluski są nazwę zawdzięczają charakterystycznej szarej barwie. Powstaje ona poprzez dodatek tartych surowych ziemniaków, które ciemnieją przy kontakcie z powietrzem. Czarne kluski z powodzeniem zastąpią ziemniaki czy makaron w zupie, uzupełnią danie obiadowe, lub będą cieszyć podniebienie podane samodzielnie z okrasą lub z ulubionym sosem.
Przepis na kultowe czarne kluski
Składniki:
1 kg ziemniaków
1,5 szklanki mąki ziemniaczanej
2 łyżeczki soli (do smaku)
Czarne kluski śląskie krok po kroku
Ziemniaki obierz i opłucz. Jedną trzecią pokrój na mniejsze kawałki i ugotuj w osolonej wodzie. Resztę ziemniaków na czarne kluski zetrzyj na surowo na tarce o drobnych oczkach.
Ugotowane ziemniaki na czarne kluski przeciśnij przez praskę lub zmiel w malakserze. Starte warzywa odciśnij z nadmiaru wody, na przykład za pomocą czystej ściereczki. Połącz obie ziemniaczane masy.
Do powstałej bazy na czarne kluski dodaj mąkę oraz sól. Całość dobrze wymieszaj, do dokładnego połączenia wszystkich składników. Z tak przygotowanego ciasta wyrabiaj niewielkie kulki równej wielkości.
W garnku zagotuj wodę z solą. Partiami gotuj czarne kluski. Od momentu wypłynięcia na powierzchnię, czarne kluski powinny gotować się jeszcze przez ok. 5-7 minut. Podawaj z ulubionymi dodatkami. Wypróbuj także ten specjał śląskiej kuchni. Czarne kluski doskonale komponują się z tradycyjną roladą.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Sycące krokiety bez zawijania. Choć skład zaskakuje, obiad wychodzi przedni
Anna zdradziła przepis na kulki mocy. Lewandowski podjada je przed treningami
Co zrobić, by placki ziemniaczane wyszły puszyste? 1 sprawdzony dodatek rozwiązuje problem