Najlepsza, domowa karpatka krok po kroku
Karpatka to delikatne ciasto połączone z masą budyniową i posypane cukrem pudrem. Jej cechą charakterystyczną jest ciasto, które pod wpływem temperatury wybrzusza się, tworząc góry i doliny przypominające polskie pasmo górskie. Karpatka jest wyjątkowo delikatna i smaczna, a masa budyniowa sprawia, że blacha znika w ciągu jednego dnia.
Karpatka, mimo, iż posiada proste składniki, jest ciastem dość wymagającym. Do powstania pofałdowanego wierzchu wypieku, niezbędne jest sparzenie ciasta . Dokładne wymieszanie masy sprawi, że ciasto będzie pulchne i łatwiej się pofaluje.
Najważniejszym warunkiem powstania gór i dolin jest zachowanie odpowiedniej temperatury. Po upieczeniu karpatka musi ostygnąć bez otwierania drzwi piekarnika . Gwałtowny spadek temperatury sprawi, że nawet najbardziej starannie przygotowane ciasto opadnie.
Przepis na najlepszą, domową karpatkę krok po kroku
Ciasto:
-
szklanka wody
-
150 g masła lub margaryny
-
szklanka mąki pszennej
-
5 jajek
-
szczypta soli i proszku do pieczenia
Masa budyniowa:
-
3 szklanki mleka
-
250-300 g masła
-
3/4 szklanki cukru
-
4 duże łyżki mąki pszennej i ziemniaczanej
-
2 żółtka
-
2 łyżeczki cukru wanilinowego
Jak przygotować najlepszą, domową karpatkę?
Zagotuj wodę z margaryną, następnie dodaj mąkę i mieszaj drewnianą łyżką przez 2-3 minuty, do powstania gładkiej masy i odstaw do wystygnięcia. Następnie, stale miksując, dodaj szczyptę soli, proszku do pieczenia oraz wbijaj po jednym jajku.
Ciasto podziel na dwie części i każdą z nich wyłóż na blachę o wymiarach 35x24 cm. Następnie wstaw do nagrzanego do 180 stopni C piekarnika i piecz 30 minut.
Przygotuj masę budyniową: 2 szklanki mleka zagotuj z cukrem, resztę mleka wymieszaj z żółtkami, mąką i cukrem wanilinowym. Następnie dodaj masę do gotującego się mleka i mieszaj, aż powstanie gęsty, waniliowy budyń. Przestygniętą masę zmiksuj z masłem.
Powstałe dwa blaty ciasta przełóż masą budyniową i wstaw do lodówki na minimum 3 godziny. Przed podaniem posyp karpatkę cukrem pudrem.
Smacznego.