Pierogi wiejskie z kaszą gryczaną i twarogiem
Pierogi to klasyka kuchni polskiej. Tradycję lepienia ciasta przekazuje się z pokolenia na pokolenie, a kompozycja nadzienia to dla wielu tylko kwestia wyobraźni.
Jednymi z bardziej popularnych i lubianych farszy są te, do których wykorzystuje się kaszę gryczaną. Wystarczy naprawdę niewiele, aby wyczarować z jej dodatkiem wyjątkowe danie. Kasza gryczana jest jednym z najbardziej wartościowych produktów zbożowych. Szczególnie poleca się ją osobom narażonym na cukrzycę, ponieważ jest pomocna w zapobieganiu insulinooporności. Zawiera ona dużą ilość błonnika, co wpływa na spowolnienie uwalniania węglowodanów do krwi oraz poprawia perystaltykę jelit. Kaszę gryczaną mogą stosować osoby unikające glutenu.
Do pierogów wiejskich z kaszą gryczaną i twarogiem warto dodać też posiekane liście mięty, które doskonale odświeżą potrawę.
Składniki na pierogi wiejskie z kaszą gryczaną i twarogiem, około 25-30 sztuk:
Ciasto:
- 500 g mąki pszennej + trochę do podsypywania ciasta
- ok. 190 ml wody
- 1 jajko
- 1 płaska łyżeczka soli
- 1 łyżka oliwy lub masła
Nadzienie:
- 300 g kaszy gryczanej
- 250 g twarogu półtłustego
- 1 duża cebula
- 3 łyżki oleju lub masła
- przyprawy: sól, świeżo zmielony czarny pieprz
Sposób przygotowania pierogów wiejskich z kaszą gryczaną i twarogiem:
Podgrzej wodę do około 50 stopni C (uelastyczni ciasto).
Na stolnicę przesiej mąkę, dodaj sól i wymieszaj. Następnie po środku mąki zrób dołek, wbij jajko i dodaj oliwę lub masło. Zacznij zagniatać, powoli dolewając wodę, aby ciasto ładnie się połączyło. Wyrabiaj je przez około 10-15 minut, a następnie przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na kolejne 15 minut. W tym czasie można przygotować farsz.
Kaszę gryczaną ugotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu, a następnie przestudź. Warto nieco skrócić czas gotowania, aby kasza była sypka.
Cebulę obierz i pokrój na małą kostkę. Na patelni rozgrzej oliwę lub masło i wrzuć rozdrobnioną cebulę. Zeszklij na złoty kolor, a następnie zdejmij z ognia.
Kaszę wyjmij z woreczka i przesyp do większej miski. Dorzuć pokruszony twaróg i zeszkloną cebulę. Całość wymieszaj i dopraw według uznania solą i pieprzem.
Ciasto powinno już odpocząć. Podziel je na 2-3 części i rozwałkuj na placki o grubości 2 mm. Należy uważać, aby ciasto nie było ani za grube (będzie dominowało nad farszem), ani za cienkie (farsz wydostanie się podczas gotowania). Bardzo pomocna może być tutaj maszynka do makaronu.
Z przygotowanego ciasta należy wykroić kółka. Można to zrobić specjalnym urządzeniem lub szklanką o cienkich ściankach. Na każdym z kółek umieścić po łyżce farszu, złożyć i zlepić rogi, aby uzyskać pożądany kształt pieroga. Boki, dla otrzymania ładnego efektu wizualnego, można układać w falbankę.
W dużym garnku zagotować sporą ilość posolonej wody. Pierogi wrzucać partiami i gotować, aż wypłyną na wierzch, a ciasto stanie się miękkie (ok 3-4 minuty). Odłowić wszystkie pierogi łyżką cedzakową i przełożyć na talerz.
Takie pierogi można podawać posypane świeżo zmielonym pieprzem, natką pietruszki, ze śmietaną, polane masłem i podsmażoną cebulką lub sauté.
Jak przechowywać pierogi po ugotowaniu?
Robiąc większą ilość pierogów, np. na dwa obiady, należy przechowywać je w odpowiedni sposób, aby uniknąć ich zlepienia.
Wyjęte z wody pierogi należy ułożyć obok siebie (na wysmarowanym oliwą stole lub talerzu) i pozostawić do wystudzenia. Następnie układać je partiami w naczyniu, a wierzchnią ich część dodatkowo przesmarować pędzelkiem z oliwą. Całość przykryć folią i umieścić w lodówce. Spożyć maksymalnie w ciągu 3 dni.
Ugotowane pierogi można też zamrozić. Po wyjęciu z wody należy umieścić je na tacce wysypanej mąką lub oliwą. Należy ułożyć je w taki sposób, aby nie stykały się ze sobą żadną częścią. Pozostawić do wystygnięcia, a następnie włożyć tackę do zamrażarki na około 2 godziny. Po tym czasie pierogi powinny być już zamrożone, a więc można przełożyć je do woreczków i ponownie włożyć do zamrażarki.
Schłodzone w lodówce lub zamrożone pierogi (bez rozmrażania) można podgrzać we wrzątku, na patelni lub na parze.