Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Pieniądze

Pieniądze

Pieniądze – czym są? Podstawowe informacje

Pieniądze stanowią fizyczną lub cyfrową reprezentację wartości posiadanej siły nabywczej, będąc jednocześnie prawnie i społecznie zaakceptowanym środkiem płatniczym. Określają one zdolność posiadacza do uczestnictwa w obrocie handlowym w ramach nabywania towarów. Współcześnie wartość pieniądza podlega rozmaitym wahaniom, zależnym od sytuacji rynkowej lub polityki monetarnej państwa (vide: inflacja), wobec czego wartość nominalna pieniędzy nie zawsze musi równać się jej faktycznej wartości.

Współcześnie w gospodarce każdego kraju funkcjonuje pieniądz fiducjarny (od łacińskiego słowa „fides”, oznaczającego „wiara”), czyli waluta która nie ma pokrycie w żadnych dobrach materialnych, a wartość pieniędzy ustalana jest bazowo na podstawie ustaleń jednostki dzierżącej prawo monopolu do emisji pieniądza na danym obszarze (najczęściej jest to bank centralny). Wcześniej pieniądze znajdowały odzwierciedlenie swojej wartości na przykład w złocie (stąd „parytet złota”).

Funkcje pieniądza – jakie wyróżniamy?

Podstawową funkcję pieniądza stanowi oczywiście funkcja cyrkulacyjna, a więc możliwość wygodnego dokonywania transakcji przy ich pomocy. Pieniądze pełnią także funkcję tezauryzacyjną (przechowywanie wartości siły nabywczej) i obrachunkową – stanowi miernik wartości określonych dóbr, jednocześnie pozwalając na kompleksową analizę gospodarki.

Z psychologicznego punktu widzenia wyróżnia się także funkcję behawioralną (kształtującą zachowania człowieka), informacyjną, motywacyjną, dezintegracyjną oraz integrująco-instytucjonalną.

Wyróżnia się także „pożądane własności pieniądza”, a więc cechy, które dany środek płatniczy powinien posiadać, by jego używanie było jak najkorzystniejsze dla jego użytkowników. Wyróżniamy w tym zakresie jego poręczność, stabilność, jednolitość, trwałość, podzielność, rozpoznawalność i akceptowalność. 

Tanie zakupy, czyli jak oszczędzać pieniądze

Myśląc o pieniądzach nie sposób nie zwrócić uwagi na sposobność ich wydawania. Chcielibyśmy oczywiście kupować jak najwięcej, wydając jak najmniej. W tym celu zwykle zastanawiamy się, jaki sklep jest najtańszy, gdzie są największe promocje i jakiej firmy produkty najbardziej opłaca nam się kupować. To doba strategia – świadome i przemyślane zakupy to pierwszy krok do oszczędzania!

Pieniądze możemy zachować w portfelu w jeszcze jeden sposób – korzystając z programów lojalnościowych oferowanych w danych sklepach. Klienci sklepów takich jak Biedronka, Żabka czy Lidl na pewno są doskonale zaznajomieni ze specjalnymi aplikacjami tychże, które zapewniają użytkownikom atrakcyjne rabaty na różne produkty i możliwość zbierania punktów za zakupy, które potem będziemy mogli wydać na pożądane towary.

Sposobem na oszczędzanie może być także robienie zakupów przez internet – przynajmniej w przypadku niektórych typów towarów, takich jak na przykład kosmetyki, ubrania czy elektronika. Tego rodzaju produkty w sklepach internetowych mogą być tańsze z uwagi na fakt, że sprzedawcy nie muszą ponosić kosztów związanych z opłaceniem fizycznego lokalu, a także mogą zatrudniać mniejszą liczbę pracowników.

