Pieniądze stanowią fizyczną lub cyfrową reprezentację wartości posiadanej siły nabywczej, będąc jednocześnie prawnie i społecznie zaakceptowanym środkiem płatniczym. Określają one zdolność posiadacza do uczestnictwa w obrocie handlowym w ramach nabywania towarów. Współcześnie wartość pieniądza podlega rozmaitym wahaniom, zależnym od sytuacji rynkowej lub polityki monetarnej państwa (vide: inflacja), wobec czego wartość nominalna pieniędzy nie zawsze musi równać się jej faktycznej wartości.
Współcześnie w gospodarce każdego kraju funkcjonuje pieniądz fiducjarny (od łacińskiego słowa „fides”, oznaczającego „wiara”), czyli waluta która nie ma pokrycie w żadnych dobrach materialnych, a wartość pieniędzy ustalana jest bazowo na podstawie ustaleń jednostki dzierżącej prawo monopolu do emisji pieniądza na danym obszarze (najczęściej jest to bank centralny). Wcześniej pieniądze znajdowały odzwierciedlenie swojej wartości na przykład w złocie (stąd „parytet złota”).
Podstawową funkcję pieniądza stanowi oczywiście funkcja cyrkulacyjna, a więc możliwość wygodnego dokonywania transakcji przy ich pomocy. Pieniądze pełnią także funkcję tezauryzacyjną (przechowywanie wartości siły nabywczej) i obrachunkową – stanowi miernik wartości określonych dóbr, jednocześnie pozwalając na kompleksową analizę gospodarki.
Z psychologicznego punktu widzenia wyróżnia się także funkcję behawioralną (kształtującą zachowania człowieka), informacyjną, motywacyjną, dezintegracyjną oraz integrująco-instytucjonalną.
Wyróżnia się także „pożądane własności pieniądza”, a więc cechy, które dany środek płatniczy powinien posiadać, by jego używanie było jak najkorzystniejsze dla jego użytkowników. Wyróżniamy w tym zakresie jego poręczność, stabilność, jednolitość, trwałość, podzielność, rozpoznawalność i akceptowalność.
Myśląc o pieniądzach nie sposób nie zwrócić uwagi na sposobność ich wydawania. Chcielibyśmy oczywiście kupować jak najwięcej, wydając jak najmniej. W tym celu zwykle zastanawiamy się, jaki sklep jest najtańszy, gdzie są największe promocje i jakiej firmy produkty najbardziej opłaca nam się kupować. To doba strategia – świadome i przemyślane zakupy to pierwszy krok do oszczędzania!
Pieniądze możemy zachować w portfelu w jeszcze jeden sposób – korzystając z programów lojalnościowych oferowanych w danych sklepach. Klienci sklepów takich jak Biedronka, Żabka czy Lidl na pewno są doskonale zaznajomieni ze specjalnymi aplikacjami tychże, które zapewniają użytkownikom atrakcyjne rabaty na różne produkty i możliwość zbierania punktów za zakupy, które potem będziemy mogli wydać na pożądane towary.
Sposobem na oszczędzanie może być także robienie zakupów przez internet – przynajmniej w przypadku niektórych typów towarów, takich jak na przykład kosmetyki, ubrania czy elektronika. Tego rodzaju produkty w sklepach internetowych mogą być tańsze z uwagi na fakt, że sprzedawcy nie muszą ponosić kosztów związanych z opłaceniem fizycznego lokalu, a także mogą zatrudniać mniejszą liczbę pracowników.
Pokaż więcej
„Kraj pochodzenia wprawił mnie w osłupienie”. Dosłownie tak pisze do nas czytelniczka, która ma dobry zwyczaj zwracania uwagę na napisy na produktach spożywczych. Próbowała ona wyjaśnić sprawę z siecią. Biedronka pozostawiła ją jednak bez odpowiedzi, za to z wątpliwościami.
Tydzień przed świętami Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) przeprowadziła kontrolę jajek w sklepach. Kontroli poddano przede wszystkim oznaczenia na opakowaniach oraz jajka. Nie wszystkie produkty spełniły wymogi, a sprzedawcy zostali ukarani.
