Puszysty jagodowy sernik na zimno w białej czekoladzie
Jagodowy sernik na zimno w białej czekoladzie - składniki
Spód ciasta:
-
70 g roztopionego masła,
-
170 g kruchych ciastek maślanych.
undefined
Masa sernikowa:
-
300 g serka homogenizowanego typu Danio,
-
2 galaretki o smaku jagodowym,
-
350 g jagód,
-
1/4 szklanki cukru,
-
250 ml śmietanki kremówki 30%,
-
2 łyżki Malibu (opcjonalnie),
-
250 g ricotty lub zmielonego twarogu sernikowego.
undefined
Polewa do ciasta:
-
mięta (do dekoracji),
-
100 g białej czekolady,
-
2 łyżeczki płynnego oleju np. słonecznikowego, rzepakowego,
-
1 łyżka oleju kokosowego lub masła.
undefined
Jagodowy sernik na zimno w białej czekoladzie - przygotowanie
Dno tortownicy o średnicy ok. 24 cm wyłóż zmiksowanymi ciastkami, następnie wymieszaj z roztopionym masłem, ugniataj i uklep.
Galaretkę zalej w 250 ml wrzącej wody, zdejmij z ognia, poczekaj aż całkowicie się rozpuści, dodaj cukier i malibu (jeśli używasz).
Umyj jagody i zmiksuj blenderem. Dodaj do galaretki, wymieszaj i ostudź.
Wymieszaj homogenizowany serek z serem ricotta, a następnie dodaj go do wystudzonej masy jagodowej i wymieszaj.
Zimną śmietankę mieszaj do momentu ubicia jej na sztywno. Następnie dodaj ją do masy serowo-jagodowej, następnie wylej na spód ciastek i wstaw do lodówki do zagęszczenia na około 3 godziny lub na noc.
Po zagęszczeniu polej polewą: pokrój czekoladę na małe kawałki, dodaj olej kokosowy lub masło i płynny olej, a następnie rozpuść razem w kąpieli wodnej lub kuchence mikrofalowej.
Wstaw do lodówki na pół godziny, aby utwardzić powstałą polewę na serniku. Posyp świeżymi jagodami i udekoruj miętą. Deser należy przechowywać w lodówce.
undefined
Właściwości jagód
Napar z suszonych jagód działa uspokajająco i przeciwbólowo, a syrop może leczyć kaszel i infekcje dróg oddechowych. Podczas biegunki najlepiej pić sok z jagód lub napar z suszonych owoców jagód. Dzięki dużej zawartości garbników sok i napar z jagód mogą uszczelniać błonę śluzową żołądka, neutralizować szkodliwe metabolity i spowalniać perystaltykę jelit.
Zaleca się również stosowanie jagód dla osób z wyższym poziomem cholesterolu, ponieważ zawarte w nich substancje wzmacniają naczynia włosowate. Podobnie jak żurawina, jagody zawierają związki, które zapobiegają przywieraniu bakterii wywołujących zapalenie dróg moczowych do ścian pęcherza. Ponadto, jagody mają działanie przeciwnowotworowe.