Pokaż więcej

sklep biedronki
13.06.2024 14:36 Uwielbiany produkt wraca do Biedronki. Klienci będą zadowoleni

Dla wielu klientów to ważny moment. Od kilkunastu miesięcy na niektórych półkach w najpopularniejszym w Polsce dyskoncie dały się odczuć braki niektórych produktów. Wreszcie Biedronka porozumiała się jednak z PepsiCo i wrócą one do sprzedaży.

Dino
12.06.2024 12:34 W Dino kompletnie poszaleli. Od dziś rozdają za darmo mleko, ser, olej i pizzę. Nie prześpij takiej okazji

Sieć sklepów Dino przygotowała nie lada gratkę dla swoich klientów. Tylko dziś można dostać za darmo popularne i lubiane produkty. Mleko, ser, olej i pizza może też trafić też do ciebie. Dzięki temu zrobisz spore zapasy.

minibarek w hotelu
12.06.2024 12:19 Otworzył mini barek w hotelu i oniemiał. Ceny powalają. „Ułańska fantazja"

Znany lekkoatleta Marek Plawgo nocował w warszawskim hotelu Marriott. Ten luksusowy obiekt w centrum warszawy zaskoczył go jednak niezwykłym rozwiązaniem. Kiedy sportowiec zobaczył ceny w menu minibaru, musiał podzielić się obserwacją w internecie.

jagody
11.06.2024 23:42 Powoli rusza sezon na leśne jagody. Tyle można dostać za jeden słoik

Jedne z ulubionych darów lasu, leśne jagody, zaczynają pojawiać się w sprzedaży. Na razie cena nie napawa jednak optymizmem. Czy można liczyć na jej spadek?

czereśnie w łubiankach
11.06.2024 16:48 Nawet nie myśl o kupowaniu takich czereśni. Na pewno będą robaczywe

Choć odpowiednie środki pomocne w uprawie owoców zabezpieczają nas nieźle przed czereśniami czy wiśniami z dodatkiem białka zwierzęcego, czasem możemy natknąć się na podejrzane produkty. Po czym ocenić, czy naprawdę ryzykujemy niewegańskie owoce? Wystarczy dokładnie się im przyjrzeć.

Magda Gessler i jagodzianki
10.06.2024 16:39 Poszedł na jagodzianki do Gessler. Tak drogo jeszcze nigdy nie było

„Kto kupuje tak drogie jagodzianki” – zastanawiają się influencerzy. I od razu dają nam odpowiedź: kupują je oni, by podzielić się z nami wrażeniami. W tym roku wydać musieli jeszcze więcej niż rok temu.

Dino
08.06.2024 17:45 W Dino kompletnie powariowali. Uwielbiane letnie frykasy za ułamek ceny

Sieć sklepów Dino oferuje smakołyki, za którymi przepadamy szczególnie latem. Teraz możemy je kupić w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Podpowiadamy, na jakie produkty warto zwrócić uwagę, gdy żar leje się z nieba. 

czereśnie
05.06.2024 14:57 Rumuńskie czereśnie plagą na targowisku. Ludzie są oburzeni. „Bezczelny zabieg"

Przymrozki sprawiły, że polskich czereśni jest mało i są drogie. Natomiast nie brakuje czereśni z Rumunii. Zalewają one dosłownie targowiska i bazarki. Ich cena jest wyjątkowo niska, na taką sytuację narzekają polscy rolnicy. 

ważenie truskawek
05.06.2024 13:30 Sprawdził, czy na stoiskach uczciwie ważą truskawki. Po wrzuceniu ich na wagę, od razu to zobaczył

Popularny youtuber, znany w mediach społecznościowych z kanałów Sprawdzam Jak, przeprowadził test uczciwości sprzedawców. Czy kupując kilogram truskawek możemy liczyć, że kupimy naprawdę kilogram? Tylko prawda jest ciekawa.

logo sklepu Dino
03.06.2024 16:32 W Dino kompletnie powariowali, tylko dziś mięso i owoce za ułamek ceny. Pędź do sklepu

