Smakosze.pl
Marchew wyrośnie jeszcze bujniej

Canva / ahavelaar / ronstik

Jak odstraszyć szkodniki zjadające marchewkę?

3 Lipca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Wielu smakoszy para się również ogrodnictwem. Nie od dziś wiadomo, że samodzielnie wyhodowane warzywa smakują najlepiej. Czasami marchew może zostać zaatakowana przez nieproszonych gości. Pozbędziemy się ich za sprawą mikstury na bazie czosnku.

Marchew z własnego ogrodu jest nie lada frykasem. Niestety stanowi ona pokusę dla szkodników. Zalicza się do nich między innymi połyśnica marchwianka. Niewielkie muchówki mogą zniszczyć 80% naszych plonów.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Szkodnik niszczący marchew

Marchew często gości na naszych stołach. Jakiś czas temu przedstawialiśmy przepis na pieczone warzywo z dodatkiem masła orzechowego. Tym razem skupimy się na niezawodnym sposobie, który zabezpieczy nasze uprawy przed szkodnikami.

Nie da się ukryć, że samodzielnie wyhodowana marchew daje powody do dumy. Jednak warzywa mogą być kompletnie zniszczone przez nieproszonych gości. Największym zagrożeniem jest połyśnica marchwianka.

Połyśnica marchwianka jest niewielką muchówką. Jak sama nazwa wskazuje, żeruje ona głównie na marchwi. Składają one jaja na grządkach. Pierwsze pokolenia zjadają młode warzywa. Z kolei kolejne pustoszą starsze marchewki.

Projekt bez tytułu - 2021-07-03T124059.180

Tradycyjny, a zarazem najlepszy przepis na ogórki kiszone

CZYTAJ DALEJ

Podstawą w uniknięciu tych szkodników jest odpowiednie posadzenie warzyw. Powinny być one rozmieszczone w sporych odstępach, ponieważ połyśnica lubi roślinne gęstwiny. Kiedy zaatakuje ona naszą marchew, wówczas jej liście będą pożółkłe.

Jak zatroszczyć się o naszą marchew?

Marchew możemy zabezpieczyć różnego rodzaju opryskami. Idealnie sprawdza się ten na bazie czosnku. Przygotujemy go w zaledwie 20 minut. Wystarczy nam tylko 30 gramów ząbków i woda.

Ząbki czosnku obieramy z łupin i rozgniatamy. Umieszczamy je w naczyniu, do którego dodajemy litr wody. Całość mieszamy i odstawiamy na 15 minut. Miksturę warto co jakiś czas ponownie zamieszać.

Marchew z domowego ogródka

Marchew z domowego ogródka

Canva / Deyan Georgiev

Powstały specyfik przecedzamy. Rozcieńczamy go z dodatkowym litrem wody i przelewamy do doniczki lub opryskarki. Ważne, by miksturę zużyć od razu. Odstrasza ona wiele różnych szkodników. Mowa między innymi o mszycach, miodówkach, skoczkach i wciornastkach.

Połyśnica marchwianka także powinna przestać atakować nasze rośliny. Z pewnością domowy wywar jest lepszym rozwiązaniem od różnego rodzaju środków chemicznych. Warto również zapoznać się z recepturą na specyfik, dzięki któremu nasze ogórki będą bardziej okazałe.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Target.com.pl; Fajny Ogród

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >