Smakosze.pl
Skutki ulewy

East News

Eksperci ostrzegają przed wzrostem cen warzyw

6 Lipca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Warzywa i owoce są niezwykle istotnym elementem codziennej diety wielu smakoszy. Niestety, ekstremalne warunki pogodowe, które mogliśmy obserwować w ostatnim czasie, odbiły się na sporych stratach w plonach. Niewykluczone, że finalnie doprowadzi to do podwyżek cen.

Nie da się ukryć, że warzywa i owoce często goszczą na naszych stołach. Największą popularnością cieszą się oczywiście świeże produkty. Okazuje się, że ich ceny mogą znacząco wzrosnąć. Wszystkiemu winna pogoda.

Dalsza część artykułu pod nagraniem:

Czy warzywa i owoce podrożeją?

Już w jednym z naszych wcześniejszych artykułów wyjaśnialiśmy, dlaczego warzywa i owoce są droższe niż w poprzednich latach. Wiele wskazuje na to, że specjały mogą niebawem być jeszcze droższe.

Pod koniec czerwca mogliśmy obserwować niezwykle silne burze, którym towarzyszył niszczycielski wiatr oraz ogromne opady deszczu i gradu. Nietrudno się domyślić, że tego typu warunki nie wpływają dobrze na plony.

W powiatach lubelskim, janowskim, biłgorajskim, krasnostawskim i kraśnickim znaczna część upraw znalazła się pod wodą. Tym samym warzywa i owoce zostały doszczętnie zniszczone. Rzecz jasna odbije się to na ich podaży.

1024px-Racuchy

Prosty sposób na nieziemsko puszyste racuchy

CZYTAJ DALEJ

- Spowodowały silne gradobicie i wiatr. Łamały drzewa i zerwały dachy. Szczególnie niebezpiecznie było w województwie małopolskim i lubelskim, gdzie oprócz trąby powietrznej spadł grad wielkości piłek golfowych. Nie lepiej było w województwach mazowieckim i łódzkim, gdzie grad spustoszył sady jabłoniowe, plantacje truskawek, malin i borówek, a nawet tunele foliowe i uprawy chmielu. Skala strat będzie dokładnie znana dopiero za kilka, kilkanaście dni po ocenie komisji, jednak już dziś wiadomo, że jest lokalnie znacząca. 90% plantacji, które zostały zniszczone przez grad, nie jest ubezpieczonych, ponieważ nie było możliwości ich ubezpieczenia - wyjaśnił Grzegorz Kozieja, dyrektor biura analiz sektora rolno-spożywczego banku BNP Paribas, przytaczany przez Buisness Insider.

Szacuje się, że gwałtowne zjawiska pogodowe mogą doprowadzić do zniszczenia nawet 17% upraw. Warto nadmienić, że naukowcy ostrzegali przed takim scenariuszem już lata temu. Nie pozostaje nam nic innego, jak być dobrem myśli i liczyć na to, że kolejne tygodnie nie przyniosą wielkich strat.

Warzywa i owoce podrożeją?

Warzywa i owoce podrożeją?

Canva / Matveev_Aleksandr

Ulewy to nie jedyny problem

Ekstremalne opady i wiatr nie są jedyną przyczyną prawdopodobnego wzrostu cen za warzywa i owoce. Nie można zapomnieć o równie istotnym czynniku. Mowa o suszy, której towarzyszą fale upałów.

- W tym roku miało być także dobrze, a nawet bardzo dobrze jednak susza i upały, które są za nami, zrobiły spore spustoszenie na polach, tym bardziej że wegetacja była znacznie opóźniona i rośliny nie zaczęły przed nią nalewać ziarna. Opady, które wreszcie przyszły były nierówne i nie wszędzie wystąpiły. Zbiory będą więc niższe o około 10 % i nie przekroczą 30 milionów ton łącznie z kukurydzą. Średnia w UE będzie podobna jak sezon wcześniej, głównie za sprawą dobrych plonów w Niemczech i Francji - wyjaśnił w rozmowie z portalem Ceny Rolnicze, Zbigniew Kaszuba z Krajowej Federacji Producentów Zbóż.

Takie informacje nie zapowiadają niczego dobrego. Warzywa i owoce są podstawą, jeśli chodzi o żywność. Na problem wysokich cen składa się wiele czynników. Poruszaliśmy tę kwestię w jednym z wcześniejszych artykułów.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Business Insider; Ceny Rolnicze

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >