Smakosze.pl Przepisy Lekki sernik truskawkowy na zimno
pixabay.com

Lekki sernik truskawkowy na zimno

25 marca 2022
Autor tekstu: Święcka Marta

Składniki na lekki sernik truskawkowy na zimno

Do przygotowania lekkiego sernika truskawkowego na zimno będziemy potrzebować następujących składników:

·       Okrągłe biszkopty – 1 opakowanie,

·       Ser twarogowy – 1-kilogramowe wiaderko,

·       Śmietana 30-procentowa – 150 mililitrów,

·       Cukier wanilinowy – 1 opakowanie,

·       Żelatyna – 2 łyżki,

·       Mleko – ½ szklanki,

·       Cukier – ¾ szklanki,

·       Świeże truskawki – 1 kilogram jędrnych, ładnych owoców.

Lekki sernik truskawkowy na zimno krok po kroku

Formę na ciasto, okrągłą lub prostokątną, wykładamy papierem do pieczenia lub folią aluminiową – zarówno spód, jak i boki. Biszkopty układamy w taki sposób, aby wypełniły całą powierzchnię formy, co oznacza, że w kilku miejscach trzeba będzie je połamać celem dopasowania. Ze względu na ich grubość warto przed ułożeniem namoczyć każdy w mleku przez kilka sekund. Użycie suchych może spowodować, że spód będzie zbyt mocno kontrastował z masą serową pod względem tekstury.

Przygotowanie masy serowej na lekki sernik truskawkowy na zimno zaczynamy od zagotowania mleka. Rozpuszczamy w nim żelatynę energicznie mieszając i odstawiamy, aby trochę ostygła. W międzyczasie przekładamy do miski ser, śmietanę, 2 rodzaje cukru i dokładnie mieszamy wszystkie składniki. Na koniec łączymy masę z żelatyną, ale – co bardzo ważne! – nie wlewamy jej od razu do sera. Dodajemy łyżkę masy serowej do rozpuszczonej żelatyny i mieszamy, potem drugą i jeszcze jedną, cały czas mieszając. Dopiero w takiej postaci dodajemy żelatynę do sera i dokładnie mieszamy. Następnie, delikatnie i powoli, przelewamy masę do formy wyłożonej biszkoptami i wstawiamy do lodówki do zastygnięcia na około 30 minut.

Lekki sernik truskawkowy na zimno – pomysł na spód

Lekki sernik truskawkowy na zimno najczęściej opiera się na biszkoptach, ale można użyć zamienników w postaci klasycznych herbatników. Warto przed ułożeniem w formie namoczyć je przez kilka sekund w zimnym mleku, aby zmiękły – ale można też użyć suchych, prosto z paczki. Innym, bardziej urozmaiconym pomysłem na spód sernika jest zblendowanie 250 gramów herbatników (lub ulubionych suchych ciastek) na drobny „piasek”, a następnie dodanie 3-4 łyżek masła orzechowego. Słodycz ciastek i słony smak masła stworzą ciekawą kompozycję, która świetnie uzupełni delikatną masę serową. Masło musi być naturalne i pozbawione dodatków. Ciasteczkowa warstwa powinna mieć 1-1,5 centymetra grubości.

Lekki sernik truskawkowy na zimno – co na wierzch?

Truskawki nie tylko poprawią smak sernika, ale też sprawią, że będzie się prezentował niezwykle dekoracyjnie. Wykorzystać te owoce można na kilka sposobów. Podstawowy zakłada pokrojenie umytych owoców na cząstki (każdej sztuki na 4 kawałki) i ułożenie ich pionowo, jednocześnie lekko wciskając każdy w masę serową, aby się lepiej trzymał. Druga opcja to ułożenie połówek truskawek w formie okręgów. Można też pokroić owoce na małe cząstki, dodać część do masy serowej przed jej zastygnięciem, a resztę wyłożyć na wierzch. Lekki sernik truskawkowy na zimno można też wzbogacić galaretką owocową - czerwoną o smaku truskawkowym, lub bezbarwną, dzięki czemu truskawki będą lepiej widoczne. Galaretkę przygotowujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu – z tym, że używamy o 50 mililitrów mniej wody niż jest to zalecone w przepisie. Ważne! Galaretkę wylewamy na sernik udekorowany truskawkami dopiero po przestygnięciu.

Obserwuj nas w
autor
Święcka Marta

Autor tekstów

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy