Zupa grochowa. Grochówka na wędzonych żeberkach
Zupa grochowa. Grochówka na wędzonych żeberkach
Wielu z nas zupa grochowa kojarzy się z klasycznym obiadem, który jadaliśmy u babci lub harcerską wyprawą zwieńczoną ciepłym, smacznym posiłkiem w postaci tradycyjnej grochówki. Nic dziwnego, że pozytywne skojarzenia powodują, iż mamy ochotę zjadać tę zupę jak najczęściej. Szczególnie wtedy, kiedy na dworze jest zimno, a my potrzebujemy pożywnego posiłku.
Składniki:
-
400 g grochu
-
500 g wędzonych żeberek
-
500 g kiełbasy
-
2 pietruszki
-
5 marchewek
-
4 cebule
-
600 g ziemniaków
-
½ selera
-
2 ząbki czosnku
-
2 łyżki majeranku
-
sól, pieprz
-
2 listki laurowe
-
5 ziaren angielskich
-
olej do smażenia.
Wykonanie:
Myjemy żeberka i wkładamy je do garnka. Dodajemy do tego groch, liście laurowe, ziele angielskie i zalewamy wodą (około 3 litrów). Te składniki gotujemy łącznie 25 minut, by po tym czasie dorzucić do nich przesmażoną na patelni cebulę z przesmażonymi warzywami startymi na tarce. Całkość gotujemy przez kolejne 20 minut. W międzyczasie przygotowujemy ziemniaki. Obieramy je, kroimy w kosteczkę i wrzucamy do osobnego garnka z osoloną wodą. Kiedy będą już miękkie, dorzucamy je do żeberek i startych warzyw. Następnie kroimy w kostkę kiełbasę i przesmażamy ją na patelni, a potem dodajemy do zupy. Przyprawiamy majerankiem, solą i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Nalewamy na talerz i podajemy z chrupiącym i świeżym chlebem.
Zupa grochowa „grochówka” na wędzonych żeberkach bez żeberek (za to z boczkiem)
Zupa grochowa może być gotowana na żeberkach lub wędzonym boczku. Ta druga wersja sprawdzi się wtedy, gdy trudno nam kupić dobrej jakości żeberka, a apetyt na grochówkę nam nie mija.
Składniki:
-
300 g suchego grochu
-
150 g wędzonego boczku
-
1 pietruszka
-
1 marchewka
-
1 por
-
½ selera
-
2 ząbki czosnku
-
1 łyżeczka majeranku
-
1 łyżeczka mąki
-
sól, pieprz
undefined
Marząc o grochówce, pamiętajmy, że jej przygotowanie zaczyna się zwykle już dzień wcześniej. Bo to w dniu poprzedzającym gotowanie powinniśmy namoczyć groch. Robimy to, zalewając go zimną wodą i odstawiając na przynajmniej 8 godzin. Po upływie tego czasu możemy go odcedzić i zalać świeżą wodą. W tej wodzie gotujemy go około 10 minut, a następnie znów go odcedzamy. Kolejne zalanie wodą jest już ostatnie. Gotujemy wtedy groch przez półtorej godziny. Następnie odcedzamy i miksujemy. Kolejny krok w kierunku przygotowania posiłku to obranie włoszczyzny, czyli marchwi, pietruszki, pora i selera. Obrane warzywa myjemy, a potem wrzucamy do garnka, zalewamy wodą, solimy i gotujemy pół godziny. Potem wyławiamy je i miksujemy je z grochem. Kolejnym etapem przygotowania zupy jest przesmażenie pokrojonego w kostkę boczku. Kiedy już będzie dość wysmażony, zdejmujemy go z patelni, a na wytopionym tłuszczu szklimy cebulę pokrojoną w drobną kosteczkę. Kiedy będzie zrumieniona, sypiemy na nią trochę mąki, zalewamy zimną wodą (w ilości około 100 ml) i zagotowujemy. Tego typu „zasmażkę” dolewamy do zupy. Wrzucamy do niej również boczek w formie skwarków oraz zmiażdżony praską czosnek. Doprawiamy wszystko ziołami oraz solą. Aby składniki dobrze się ze sobą połączyły, gotujemy jeszcze przez 5 minut i podajemy ze świeżym chlebem.