Tatar
Tatar tradycyjny na bazie wołowiny
Tradycyjny mięsny tatar powinien zostać przyrządzony z wołowiny. Tylko tego typu surowe mięso daje nam gwarancję, że nie zarazimy się w pasożytami typu włosień kręty, czy tasiemiec uzbrojony, które typowe są dla wieprzowiny. Świnie są też nosicielami bakterii Yersinia, która może doprowadzić m.in. do stanów zapalnych jelita cienkiego czy okrężnicy. Dlatego, jeżeli zamierzamy zrobić tatara, pamiętajmy, że tylko wołowina nadaje się do tego typu dania.
Składniki:
-
250 g wołowiny (może być ligawa lub polędwica)
-
1 łyżka oleju roślinnego
-
2 łyżki zimnej, przegotowanej wody
-
1 żółtko
-
2 kiszone ogórki
-
1 czerwona cebula
-
½ szklanki pieczarek.
Wykonanie:
Zanim zaczniemy siekać wołowinę, musimy ją dobrze schłodzić. W tym celu 15 minut przed przygotowaniem mięsa, możemy włożyć ją do zamrażarki. Po tym czasie wyjmujemy wołowinę i drobniutko siekamy na desce do krojenia. Dla ułatwienia przy rozdrabnianiu możemy użyć maszynki do mielenia. Przemielone mięso wkładamy do miski i dolewamy do niego olej oraz wodę. Dodajemy sól oraz pieprz. Rękoma formujemy jednolitą masę i układamy na talerzu. Następnie sparzamy wrzątkiem jajko i wybijamy żółtko na środek tatara (warto wcześniej zrobić w nim zagłębienie). Siekamy też drobno pieczarki, ogórki i cebulę i obkładamy nimi boki tatara.
Tatar z buraków
Buraki są idealnym warzywem do tego, by wykonać z nich wegański tatar. Wilgotne, miękkie i w dodatku o ciemnym zabarwieniu, z powodzeniem mogą zastępować na talerzu krwiste mięso.
Składniki:
-
360 g ugotowanej cieciorki (może być z puszki)
-
czarne oliwki (garść)
-
suszone pomidory (garść)
-
400 g buraków (około 4 małej wielkości sztuk)
-
1 cebula
-
1 łyżka sosu sojowego
-
1 łyżka octu balsamicznego
-
kilka pieczarek
-
oliwa z oliwek
-
zielone oliwki do przyozdobienia
-
sól, pieprz.
Wykonanie:
Gotujemy buraki (zajmie nam to około 2 godzin) i studzimy. Później zalewamy wrzątkiem suszone pomidory i zostawiamy na pół godziny. Cebulę kroimy na drobne kawałki i smażymy na oliwie z oliwek, do momentu aż się zeszkli. Odsączamy suszone pomidory z wody i dorzucamy je do miski, w której znajduje się odsączona z zalewy cieciorka. Rozdrabniamy je blenderem. Do powstałej masy dorzucamy cebulę. Kroimy buraki na drobniutką kostkę i też dokładamy do reszty składników. Nie rozdrabniamy już tego dalej na miazgę, bo buraki mogłyby puścić zbyt dużo wody i masa stałaby się zbyt wodnista. Następnie dolewamy do wszystkiego sos sojowy oraz ocet balsamiczny i kilka łyżeczek oliwy z oliwek. Oliwę dodajemy "na wyczucie", cały czas badając, czy konsystencja masy jest odpowiednio zwarta, a jednocześnie wilgotna. Na koniec dodajemy skrojone na plasterki czarne oliwki oraz przesmażone na patelni, pokrojone w plasterki kapelusze z pieczarek. Formujemy z masy kształt tatara i podajemy ze świeżą bagietką.
Tatar z suszonych pomidorów
Tatar z suszonych pomidorów to niezwykle atrakcyjna przystawka serwowana na przyjęciach dla miłośników kuchni wege. Ma przyjemną, wilgotną strukturę i wyrazisty smak. Co istotne – kochają ją nawet mięsożercy.
Składniki:
-
2 szklanki pomidorów suszonych w oleju
-
1,5 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
-
2 łyżki oliwy z oliwek
-
1 łyżeczka syropu z agawy
-
sól, pieprz.
Wykonanie:
Odsączamy pomidory z zalewy, wrzucamy do garnka, dodajemy ugotowaną kaszę jaglaną, blendujemy. Dorzucamy oliwę z oliwek, syrop z agawy, miksujemy dalej. Doprawiamy solą i pieprzem. Formujemy na talerzu tatara, obsypujemy wybranymi dodatkami np. posiekaną cebulą i pokrojonymi w plasterki ogórkami kiszonymi.