Wegańska zupa caldo verde z jarmużem - portugalski przysmak
Wegańska zupa caldo verde prosto z Portugalii
To jedna z najszybszych i najprostszych zup. Mimo małej ilości składników jest bardzo smaczna i aromatyczna. Robiona na bazie delikatnego bulionu jarzynowego, ziemniaków, cebuli i czosnku, z dodatkiem wyrazistego w smaku jarmużu i wędzonej papryki, która nadaje zupie niesamowitego charakteru. Można podawać ją z pokrojonym w słupki i podsmażonym na suchej patelni z odrobiną sosu sojowego tofu, grzankami czosnkowymi lub chrupiącą bagietką. Jeśli chcecie poeksperymentować jarmuż możecie zastąpić klasyczną, sparzoną kapustą lub zblanszowanymi brokułami.
Wegańska zupa caldo verde z jarmużem - przepis
Składniki (na około 2–3 porcje):
-
½ kg ziemniaków
-
około 2–3 garści jarmużu
-
1 litr bulionu jarzynowego
-
1 biała cebula
-
1 ząbek czosnku
-
1 łyżka oliwy z oliwek
-
2 łyżeczki wędzonej papryki (do zupy i do podania)
-
sól, pieprz
Sposób przygotowania:
W garnku o grubym dnie podsmażamy na łyżce oliwy z oliwek posiekaną drobno cebulkę oraz starty na tarce czosnek.
Ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę. Podsmażamy je razem z czosnkiem i cebulką przez około 10 minut.
Całość zalewamy bulionem jarzynowym i gotujemy do czasu, aż ziemniaki będą miękkie. Przepis na bulion znajdziesz poniżej!
W tym czasie drobno siekamy jarmuż. Usuwamy grube łodygi.
Po ugotowaniu z garnka wyciągamy połowę ziemniaków i odstawiamy na talerz. Pozostałe składniki miksujemy na krem przy pomocy ręcznego blendera. Następnie dodajemy resztę ziemniaków i posiekany jarmuż. Gotujemy kilka minut, aż jarmuż zmięknie i będzie miał jasnozielony kolor.
Teraz czas na przyprawy. Do zupy dodajemy sporą szczyptę pieprzu i soli oraz dwie łyżeczki wędzonej papryki. I gotowe!
Jak zrobić bulion z jarzyn? Najlepszy bulion warzywny - przepis
Składniki na około pół litra bulionu:
-
marchewka
-
pietruszka
-
¼ korzenia selera
-
cebula
-
kilka gałązek natki pietruszki
-
2 ziarna ziela angielskiego
-
liść laurowy
-
1 ziarenko pieprzu czarnego
-
pół łyżeczka soli
-
0,7 litra wody
Warzywa obieramy, myjemy, kroimy na duże kawałki i wkładamy do garnka. Cebulę wcześniej opalamy na suchej patelni. Dodajemy przyprawy i zalewamy wodą.
Gotujemy na małej mocy palnika przez co najmniej 1,5 godziny, aż warzywa będą miękkie. Podczas gotowania garnek powinien być przykryty pokrywą z pozostawioną małą szczeliną. Na około pół godziny przed końcem gotowania dodajemy natkę pietruszki.
Gotowy wywar przecedzamy przez sitko. Warzywa możemy wykorzystać do sałatki ziemniaczanej. Z wywaru możemy skorzystać od razu, przechowywać w lodówce lub zamrozić w formie kostek na lód i dodawać do zup jako domową kostkę bulionową.
Smażone tofu, idealne do zupy - jak je zrobić?
Tofu to sprasowany twarożek sojowy otrzymywany z mleka sojowego. To zdrowy przysmak, ponieważ zawarta w nim soja pozytywnie wpływa na skórę i włosy, reguluje poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko powstawania chorób cywilizacyjnych. Podsmażone tofu do doskonały dodatek do zupy.
Potrzebne będą:
-
kostka tofu naturalnego
-
łyżka sosu sojowego
-
kurkuma
-
łyżeczka syropu klonowego
-
sól
Tofu kroimy w słupki lub kostkę. W miseczce mieszamy łyżkę sosu sojowego z łyżeczką syropu klonowego, solą i większą szczyptą kurkumy. W powstałej mieszance zanurzamy tofu i dokładnie mieszamy. Odstawiamy na przynajmniej 15 minut.
Po tym czasie patelnię mocno nagrzewamy, a następnie wrzucamy na nią tofu razem z marynatą. Lekko mieszamy i smażymy, aż do momentu zezłocenia się tofu. Teraz możemy dodać go do zupy i cieszyć się ich smakiem!