Sklep PSS Społem Kwidzyn znalazł sposób na otwarcie swoich sklepów w niedziele niehandlowe. Tym razem sklep nie przemieni się w placówki pocztowe. Pomocne okazują się wózki sklepowe wyposażone w nowoczesny system oraz ochroniarze. Prezes spółdzielni, Karol Sienkiewicz twierdzi, że ten patent nie narusza przepisów i ma prawo funkcjonować. Spółdzielnia planuje wprowadzić nowoczesną technologię także w innych placówkach.
Ceny jajek poszły w górę, a tuzin może kosztować nawet około 23 zł. Tak sytuacja przed świętami wielkanocnymi wygląda w USA. Pojawiają się jednak głosy, że w niektórych miastach koszt jednego jajka może wynosić nawet jednego dolara, czyli około 3,78 zł. Czy taka sytuacja grozi również mieszkańcom Europy?
Wielka Sobota nie jest jeszcze formalnie świętem. Udziela nam się jednak świąteczny nastrój. Wprawia on nas w zmieszanie: czy damy radę zrobić tego dnia zakupy?
W środę do Biedronki powinien wybrać się każdy. Sieć przygotowała ofertę promocyjną, dzięki której sporo można zyskać, a przy tym zaoszczędzić. Wśród przecenionych produktów znalazło się między innymi masło. Aby skorzystać z oferty, należy się pospieszyć, bo jest ona ograniczona czasowo. Niezbędna okaże się też karta lub aplikacja Moja Biedronka, która uprawnia do skorzystania promocji.
W przeciwieństwie do Biedronki czy Lidla, Dino jest siecią dyskontów pozostających w prywatnych rękach. Ręce te należą do Tomasza Biernackiego, który należy do najzamożniejszych Polaków. Poza tym jednak słyszymy o nim rzadko.
Dekorowanie jajek do święconki to w Polsce wielkanocna codzienność. Jednak niektóre takie jajka mogą być warte fortunę. Jeśli masz talent plastyczny, setki złotych są w zasięgu ręki.
Lidl, Biedronka, Dino, Kaufland, Auchan – to wielka piątka najtańszych sklepów w Polsce. Ale który jest naprawdę najtańszy? Katarzyna Bosacka sprawdziła to na własną rękę.
Magda Gessler jest nie tylko kucharką i gwiazdą mediów, lecz także kosmopolitką. Dlatego dziennikarze zapytali ją, czy nie myśli o osiedleniu się poza Polską. Jej odpowiedź była jednoznaczna.
Po dramatycznym apelu Tomasza Jakubiaka jego zdrowie znów stało się tematem numer jeden. Kucharz znowu pokazał się w sieci. Po raz kolejny prosi fanów o pomoc. Liczy się każdy gest.
Przywykliśmy już do dobrych wieści na temat stanu zdrowia Tomasza Jakubiaka. Uwielbiany kucharz niestety wpadł z powrotem w zdrowotne kłopoty. Z karetki nagrał wzruszający apel.
Sieć Auchan ostrzega konsumentów przed produktem, który mógł zostać zakupiony w jej sklepach. Chodzi o ostropest plamisty, w którym wykryto zbyt wysokie stężenie kadmu. Firma wskazała także rozwiązanie problemu, dzięki któremu klienci posiadający wycofany produkt, otrzymają zwrot pieniędzy.
Eksperci z fundacji Pro-Test przeprowadzili test nabiału w sklepach. Wyniki ich pracy są szokujące, ponieważ w jogurtach wykryto chloran. Jest to niebezpieczna substancja, która nie powinna trafić do żywności. Sprawdzenie produktów wykazało także, że w większości jogurtów znajduje się także większa dawka cukru, niż pozwala na to norma.
Filip Chajzer to celebryta, które możemy znać między innymi z telewizji czy za radia. Mężczyzna postanowił jednak rozwijać swoją karierę w innym miejscu. Obecnie realizuje się w branży gastronomicznej. Niestety, niedawno napotkał pewnie problemy, przez które musiał zamknąć dość szybko jeden ze swoich lokali. Co się wydarzyło?
Lidl to bodaj wiodąca sieć sklepów w Polsce, jeśli chodzi o zaopatrzenie w wyposażenie kuchni, warsztatu czy ogrodu. Zaś inteligentny robot uniwersalny zwany lidlomiksem jest tego najlepszym przykładem. Przed Wielkanocą znów trafia do gazetki promocyjnej.
