Smakosze.pl Przepisy Kremowe risotto ze szparagami - smak wiosny
pixabay.com

Kremowe risotto ze szparagami - smak wiosny

25 marca 2022
Autor tekstu: Karolina Błaszyk

Risotto ze szparagami to danie fantastyczne, pełne smaku i aromatu. Jest kremowe, bardzo sycące i ma delikatną konsystencję. Ryż ugotowany na domowym bulionie z dodatkiem szparagów, startego sera i liści mięty to kompozycja idealna.

W tym daniu świetny jest fakt, że zużywa się całe szaragi, a nie jak w przypadku wielu innych, tylko zielone części. Dzięki temu całe warzywa lądują w daniu, a nie trafiają do kosza.

Przygotowanie tej potrawy można rozłożyć sobie na dwa dni – pierwszego przygotować szparagowy wywar, a następnego dnia go podgrzać i przyrządzić risotto. W pierwszej chwili danie to może wydawać się skomplikowane i trudne, ale warto podejść do niego na spokojnie. W dużym skrócie można podzielić je na 3 etapy: podsmażenie cebuli i zielonych łodyg, ugotowanie wywaru z końcówkami szparagów oraz przyrządzenie właściwego risotta ze wszystkich składników.

Poniższy przepis jest recepturą na dwie małe porcje, ale warto pamiętać, że ryż jest bardzo sycący więc ilość powinna być odpowiednia. Można opcjonalnie zwiększyć ilości podanych składników oraz zrezygnować z dodawania wina.

Gotowi? Poznajcie przepis!

Składniki na risotto ze szparagami, 2 małe porcje:

- 1 pęczek zielonych szparagów

- 700 ml bulionu warzywnego (ewentualnie wody)

- 100 g ryżu do risotto, np. Arborio, Loto, Carnaroli

- 1 duża biała cebula

- 40 ml wytrawnego, białego wina

- 30 g tartego sera tupu parmezan

- 6 łyżek masła

- 1 łyżka oliwy z oliwek

- przyprawy: sól, świeżo zmielony czarny pieprz

- dodatkowo: liście mięty lub bazylii

Sposób przygotowania risotto ze szparagami:

Szparagi umyj pod wodą zwracając szczególną uwagę na wgłębiania w główkach. Następnie osusz je ręcznikiem papierowym i pozbądź się zdrewniałych, jasnozielonych lub białych końcówek. Możesz po prostu je odciąć, lub chwycić szparag z obu stron i delikatnie odgiąć, a twarda końcówka sama się odłamie. Drugi sposób może jednak nie sprawdzić się w przypadku młodych warzyw, które są na tyle chrupiące i jędrne, że mogą złamać się w przypadkowym miejscu. Zielonych szparagów nie obieraj. Część szparagów pokrój na plasterki, a główki z 3-4 cm łodygami zachowaj na później.

Obierz cebulę i pokrój ją w małą kosteczkę. Następnie rozpuść 1 łyżkę masła na niewielkiej patelni i wrzuć 1/3 posiekanej cebulki. Szklij ją na małym ogniu przez około 5 minut, często mieszając. Dodaj główki szparagów i smaż przez kolejnych 5 minut. Jeśli będą przywierać, dolej odrobinę ciepłej wody. Kiedy główki nieco zmiękną, odstaw je z ognia. 1/3 z nich zmiksuj na gładkie puree (dodając w razie potrzeby troszkę wody) i wrzuć z powrotem na patelnię. Dopraw odrobiną soli i świeżo zmielonego czarnego pieprzu.

Następnie przygotuj bulion szparagowy. W średniej wielkości garnku rozpuść łyżkę masła i zeszklij na nim drugą część cebuli (ostatnią część zostaw na później). Po około 5 minutach dodaj szparagi pokrojone w plasterki i smaż mieszając przez następną minutę. Następnie wlej bulion lub wodę dodaj oliwę i przyprawy. Całość gotuj pod przykryciem przez około 7 minut. Po tym czasie wywar przelej do innego garnka przez sito. Pozostałe na sitku warzywa dociskaj wypukłą stroną łyżki tak, aby jak najwięcej miąższu, a co za tym idzie smaku, dostało się do wywaru. Bulion podgrzej.

Czas na przygotowanie risotta.

W wysokim garnku rozpuść 1 łyżkę masła, a następnie dodaj pozostałą część cebuli. Zeszklij ją i dodaj ryż. Ogień pod garnkiem powinien być mały. Ryż podsmażaj przez kilka minut, cały czas mieszając, aż stanie się przezroczysty. Następnie wlej wino i odparuj, po czym dolej 1 nabierkę wywaru. Całość zamieszaj i pozwól ryżowi wchłonąć płyn. Dopiero później dodaj kolejną nabierkę i kontynuuj proces przez około 10 minut. Następnie do garnka włóż cebulkę z główkami szparagów i puree. Całość wymieszaj i dalej dodawaj po nabierce bulionu, do momentu, aż ryż będzie miękki w środku, a al dente wewnątrz.

Odstaw garnek z ognia, odczekaj 2-3 minuty i dodaj masło oraz tarty ser. Ponownie wymieszaj i w razie potrzeby dopraw solą i pieprzem.

Podawaj danie udekorowane świeżymi liśćmi mięty lub bazylii.

Smacznego!

Obserwuj nas w
autor
Karolina Błaszyk

Redaktor Karolina Błaszyk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy