Kapusta wigilijna
Kapusta wigilijna to element polskiej tradycji, bez której trudno wyobrazić sobie wigilijny stół. To danie bardzo smaczne i uniwersalne, ponieważ może posłużyć jako samodzielna potrawa lub jako dodatek czy farsz. Świetnie sprawdza się w roli nadzienia do pierogów oraz uszek. Warto więc przygotować jej trochę więcej i wykorzystać na różne sposoby.
Kapustę wigilijną najczęściej przygotowuje się z kilku podstawowych składników, jednak w każdym domu wygląda to nieco inaczej. Najlepiej korzystać ze sprawdzonych przepisów, a właśnie takie dwa znajdziesz poniżej. Pierwszy to klasyczna receptura, a drugi to kompozycja bardziej nowoczesna, z suszonymi owocami i sojowym sosem.
Składniki na tradycyjną kapustę wigilijną:
-
1 kg kapusty kiszonej (nie kwaszoną!)
-
500 g miksu pieczarek + suszonych grzybów
-
ok. 250 ml bulionu warzywnego lub wody
-
1 duża cebula lub dwie mniejsze
-
1 łyżka masła
-
olej do smażenia
-
przyprawy: 3 liście laurowe, 6-7 ziaren ziela angielskiego, sól, świeżo zmielony czarny pieprz, trochę cukru.
Sposób przygotowania kapusty wigilijnej:
Suszone grzyby zalej zimną wodą do napęcznienia. Odstaw na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.
Kapustę kiszoną odsącz z nadmiaru soku i umieść w garnku lub dwukrotnie wypłucz, jeśli jest mocno kwaśna. Do garnka wlej bulion warzywny lub wodę tak, aby płyn ledwie przykrywał kapustę. Dorzuć ziele angielskie, liście laurowe oraz cukier. Przykryj garnek i doprowadź do wrzenia, po czym zmniejsz ogień.
Wyjmij patelnię i rozgrzej na niej 2 łyżki oleju. Cebulę obierz i pokrój w kostkę, a następnie podsmaż. Pieczarki dokładnie umyj i pokrój na małe kawałki. Zwiększ ogień i dołóż wszystkie grzyby. Podsmażaj przez około 5 minut, często mieszając. W razie potrzeby dolej trochę oliwy, ale nie zmniejszaj za bardzo mocy palnika – zbyt delikatny ogień sprawi, że pieczarki puszczą wodę i całość zacznie się gotować, a nie smażyć.
Zawartość patelni posól i popieprz, a następnie dodaj do gotującej kapusty. Dołóż 1 łyżkę masła, zamieszaj i przykryj garnek pokrywką. Gotuj na bardzo małym ogniu do miękkości kapusty.
Taką kapustę możesz jeść jako dodatek do ryby lub pieczywa. Świetnie sprawdzi się także jako farsz do pierogów i uszek.
undefined
Składniki na kapustę wigilijną z suszonymi owocami:
-
500 g kiszonej kapusty
-
250 g mrożonych podgrzybków lub 30 g grzybów suszonych
-
1 cebula
-
½ małego jabłka
-
125 ml bulionu warzywnego, ewentualnie wody
-
60 ml wody
-
2 łyżki oliwy
-
100 g suszonych owoców – pokrojonych śliwek lub/i żurawiny
-
trochę posiekanej natki pietruszki
-
1 łyżka sosu sojowego
-
przyprawy: ½ łyżeczki kminku, ½ łyżeczki cukru, sól, świeżo zmielony czarny pieprz.
Sposób przygotowania kapusty wigilijnej:
Ze względu na konieczność przygotowania grzybów, komponowanie dania rozłóż na dwa dni. Mrożone podgrzybki należy rozmrozić, a grzyby suszone zalać wodą i w ten sposób namoczyć. Jedne i drugie odsącz z wody i pokrój na mniejsze kawałki.
Następnie przejdź do przygotowania kapusty. Warto na samym początku jej spróbować i jeśli będzie miała zbyt intensywny smak, można parokrotnie przelać ją wodą. Docelowo kapusta wigilijna powinna być nieco kwaśna, więc nie należy z tym przesadzić.
Kapustę odsączyć z nadmiaru soku/wody, przełożyć na deskę i pokroić na mniejsze części. Ostaw ją na chwilę. Obierz i umyj cebulę, a następnie pokrój ją na drobno. Jabłko obierz ze skórki, wytnij gniazdo nasienne i zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
Na dużej patelni z pokrywą porządnie rozgrzej oliwę. Następnie wrzuć cebulę, zmniejsz moc palnika i podsmażaj przez około 5 minut do momentu zeszklenia. Dodaj kapustę, przemieszaj i użyj przypraw: soil, pieprzu, kminku, cukru, a także wlej sos sojowy. Smaż, cały czas mieszając przez około 1 minutę.
Po tym czasie na patelnię dodaj grzyby oraz starte jabłko i ponownie potrzymaj całość na ogniu przez 1 minutę. Wlej bulion lub wodę, zagotuj. Następnie dodaj suszone owoce (jeśli używasz śliwek, pamiętaj, aby pokroić je na mniejsze kawałki), przykryj i gotuj przez około 10 minut. Od czasu do czasu zajrzyj do środka, czy nic nie przywiera do dna.
Po 10 minutach zdejmij przykrywkę i gotuj przez kolejnych 10-15 minut, aż nadmiar płynu wyparuje. Pod koniec często mieszaj, aby kapusta się nie przypaliła.
Pozostaje dodać natkę pietruszki oraz oliwę, wymieszać i ewentualnie doprawić do smaku.
Kapusta wigilijna gotowa! Możesz podawać ją jako samodzielne danie lub jako farsz do krokietów lub pasztecików.