Szynka w sosie chrzanowym
Szynka w sosie chrzanowym
Fenomen szynki w sosie chrzanowym polega na tym, że jest tak łatwa - lub tak złożona - jak chcesz i że można ją przygotować z dużym wyprzedzeniem, co czyni ją idealnym jedzeniem na imprezę.
Potencjalna złożoność leży w cieście chlebowym: nic nie powinno powstrzymywać Cię przed użyciem prostej mieszanki chlebowej, najlepiej takiej, która zawiera odrobinę mąki razowej lub mąki żytniej, które można wymieszać i pozostawić do wyrośnięcia zgodnie z instrukcją. Te chleby zwykle wyrastają po 2-4 godzinach.
Alternatywnie możesz użyć swojego zwykłego zakwasu do przygotowania ciasta chlebowego, w takim przypadku musisz zacząć dzień wcześniej. Do ciasta dodaj kminek, aby uzyskać bogatszy aromat!
Pokrycie szynki ciastem chlebowym sprawia, że przez długi czas zachowuje ona soczystość: można ją jeść kiedy jest jeszcze ciepła, ale smakuje jeszcze lepiej na zimno, czy to kilka godzin później, czy następnego dnia, co czyni ją idealnym daniem na imprezę.
Chrzan do sosu
Chrzan to bardzo pikantne warzywo korzeniowe, jest używane w całej Europie Środkowej ze względu na swój wyśmienity i lekko cierpki smak, dzięki czemu jest idealnym dodatkiem do wędlin, jajek czy mięs.
Ta popularna przyprawa jest szeroko stosowana samodzielnie, a także jako składnik dressingów i sosów. Gotowy tarty chrzan lub sos chrzanowy znajdziesz w większości sklepów spożywczych, ale możesz też zrobić swoją domową wersję. Świeży korzeń (cienki, biały, długi) chrzanu kupisz od późnej wiosny do jesieni w sklepach warzywnych, często w zestawach do kiszenia warzyw.
Przepis na szynkę w sosie chrzanowym
Składniki:
Na szynkę:
600 g ciasta chlebowego1,5 kg szynki wędzononej1 łyżka jagód jałowca2 liście laurowe5 łyżek musztardy dijon
Na sos chrzanowy:
2 jajkaświeży chrzan, ok. 2-4 łyżeczki startego chrzanu2 łyżki oleju neutralnego (rzepakowego lub słonecznikowego)1 łyżka białego octu1-2 łyżki śmietany do smakusól, pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
Jeśli planujesz używać zakwasu do przygotowania ciasta, którym zapiekana będzie szynka, postępuj jak zwykle przy produkcji chleba, co oznacza rozpoczęcie przygotowań poprzedniego wieczoru. Ciasto chlebowe wyjmij ją z lodówki na co najmniej 4 godziny przed pieczeniem szynki, mniej więcej w tym samym czasie, gdy zaczynasz gotować szynkę.
Szynkę, włóż do garnka lub kociołka o grubym dnie (w tym przepisie najlepiej wybrać naczynie żeliwne) tłuszczem do dołu, zalej wodą i dodaj owoce jałowca i liście laurowe. Na małym ogniu doprowadź szynkę do wrzenia i gotuj dalej przez 20-40 minut. Następnie wylej wodę, aby pozbyć się nadmiaru soli i odstaw szynkę do ostygnięcia.
Wykorzystaj ten czas na przygotowanie sosu. Rozpocznij od gotowania jajek: wstaw wodę w rondlu, zagotuj, włóż jajka i gotuj na małym ogniu przez 10 minut. Następnie opłucz je zimną wodą, zostaw w wodzie na kilka minut i obierz (dzięki różnicy temperatur i ochłodzeniu jajek będą się bezproblemowo obierać). Chrzan obierz i zetrzyj na tarce. Trudno powiedzieć, ile będziesz potrzebować chrzanu, ponieważ każdy korzeń na nieco inną moc! Pokrój jajka na tak drobno lub grubo, jak lubisz, dodaj połowę posiekanego chrzanu, a także olej, ocet i śmietanę i dobrze wymieszaj. Dodaj więcej chrzanu, aby wyregulować smak, a następnie dopraw solą i pieprzem. Przykryj folią spożywczą i odstaw do lodówki, aby smaki się połączyły.
Gdy szynka dostatecznie ostygnie, a ciasto osiągnie temperaturę pokojową, usuń warstwę tłuszczu z szynki i starannie pokryj całą szynkę musztardą.
Ciasto chlebowe, na lekko posypanej mąką powierzchni, należy rozciągnąć, ewentualnie rozwałkować. Powinno być na tyle duże, aby obłożyć nim całą szynkę. Tak przygotowaną szynkę umieść na arkuszu papieru do pieczenia i włóż formy do pieczenia. Przykryj ściereczką i odstaw na około 2 godziny.
Rozgrzej piekarnik do 200 stopni C. Szynkę wstaw na dolną półkę i zapiekaj ok. 1 godziny, aż ciasto się zarumieni i zacznie pięknie pachnieć świeżo pieczonym chlebem.
Wyjmij i pozwól ostygnąć przed podaniem.
Szynkę krój na plastry i polewaj obficie sosem chrzanowym, podawaj z lekką sałatką.