Pizza – puszysta, aromatyczna, pyszna
Danie z historią
Czy wiesz, że słowo piza zauważono po raz pierwszy w dokumencie już z 997 roku, a pierwsze lokale, które nazywano „pizzeriami”, pojawiły się w Neapolu już w XVIII wieku?
Inna ciekawostka? Proszę bardzo! Historycy mówią, że nazwa margherita pochodzi od włoskiego słowa, które brzmi dokładnie tak samo i oznacza stokrotkę – przypominać mają ją ułożone dookoła pizzy okrągłe plastry mozzarelli.
Jest to niesamowite, ponieważ przez te wszystkie lata (a właściwie wieki!) pizza nie straciła na popularności. Wręcz przeciwnie! Wiele osób właśnie ją uważa za swoje ulubione danie. Faktycznie, ma w sobie coś takiego, że chyba smakuje każdemu. Tym bardziej, że łatwo dopasować ją do potrzeb swoich preferencji smakowych – a jaką pizzę Ty lubisz najbardziej?
Pizza – przepis na puszyste ciasto
Składniki na ciasto:
-
1 szklanka wody
-
40 g świeżych drożdży (w temperaturze pokojowej)
-
1 łyżeczka cukru
-
500 g mąki pszennej
-
3 łyżki oliwy z oliwek
-
1 łyżeczka soli.
Przygotowanie:
-
Wlewamy do miski ½ szklanki ciepłej wody, skruszamy drożdże, dorzucamy cukier i 1 łyżkę mąki. Wszystko mieszamy aż osiągniemy jednolitą masę, a drożdże będą rozpuszczone. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na około 10 minut (w cieple). Pamiętaj, aby miska była dość spora, ponieważ drożdże będą się pienić, w związku z czym cała masa zwiększy swoją objętość.
-
Następnie przesiewamy całą resztę mąki przez sitko – do dużej miski lub na stolnicę. Mieszamy ją z solą. W środku mąki robimy zagłębienie, gdzie wlewamy rozczyn z drożdży. Na to przerzucamy kilka łyżek mąki, która znajduje się po bokach. Do tego dodajemy oliwę i pozostałą wodę.
-
Wszystko mieszamy i zaczynamy wyrabiać ciasto, co pozwoli je napowietrzyć. Zwykle trwa to około 10 minut (choć im dłużej, tym lepiej) – na koniec ciasto nie powinno już przylepiać się do dłoni. Co ważne, możesz użyć do tego także miksera z odpowiednią końcówką, czyli hakiem do ciasta drożdżowego. A jeśli robisz to na stolnicy i zauważysz, że ciasto nie przestaje kleić się do rąk, możesz delikatnie oprószyć dłonie mąką i wrócić do ugniatania.
-
Gdy ciasto osiągnie odpowiednią konsystencję, formujemy kulkę, smarujemy ją dookoła oliwą, przykrywamy ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu na około 20-30 minut do wyrośnięcia. W tym czasie mniej więcej podwoi swoją objętość.
-
Po wyrośnięciu wyjmujemy ciasto ponownie na stolnicę i jeszcze przez kilka minut wyrabiamy. Następnie dzielimy ja na 2-3 części (w zależności jaką chcemy uzyskać wielkość lub grubość placków).
-
Na przygotowaną blachę, wysmarowaną oliwą, układamy 1 kawałek ciasta i rozpłaszczamy je na placek. Rozprowadzamy tak, by miał grubość 5-8 mm. Formujemy też nieco grubsze boczne krawędzie. Ponownie przykrywamy ciasto ściereczką i zostawiamy na kolejne 10 minut, dzięki czemu ciasto jeszcze trochę urośnie. Jeśli nie chcesz, możesz zostawić je tylko na chwilę.
-
Piekarnik należy rozgrzać do temperatury 220°C (grzanie góra-dół) – musi ją osiągnąć, zanim włożymy pizzę do środka.
-
Jeśli widzimy, że piekarnik jest już gotowy, rozsmarowujemy na spodach pizzy sos i układamy dodatki. Sosu nie powinny być za wiele, ponieważ zbyt mocno obciąży to ciasto.
-
Pieczemy około 15 minut – najpierw jedną, a od razu potem kolejną blaszkę (jeśli każdy kawałek pizzy pieczemy oddzielnie). Przed wyjęciem z piekarnika sprawdź, czy brzegi i spód są odpowiednio zarumienione. Spód sprawdź, podnosząc pizzę łopatką. Smacznego!
Sos do pizzy:
-
2 dojrzałe pomidory – najlepiej odmiana z małą ilością pestek
-
3 łyżki koncentratu pomidorowego
-
1 łyżka oliwy z oliwek
-
Suszone oregano i bazylia.
Przygotowanie sosu:
-
Pomidory obieramy ze skórek – zalewamy je w tym celu wrzątkiem, wcześniej nacinając krzyżyk na szczycie (lekko, tylko aby przerwać samą skórkę) oraz wyciągając szypułkę. Po około 15 sekundach wyjmujemy je z gorącej wody i zalewamy zimną. Skórka sama powinna zejść.
-
Pomidory kroimy na mniejsze kawałki i umieszczamy w miseczce. Dodajemy koncentrat, oliwę i przyprawy – całość blendujemy.
Pizza puszysta i pełna dodatków – jakich?
Pamiętaj przede wszystkim o serach – dobrze sprawdza się mozzarella. Camembert świetnie łączy się np. z żurawiną, a ser typu lazur w gruszką czy orzechami.
Z warzyw na pizzy możemy obecnie znaleźć prawie wszystko – pizzerie prześcigają się w pomysłach na ich podawanie. Najczęściej chyba jednak jest to cebula i plastry świeżego pomidora – one pasują do pizzy zawsze. Pyszne są też pokrojone w plastry cukinia lub bakłażan. Do tego oliwki pokrojone w plasterki i suszone pomidory pokrojone w cienkie plastry – najbardziej włoskie smaki.
A co na wierzch? Oczywiście liście świeżej bazylii!
Co jednak najważniejsze, domowa pizza – puszysta, odpowiednio doprawiona, wyjęta wprost z piekarnika – może być skomponowana w taki sposób, w jaki tylko sobie zażyczysz. Nie ma wtedy sztywnego menu i ograniczonej ilości składników. Układasz na niej to, co najbardziej lubisz i delektujesz się smakiem oraz – co nie bez znaczenia – rozchodzącym się po domu zapachem włoskich wakacji!