Sieć sklepów Dino przygotowała dla swoich klientów niezwykłą promocję. Taniej kupić mięso i owoce, ale oferta jest ograniczona czasowo. Sprawdź, ile zaoszczędzisz i ruszaj na zakupy. 

kiełbasa
02.06.2024 19:30 Kupił kiełbasę na grilla w sklepie „dla bogaczy”. Ten szczegół go zaskoczył

Znany youtuber przeprowadził test składników na grilla. Co ciekawe wszystkie zakupił w sklepie “dla bogaczy”, gdzie zapłacił majątek. Zaskakujące, jak w jego  wypadła kiełbasa i co go w niej zaskoczyło. 

tradycyjny kotlet schabowy
01.06.2024 19:07 Wiemy, gdzie można zjeść najtańszego schabowego w Polsce. 20 zł za prawdziwą ucztę, bez ukrytych opłat

Czy w obecnych czasach można zjeść smaczny obiad za grosze? Jeden lokal gastronomiczny w Polsce udowadnia, że pełnowartościowy obiad w niskiej cenie wciąż jest możliwy. Sprawdź, gdzie zjeść najtańszego schabowego, a już nigdy nie wydasz na obiad zbyt wiele. 

truskawki
01.06.2024 18:06 Nigdy nie kupuj truskawek o tej porze. Jest duża szansa, że nie będą świeże

Sezon na truskawki trwa w pełni. Dlatego koniecznie poznaj jedną zasadę, dzięki której już zawsze kupisz świeże owoce i nie stracisz pieniędzy. Sposób jest banalnie łatwy, a przede wszystkim skuteczny. Poznaj go, a już zawsze będziesz cieszyć się doskonałym smakiem świeżych truskawek. 

maliny
01.06.2024 09:00 Ile będą kosztować maliny w tym roku? Ceny owoców jeżą włos na głowie

Maliny kuszą smakiem i zapachem. Te, które pojawiają się na straganach i w sklepach, jednak mogą odstraszać. Wszystko za sprawą cen, które są jak na razie bardzo wysokie. Ile będą kosztować maliny w tym roku? 

Dino
31.05.2024 10:39 W Dino powariowali, masa produktów za ułamek ceny. Nie uwierzysz, co mają na Dzień Dziecka

Sieć sklepów Dino przygotowała produkty w atrakcyjnych cenach. Dziś kupisz taniej mięso, owoce i warzywa. Jest też specjalna oferta dla najmłodszych na Dzień Dziecka. Dlatego warto wybrać się na zakupy do Dino.

truskawki w łubiankach
30.05.2024 19:35 Jak rozpoznać polskie truskawki? Te szczegóły są kluczowe

Polskie truskawki. Czy na pewno? Choć etykieta zapewnia nas, że kupujemy krajowe owoce, rzeczywistość może być zupełnie inna. Na szczęście truskawki lokalnej produkcji da się rozpoznać po samych owocach, nie tylko po opakowaniu.

Mateusz Gessler
29.05.2024 15:00 Mateusz Gessler otwiera nową restaurację. 1 szczegół zaskoczy wszystkich

Przedstawiciel młodszego pokolenia warszawskich restauratorów Mateusz Gessler rozwija swój biznes. W czerwcu otworzy nową restaurację w sąsiedztwie jednej już istniejącej, ale w nieco innym koncepcie. Wprowadzi w niej rozwiązanie, które ucieszy nocnych głodomorów.

czereśnie w pudełku
29.05.2024 12:08 W tym roku będziemy kupować czereśnie na sztuki? Powód może zasmucać

Potwierdzają się czarne scenariusze. Ceny czereśni mogą w tym roku poszybować w górę tak bardzo, że owoce te staną się dobrem luksusowym. Już niedługo jednak będzie można ich choćby spróbować.

strzelczyk pokazuje rybę
28.05.2024 18:09 Strzelczyk pokazał, gdzie można dostać najlepszą smażoną rybę. „Przychodzę tu od 20 lat”

