Smakosze.pl Przepisy Panna cotta – 3 różne wersje
pixabay.com

Panna cotta – 3 różne wersje

25 marca 2022
Autor tekstu: Dominika Wilk

Panna cotta z malinami

Malinowy dodatek to coś, co podkręca smak panna cotty i sprawia, że chętniej sięgamy po nią w letnie dni. Dodatkowo wraz z malinami dostarczamy sobie witamin C oraz E, które są naturalnymi antyoksydantami, jak również witamin z grupy B, które dbają o nasz układ nerwowy.

undefined

Panna cotta z malinami, składniki (przepis na 4 porcje):

  • 200 g malin (mogą być świeże lub mrożone)

  • 300 ml śmietany kremówki 36%

  • 100 ml mleka

  • 90g cukru

  • 3 łyżki żelatyny w proszku lub 3 listki żelatyny

  • sok z połowy cytryny

  • 50 ml zimnej wody

  • opcjonalnie – 1 laska wanilii lub 1 łyżeczka pasty z wanilii

undefined

Wykonanie:

Maliny, cukier oraz sok z cytryny należy razem pogotować w małym garnuszku. Gotujemy je do momentu, aż maliny całkowicie się rozpadną. Potem przelewamy zawartość garnuszka przez sitko i przecieramy. Chodzi o to, aby pozbyć się pestek z malin i uzyskać jednolity, gładki sos. Kolejnym etapem w wykonaniu panna cotty jest rozpuszczenie żelatyny. Jeśli jest w proszku, zalewamy ją zimną wodą i czekamy, aż napęcznieje. Bierzemy kolejny, niewielki garnuszek i wlewamy tam mleko, wanilię oraz śmietanę kremówkę. Podgrzewamy, lecz nie gotujemy, bo śmietana mogłaby nam się zważyć. Doprowadzamy tylko do chwilowego wrzenia i zdejmujemy z kuchenki. Do garnuszka z kremówką dodajemy rozpuszczoną żelatynę i mieszamy wszystko razem do całkowitego połączenia. Potem dolewamy przetarty sok z malin i również mieszamy. Studzimy (ale nie w lodówce!). Dopiero po wystygnięciu zawartości garnka w temperaturze pokojowej, wsadzamy wszystko do lodówki. Zaglądamy tam od czasu do czasu i mieszamy. Kiedy zauważymy, że nasza masa zaczyna gęstnieć, wówczas przelewamy ją do salaterek i znów zostawiamy w lodówce (najlepiej na noc). Przed podaniem wyjmujemy panna cottę z salaterek, odwracając ją do góry dnem i kładąc na talerzyku. Wcześniej jednak podważamy zawartość salaterki nożem.

undefined

Panna cotta z szafranem i pistacjami

Panna cotta to deser puszysty i lekki. Jeśli więc dodamy do niego pistacje, wprowadzimy całkiem odmienną, chrupiącą teksturę, która urozmaici ten popularny przysmak. Z kolei wymieszanie jej z szafranem sprawi, że włoski przysmak stanie się jeszcze bardziej wyrazisty i zyska interesujące, żółte zabarwienie.

undefined

Panna cotta z szafranem i pistacjami – składniki:

  • 500 ml śmietany 36%

  • 2,5 łyżeczki żelatyny

  • 1/3 szklanki cukru

  • ½ szklanki mleka

  • ¼ łyżeczki szafranu

  • 6 „łupinek” z ziarnami zielonego kardamonu

  • do posypania: posiekane i niesolone pistacje

undefined

Panna cotta z szafranem i pistacjami, wykonanie:

Pierwszy krok do wykonania szafranowej panna cotty to zagrzanie w garnuszku śmietanki z cukrem oraz dodanie do nich szafranu i kardamonu. Po doprowadzeniu składników do wrzenia, zestawiamy garnuszek z palnika i zostawiamy do ostygnięcia w temperaturze pokojowej. Zazwyczaj wystarcza do tego około 30 minut. Później rozpuszczamy w mleku żelatynę. Ten proces zajmie nam około 15 minut. Jak już żelatyna zostanie dokładnie rozpuszczona, wlewamy mleko do śmietany i mieszamy, aby uzyskać jednolitą masę. Studzimy składniki, a potem wstawiamy garnuszek do lodówki. Co jakiś czas zaglądamy do lodówki i mieszamy wszystko. Gdy dostrzeżemy, że masa łapie gęstość, wtedy przelewamy ją do dużej salaterki i zostawiamy w lodówce na co najmniej 5 godzin.

undefined

Panna cotta w wersji wege

Osoby, które nie jedzą produktów zwierzęcych, nie muszą rezygnować z pysznego deseru, jakim jest panna cotta. Wystarczy, że śmietankę i krowie mleko zastąpi się mlekiem kokosowym lub migdałowym.

undefined

Panna cotta w wersji wege, składniki:

  • 700 ml mleka kokosowego albo migdałowego

  • 2-3 łyżeczki mąki ziemniaczanej

  • 2 łyżki cukru (można zastąpić erytrolem lub ksylitolem)

  • 3 łyżeczki agaru

  • 1-2 łyżeczki esencji waniliowej

undefined

Panna cotta w wersji wege, wykonanie:

600 ml mleka zagotowujemy razem z cukrem, agarem oraz esencją waniliową. W tym czasie pozostałe 100 ml mleka mieszamy z mąką ziemniaczaną. Kiedy mleko znajdujące się w garnku się zagotuje, dolewamy zimne mleko z mąką ziemniaczaną i mieszamy do momentu, aż powstanie jednolita masa, a wszystkie składniki doprowadzone zostaną do wrzenia. Następnie przelewamy zawartość garnuszka do salaterek i zostawiamy do przestudzenia. Później wkładamy do lodówki. Możemy podać ją później z dodatkiem świeżych owoców, dżemu lub musu owocowego.

undefinedundefinedundefined

Źrodła:

https://www.mojewypieki.com/przepis/malinowa-panna-cotta

https://whiteplate.com/2008/09/szafranowa-panna-cotta-z-pistacjami/

https://www.olgasmile.com/weganska-panna-cotta.html

Obserwuj nas w
autor
Dominika Wilk

Redaktor Dominika Wilk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy