Quinoa po meksykańsku z jednej patelni
Czym jest quinoa?
Quinoa, inaczej zwana komosą ryżową lub ryżem peruwiańskim, to oryginalny smak Ameryki Południowej. Tam też głównie jest uprawiana od uwaga… aż około 5 tysięcy lat. Kiedyś wiodła prym w kuchni meksykańskiej i zastępowała kukurydzę. Komosa nie potrzebuje wyjątkowych warunków do uprawy, rośnie nawet na, wydawać by się mogło, niekorzystnych glebach. Małe wymagania sprawiają, że roślina dojrzewa po około 4 miesiącach od wysiania. Źdźbła komosy mogą osiągać aż 2,5 m wysokości.
Nazwa quinoa pochodzi od słowa z języka Quechua. Niegdyś nazywano ją matką zbóż.
Quinoa nie zawiera glutenu i jest lekkostrawna, a ponadto bardzo zdrowa. Jest też źródłem pełnowartościowego białka, zdrowych kwasów tłuszczowych i wielu witamin. W związku z tym, że zawiera też naprawdę pokaźną ilość flawonoidów, ma właściwości antyoksydacyjne. Duża zawartość białka sprawia, że komosa z powodzeniem może być stosowana jako alternatywa w diecie wegetariańskiej. Indeks glikemiczny komosy ryżowej jest niski, a wysoka zawartość błonnika korzystnie wpływa na proces trawienia i regulację poziomu cholesterolu.
Quinoa po meksykańsku z jednej patelni przepis
Po teorii czas na najprzyjemniejszą część, czyli praktykę. Całe szczęście danie to jest szybkie do przygotowania, a ponadto wegańskie! Mogę jednak ręczyć, że zasmakuje nie tylko weganom.
składniki:
-
1 łyżka oliwy
-
2 ząbki czosnku
-
1 papryczka chilli
-
1 szklanka komosy ryżowej
-
1 szklanka bulionu
-
1 szklanka kukurydzy
-
1 szklanka ugotowanej czarnej fasoli
-
1 puszka pomidorów krojonych bez skórki
-
awokado
-
limonka
-
1 łyżeczka słodkiej papryki
-
½ łyżeczki ostrej papryki
-
½ łyżeczki kminu rzymskiego
-
świeża kolendra (dla tych, którzy lubią)
przygotowanie:
-
Przygotować dużą patelnię z pokrywą. Rozgrzać na niej oliwę.
-
Czosnek obrać, przecisnąć przez praskę i wrzucić na patelnię. Chili pokroić na plasterki i również wrzucić na patelnię.
-
Dodać surową quinoę i wlać bulion, a następnie zwiększyć moc palnika. Dodać słodką paprykę, ostrą paprykę, kmin rzymski, sól i pieprz, a następnie wymieszać.
-
Kukurydzę odcedzić i dodać na patelnię. Dodać też ugotowaną fasolę oraz, po odcedzeniu, pomidory z puszki. Całość wymieszać i zagotować.
-
Zmniejszyć moc palnika, następnie przykryć patelnię pokrywką i gotować około 20 minut pod przykryciem, co jakiś czas mieszając.
-
Awokado obrać, pokroić w kostkę lub plasterki i skropić sokiem z limonki.
-
Zdjąć patelnię z palnika, wyłożyć jej zawartość na talerze.
-
Na wierzchu ułożyć awokado, posypać kolendrą. Na talerz można dodać też ćwiartki limonki.