Mazurek cytrynowy – lekkie ciasto na wiosnę
Składniki na mazurek cytrynowy
Do przygotowania spodu mazurka cytrynowego będziemy potrzebowali następujących składników:
-
Mąka pszenna tortowa – 0,5 kilograma,
-
Masło 82-procentowe – 200 gramów,
-
Cukier puder – 2 łyżki,
-
Jajka kurze – 2 sztuki (najlepiej wiejskie),
-
Sól – szczypta,
-
Proszek do pieczenia – pół łyżeczki.
Krem do mazurka cytrynowego
-
Sok świeżo wyciśnięty z 3 dużych cytryn,
-
Skórka starta z 3 dużych cytryn,
-
Masło 82-procentowe – 80 gramów,
-
Cukier puder – 80 gramów,
-
Mąka ziemniaczana – 2 łyżki,
-
Jajka kurze – 3 sztuki (najlepiej wiejskie).
Jak przygotować mazurek cytrynowy: maślany spód
Zaczynamy od przesiania mąki do dużej miski. Dodajemy cukier puder, sól i proszek do pieczenia, a na końcu zimne masło pokrojone w małą kostkę. Mieszamy składniki rękami starając się je połączyć, ewentualnie można użyć malaksera. Na koniec dodać jajka i wyrabiać ciasto aż masa stanie się gładka. W tym momencie warto zastanowić się, czy chcemy zrobić jeden duży mazurek cytrynowy czy na przykład dwa mniejsze - i w zależności od tego zawinąć w folię spożywczą jedną kulę lub dwie. Pamiętajmy, że ciasto musi być dokładnie zawinięte, inaczej zacznie wysychać. Chowamy je do lodówki w celu schłodzenia na około 2 godziny.
Po wyjęciu rozwałkowujemy je na placek o takich wymiarach, jakie uznamy za odpowiednie. Można je dopasować do ozdobnej patery, na której potem podamy mazurka. Pamiętajmy o pozostawieniu kawałka ciasta, z którego uformujemy wałeczki na boki ciasta, dzięki czemu zapobiegniemy rozlaniu się masy cytrynowej. Należy je przykleić na brzegach i zlepić w narożnikach, przy czym możemy je uformować w ozdobny zygzak lub łagodną falę. Ciasto nakłuwamy widelcem w wielu miejscach, aby za bardzo nie urosło w pieczeniu. Wstawiamy na 20 minut do lodówki pod przykryciem, po czym pieczemy na złoty kolor przez około 20-25 minut w temperaturze 180 stopni.
Mazurek cytrynowy: przygotowanie kremu
Krem trzeba przygotować zanim maślany spód się upiecze, aby po wyłożeniu go na ciasto wstawić je z powrotem do pieczenia. Cytryny musimy sparzyć – wkładamy je do miski i polewamy wrzątkiem. Następnie trzeba je dobrze wyszorować, na przykład szorstką stroną czystego zmywaczka kuchennego lub szczoteczką ze sztywnym włosiem. Ścieramy skórkę z cytryn i wyciskamy z nich sok, który trzeba przecedzić, aby nie zawierał drobinek miąższu. Przelewamy sok do rondla z grubym dnem, dodajemy startą skórkę, cukier puder i mąkę ziemniaczaną.
Stawiamy na małym ogniu i cały czas mieszamy metalową trzepaczką doprowadzając do zagotowania. Zestawiamy z ognia i wrzucamy do rondla masło pokrojone w małą kostkę. Mieszamy aż tłuszcz połączy się z kremem, a na koniec, nie przestając mieszać, wbijamy do masy jajka. W celu uzyskania gładszej i delikatniejszej konsystencji można zmiksować krem za pomocą miksera, a nawet przetrzeć go przez sito. Gotową masę cytrynową przekładamy na upieczony spód, wygładzamy za pomocą łyżki i wstawiamy z powrotem do piekarnika na 10 minut w temperaturze 180 stopni.