Kluski śląskie tradycyjne - najlepszy przepis
Kluski śląskie są jedną z tradycyjnych, polskich potraw. Miękkie, rozpływające się w ustach mogą stanowić samodzielne danie lub dodatek do potraw mięsnych i sosów. Doskonale pasują do rolad wołowych, czerwonej kapusty, żeberek, boczku, a nawet masła z cebulką.
Kluski śląskie wywodzą się z tradycyjnej kuchni Górnego i Dolnego Śląska, są proste w przygotowaniu i wyśmienite w smaku. Przygotowywane są wyłącznie z dwóch składników: ziemniaków i mąki, formowane natomiast w małe kulki o spłaszczonej górze z charakterystycznym wgłębieniem.
Kluski gotowane są w osolonej wodzie przez kilka minut. Można je później przesmażyć z cebulą i boczkiem lub podać do obiadu jako zamiennik zwykłych ziemniaków. Kluski są bardzo delikatne w smaku, dzięki czemu pasują niemal do każdej potrawy i wszystkim smakują.
Przepis na kluski śląskie tradycyjne
składniki na około 36 klusek
-
1 kg ziemniaków
-
mąka ziemniaczana
Jak przygotować kluski śląskie tradycyjne?
Ziemniaki ugotuj w mundurkach w osolonej wodzie. Odstaw do przestygnięcia, obierz i przeciśnij przez praskę. Masę ziemniaczaną przełóż do miski lub garnka i delikatnie ugnieć łyżką, następnie podziel na cztery równe części i jedną z nich wyciągnij.
W miejsce po 1/4 ugniecionej masy wsyp mąkę ziemniaczaną i dokładnie ugnieć ciasto, następnie dodaj resztę ziemniaków. W razie potrzeby dodaj więcej mąki. Ciasto musi być delikatne i nie może się kleić.
Na dużej desce rozsyp odrobinę mąki, formuj kulki z ciasta i w razie potrzeby delikatnie podsypują mąką, aby nie przyklejało się do rąk. Na końcu spłaszcz odrobinę górę kluski i palcem zrób wgłębienie.
Wszystkie kluski gotuj partiami w osolonej wodzie przez 2-3 minuty, co jakiś czas mieszając, aby ciasto nie przykleiło się do garnka. Kluski wyciągaj łyżką cedzakową, aby odsączyć nadmiar wody.