Magda Gessler to gwiazda telewizji, lecz także restauratorka. Jako być może najbardziej znana kucharka w Polsce, może dyktować swoje warunki. I dyktuje – całkiem surowe.
Biedronka ponownie wprowadziła kolejne promocje, z których konsumenci z pewnością skorzystają. Większość obniżek cen trwa jedynie dwa dni, więc warto wybrać się na zakupy jak najszybciej. Szczególnie że w dobrej cenie jest masło i mięso.
Portal „Miejski Reporter” przekazał zaskakujące informacje o sytuacji, która miała miejsce w warszawskim Lidlu przy ulicy Ostrobramskiej 97. W sklepie doszło do kradzieży, a na miejsce zdarzenia została wezwana policja. Niestety, po przybyciu funkcjonariuszy okazało się, że podejrzany mężczyzna zmarł. Nie pomogła, zainicjowana przez mundurowych, akcja reanimacyjna. Sprawą wyjaśnia prokuratura.
Eksperci nie pozostawiają złudzeń, w tym roku za zakupy na Wielkanoc zapłacimy znacznie więcej. Podwyżki mogą osiągnąć nawet dwucyfrową wartość. Ile zapłacimy za produkty do wielkanocnego koszyka?
Czosnek niedźwiedzi cieszy się dużym uznaniem zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Jego liście nie tylko wzbogacają potrawy, ale także posiadają liczne właściwości zdrowotne, co sprawia, że są chętnie wybierane przez pasjonatów kulinariów. Teraz trwa sezon na taki czosnek, ale trzeba uważać ze zbiorami.
Sklepy co jakiś czas wprowadzają do swojej oferty promocje, z których konsumenci bardzo chętnie korzystają. W końcu ludzie uwielbiają oszczędzać. Teraz Biedronka wprowadziła kolejne obniżki cen, a nawet rozdaje vouchery.
Wiedzieliście, że jedna z najdroższych roślin świata rośnie właśnie w Polsce? Wiele osób traktuje ją jak niepotrzebny chwast, jednak w zachodniej Europie jest zupełnie inaczej. Mowa o chmielu, za który niektórzy płaca fortunę.
Sprzęt AGD jest we współczesnej kuchni niezbędny. Obecnie dysponujemy coraz większą ilością urządzeń ułatwiających przygotowanie potraw. O ile, każdy wie, jak ich używać, o tyle nie każdy ma świadomość o ich eksploatacji po zakończonej pracy. Problematycznym urządzeniem okazuje się toster podłączony do gniazdka elektrycznego. Niestety, wiąże się to z ryzykiem pożaru i sporymi wydatkami.
Bez lodówki w kuchni nie wyobrażam sobie życia. Ten sprzęt jest na tyle kluczowy, że znajduje się w każdym domu. Niestety, jej najważniejsza funkcja, czyli chłodzenie żywności, może zostać zaburzona bardzo popularną czynnością. Mowa o nakładaniu na drzwi urządzenia magnesów. Dlaczego magnesy mogą źle wpływać na pracę lodówki? Czy chodzi w tym przypadku o wydzielane przez nie pole elektromagnetyczne? Wszystko wyjaśniam w poniższym artykule.
Mamy już wiosnę, a co za tym idzie, niedługo będziemy mogli ujrzeć pyszne i świeże warzywa oraz owoce na targowiskach. Szczególnie może zaciekawić jeden produkt, którym są borówki. Ich cena zwala z nóg. Nic dziwnego, że Polacy je omijają.
Świąteczne szaleństwo zakupowe wystartowało na dobre. Sieć sklepów Biedronka w swojej gazetce ogłosiła promocje na Wielkanoc. Taniej można kupić wiele produktów, a wśród nich znalazł się także ser twarogowy, którego cenę obniżono o 55 procent. Wielkanocny sernik będzie w tym roku nie tylko smaczny, ale i tani.
Komisja Europejska nie ustaje w wysiłkach na rzecz regulowania plastiku. Kolejny pomysł dotyczy sposobów, w jakie pijemy kawę. Nie chodzi o odmianę napoju, ale o sposób jego podania.