Tarta kajmakowa z orzechami włoskimi
Tarta kajmakowa z orzechami włoskimi
Słodki, domowy kajmak, chrupiące podpieczone orzechy na delikatnym, kruchym spodzie z ciasta maślanego. Kwintesencja słodyczy i delikatności na deser, a zarazem kolejny genialny przepis na prostą tartę.
Jak zrobić kajmak?
Kajmak wywodzi się z inspiracji kuchnią biskowschodnią, głównie turecką. W nieco zmodyfikowanej formie w stosunku do tureckiej wersji kajmak rozpowszechnił się w Polsce w XVIII wieku. Szczególnie na trwałe wpisał się w polską tradycję wielkanocną, gdzie wykorzystywany jest do przygotowywania mazurków. Czym w zasadzie jest kajmak? Bardzo słodką masą, którą uzyskuje się w wyniku długiego gotowania mleka lub śmietany 30% z cukrem. Jest gęsty i z czasem zastyga. Aby nadać mu różne smaki do masy dodajemy czekoladę, kakao, wanilię, kawę, ale też np. gruboziarnistą sól. Im dłużej będziemy gotować kajmak tym bardziej wyczuwalny będzie w nim smak karmelu.
Inną opcją przygotowania kajmaku to długie gotowanie puszki słodkiego mleka skondensowanego. Trwa to około 2- 3 godzin, w zależności od tego jak bardzo gęsty kajmak chcemy otrzymać. Puszka powinna być cały czas przykryta wodą, a garnek zakryty pokrywką.
Masę kajmakową otrzymamy również rozpuszczając znane i lubiane, powszechnie dostępne cukierki krówki. Wystarczy włożyć je do garnka, zalać mlekiem, dodać trochę masła, czekoladę i ptasie mleczko. Podgrzewać na małym ogniu często mieszając do uzyskania jednolitej konsystencji.
Gotowy kajmak w przeróżnych opcjach smakowych kupimy także bez problemu w sklepach spożywczych. Możemy go użyć do przygotowania ciast, tart, mazurków, tortów, babeczek czy jako nadzienie np. do naleśników.
Niezależnie na jaką opcję się zdecydujemy, przy wyborze kolejnych dodatków, z jakimi podamy masę kajmakową, pamiętajmy, żeby nie były one zbyt słodkie, bo sam kajmak jest już bardzo słodki. Dobrze będzie smakował z wszelkimi rodzajami orzechów albo przełamany kwaśnymi powidłami, marmoladą lub gorzką czekoladą.
Tarta z orzechami włoskimi i kajmakiem
Tartę z kajmakiem przygotujemy szybko albo… jeszcze szybciej. Zależy, czy zdecydujemy się masę kajmakową zrobić sami czy wykorzystamy tę gotową z puszki. W obu wersjach będzie jednakowo pyszna i słodka.
Składniki:
-
Ciasto kruche:
-
250 g mąki
-
2/3 kostki masła
-
4 łyżki cukru pudru
-
1 jajko
-
Sól
-
Pół łyżeczki proszku do pieczenia
-
Masa kajmakowa:
-
1 szklanka cukru
-
1 litr śmietanki 36%
-
200 g orzechów.
Śmietankę gotujemy z cukrem przez nieco ponad 30 minut w garnku z grubym dnem często mieszając, uważając, aby nic się nie przypaliło. Masa finalnie powinna znacząco ściemnieć i zgęstnieć. Po jej przygotowaniu odkładamy ją do schłodzenia.
Ciasto zaczynamy od ucierania mąki z cukrem pudrem, solą, proszkiem do pieczenia i pokrojonym na mniejsze części masłem. Na koniec dodajemy jajko, zagniatamy w spójną masę, zawijamy w folię spożywczą i odkładamy do lodówki na około godzinę. Po tym czasie formę do pieczenia tart wykładamy ciastem, dziurawimy w kilku miejscach widelcem i pieczemy w 180 stopniach przez niecałe pół godziny. Wyjmujemy z piekarnika i schładzamy.
Orzechy lekko prażymy na patelni i posypujemy nimi ostudzone ciasto, a następnie zalewamy, również ostudzoną, masą kajmakową. Tak przygotowaną tartę odkładamy do lodówki do całkowitego zastygnięcia na kilka godzin.
Propozycje podania: kawałki świeżych owoców, polewa czekoladowa lub krem z serka mascarpone.
Krem do tarty kajmakowej z orzechami włoskimi
Składniki:
-
125 g serka mascarpone
-
250 g śmietany kremówki 30 %
-
1 łyżka syropu klonowego lub innego słodzika,
Serek i śmietana powinny być dobrze schłodzone. Śmietankę ubijamy mikserem na sztywną pianę, dodajemy delikatnie do sera zmieszanego z syropem. Przygotowanym kremem smarujemy kajmak z orzechami rozprowadzony na upieczonym kruchym cieście.