Wlewam ciasto do foremki i upycham biszkopty. Ten deser mógłbym jeść non stop
Ten deser to wariacja na temat ciast bez pieczenia. Wyróżnia go wyraźnie cytrynowy smak pochodzący ze świeżych owoców. To doskonała, niezwykle łatwa w przygotowaniu przekąska dająca orzeźwienie, którego czasem tak potrzeba w upalne dni.
Cytrynowe ciasto bez pieczenia
Takie desery lubimy najbardziej. Do ich przygotowania potrzebny jest rondelek i dosłownie kilka minut w kuchni. Później wystarczy przestudzić masę, odczekać kilka godzin, kiedy budyniowe ciasto zsiada się w lodówce, a następnie przełożyć na talerz.
Przygotowując taki deser trzeba wziąć pod uwagę dwie rzeczy. Po pierwsze, to ciasto bez pieczenia zawiera jajka. Ze względu na możliwe zakażenia, wybierajmy więc te z zaufanego źródła. Nie zawsze to, co „wiejskie” i „z bazarku” musi być lepsze od sklepowego.
Robię to na obiad, gdy brakuje mi pomysłów. Rodzina co tydzień prosi o tę zapiekankęCiasto bez pieczenia z cytryną
Druga uwaga dotyczy często występujących alergenów. Dotyczy to na przykład orzechów, którymi udekorowane jest podobne ciasto na kanale Dolci Veloci 89. To stamtąd pochodzą ilustracje do tego przepisu.
Składniki
- 1 opakowanie biszkoptów typu kocie języczki
- ½ l mleka
- 1 jajko
- 80 g cukru
- 50 g skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej
- 2 cytryny
- 1 łyżeczka masła
Prosty przepis na deser cytrynowy
Cytryny dokładnie myjemy. Jedną z nich ocieramy ze skórki, a następnie wyciskamy z niej sok i przecedzamy przez sitko. Drugą kroimy w cienkie plasterki.
Biszkopty kroimy na kawałki mniejsze niż wysokość foremki, w której będziemy przygotowywać ciasto. Foremkę wykładamy folią kuchenną, a na spód kładziemy plasterki cytryny – będą później dekoracją wierzchu ciasta bez pieczenia.
W rondelku mieszamy jajko, cukier i sok z cytryny. Dodajemy skrobię i wyrabiamy rózgą na jednolitą masę. Podgrzewając, powoli dodajemy mleko i cały czas mieszamy rózgą. Kiedy masa zgęstnieje, zestawiamy ją z ognia i lekko studzimy.
Masę przelewamy do foremki, a w środek wciskamy pokrojone biszkopty. Ciasto wyrównujemy tak, by biszkoptów nie było widać. Przykrywamy folią aluminiową i odstawiamy do wystudzenia.
Deser w temperaturze pokojowej wstawiamy do lodówki i pozwalamy mu poleżeć przez kilka godzin. Następnie, odwracając foremkę, przekładamy go na talerzyk i podajemy.
Wypróbuj też przepisy na sernik pod kruszonką i ciasteczka ze świeżej mięty.