Tomasz Strzelczyk objechał Dąbki. Najadł się, napił i pokazał nam, jak wygląda gastronomia nadmorskiego polskiego kurortu w 2024 roku. Można tam znaleźć perełki.

logo sklepu Dino
28.05.2024 13:13 Dziś ostatni dzień korzystnych promocji w Dino. Pospiesz się, produkty na grilla trudno znaleźć taniej

Dla konsumentów sieć sklepów Dino przygotowało wyjątkową promocję. W ofercie znalazło się wiele niezbędnych produktów na grilla. Sprawdź, jakie  kupisz taniej i dzięki czemu zaoszczędzisz masę pieniędzy. Spiesz się, bo oferta jest ograniczona czasowo.

Biedronka i bób
27.05.2024 18:35 Pójdziesz do Biedronki i przystaniesz z wrażenia. Cena bobu przyprawia o zawrót głowy

Mamy dwie wiadomości: dobra jest taka, że bób pojawił się już w Biedronce. A zła jest… cóż. Taka jak zwykle.

Książulo
26.05.2024 16:07 Miesiąc temu gościła słynnego youtubera. Dziś opowiada o skutkach tamtego dnia

Niedawno znany youtuber odwiedził bar Waga. Po jego wizycie głos zabrała właścicielka. Jak funkcjonuje lokal po wizycie celebryty? Odpowiedź na te pytanie znajdziesz poniżej. 

El Califa de Leon
26.05.2024 15:33 Uliczna budka dostała prestiżowe wyróżnienie. Znalazła się w gronie najlepszych restauracji świata

O tym, że tacosy mają na świecie miliony fanów, wiadomo od dawna. Pewnym zaskoczeniem może być jednak, że znaleźli się wśród nich krytycy kulinarni. A jednak – ta budka z meksykańskim przysmakiem jest oficjalnie gwiazdkową restauracją.

szyld dino
24.05.2024 18:18 Dino poszło na całość, prezenty na Dzień Mamy dostaniesz za bezcen. Trzeba się śpieszyć

Jak głosi powiedzonko, „dla mamy kwiatek to żaden wydatek”. Sieć supermarketów Dino postarała się upewnić, że także słodki upominek nie uderzy nadmiernie po kieszeni.

ziemniaki na targu
24.05.2024 15:54 „Brygady tygrysa” wzięły się za kontrole w całym kraju. Rumuńskie ziemniaki sprzedawano jako polskie

Kiedy polska przyroda – nie tylko dzika przecież, ale także pola uprawne – budzi się z zimowego snu, rosną nasze apetyty na młode, lokalne produkty. Słowo „polski” potrafi wtedy usprawiedliwić wyższą cenę i zachęcić klientów. Okazuje się jednak, że jest nadużywane.

czereśnie
24.05.2024 11:30 Tu dostaniesz czereśnie w śmiesznie niskiej cenie. Jest jeden warunek

Ceny czereśni są na razie wyjątkowo wysokie. Jednak istnieją takie miejsce w Polsce, gdzie za kilogram tych lubianych owoców zapłacimy bardzo mało. Należy spełnić warunek, który dla wielu osób jest bardzo atrakcyjny. 

Lidl
23.05.2024 11:09 Lidl poszedł na całość. Produkty tańsze nawet o 50%, tłumy ruszą do sklepów

Lidl przygotował promocje, które ściągną do sklepów tłumy klientów. Wszystko przez ceny niższe nawet o 50%. Co warto kupić w Lidlu od dziś aż do soboty? Podpowiadamy w artykule poniżej.

Dino
22.05.2024 16:30 Dziś się zaczęło, w Dino powariowali. Klienci przecierają oczy ze zdumienia

Sieć sklepów Dino znów przygotowała promocje wielu lubianych produktów. Znajdziemy w nich kiełbasy i mięsa w atrakcyjnych cenach. Podpowiadamy, co warto jeszcze kupić w Dino.