Smakosze.pl Przepisy Zupa z zielonej soczewicy z makaronem
pixabay.com

Zupa z zielonej soczewicy z makaronem

25 marca 2022
Autor tekstu: Agnieszka Woźniak

Soczewica - właściwości odżywcze. 

Soczewica to roślina z grupy strączków. Spożywa się jej nasiona, które można kupić w formie suchej do ugotowania lub gotowej do użycia (w puszkach). Ma wiele wartości odżywczych, a jej regularne spożywanie na pewno przyczyni się do poprawy naszego zdrowia. Ze względu na dużą ilość białka, soczewica jest często wybierana przez wegan i wegetarian, ponieważ może być dobrą alternatywą dla białka pochodzenia zwierzęcego. Jest także bardzo bogatym źródłem potasu, który korzystnie wpływa na pracę serca oraz kwasu foliowego, potrzebnego szczególnie kobietom ciężarnym. Soczewica jest też bogata w węglowodany, które dostarczają energię do organizmu, nie doprowadzając do skoków insuliny. W związku z tym soczewica jest idealna dla osób z insulinoopornością.  Roślina ta zawiera również błonnik, dzięki czemu posiłek na bazie soczewicy będzie syty i zdrowy. Soczewica może być koloru: czerwonego, pomarańczowego, zielonego, czarnego, brązowego lub żółtego. Każda z nich charakteryzuje się odmiennym smakiem oraz różni się wartościami odżywczymi. Najczęściej spożywana jest ta czerwona.

Zupa z zielonej soczewicy z makaronem - przepis

Zielona soczewica z ulubionym makaronem, marchewka, pietruszką, selerem i aromatycznymi przyprawami to smaczne, pożywne i rozgrzewające danie. Dodatek imbiru, papryki, cząbru i kminu sprawia, że zupa jest bardzo aromatyczna i lekko pikantna. Posypujemy ją natką pietruszki, ale jeśli lubisz ostre smaki, możesz dodać również na wierch trochę papryczki chilli. Do przygotowania zupy najlepiej wykorzystać zieloną soczewicę, która charakteryzuje się wyrazistym smakiem, a po ugotowaniu nie rozpada się i zachowuje sypkość. Dzięki temu w zupie pozostają wyczuwalne kawałki ziaren.

Zupa z zielonej soczewicy z makaronem - SKŁADNIKI (na 4 PORCJE)

pół łyżki oliwy400 g wędzonych żeberek lub wędzonych kości wieprzowych2 średnie cebule2 marchewki1 - 2 łodygi selera naciowegopół łyżeczki kminkupół łyżeczki tymianku pół łyżeczki majerankupół łyżeczki cząbrupół łyżeczki mielonej słodkiej papryki1,5 litra bulionu1/4 szklanki zielonej soczewicy1/3 szklanki drobnego makaronu3 - 4 łyżki koncentratu pomidorowegodo podania: natka pietruszki

PRZYGOTOWANIE

Żeberka kroimy na 2-3 części i podgrzewamy w wysmarowanym oliwą garnku.

Następnie obieramy cebulę, kroimy w kosteczkę i wrzucamy do garnka z żeberkami. Podsmażamy, co chwile mieszając.

Dodajemy również obraną i pokrojoną w kosteczkę marchewkę, mieszamy i podsmażamy około 3 minuty.

Dodajemy pokrojonego w kosteczkę selera naciowego oraz przyprawy (kminek, tymianek, majeranek i cząber, mieloną słodka paprykę). Całość mieszamy.

Zalewamy gorącym bulionem (przepis na bulion warzywny znajdziecie poniżej) i  zagotowujemy. Doprawiamy solą i pieprzem.

Soczewicę płuczemy i dodajemy do garnka. Gotujemy pod przykryciem przez około 25 - 30 minut, aż soczewica będzie miękka.

Dodajemy makaron do garnka z soczewicą, mieszamy i gotuj jeszcze przez około 6 minut lub do miękkości makaronu. Na koniec dodać koncentrat pomidorowy. Całość mieszamy i gotujemy przez około 2 minuty.

Podajemy z natką pietruszki, Możemy też dodać szczyptę papryczki chili. Zależnie od preferencji podajemy zupę z całymi żeberkami lub bez kości.

Jak zrobić bulion z jarzyn? Najlepszy bulion warzywny - przepis

Składniki na około pół litra bulionu:

marchewkapietruszka¼ korzenia seleracebulakilka gałązek natki pietruszki2 ziarna ziela angielskiegoliść laurowy1 ziarenko pieprzu czarnegopół łyżeczka soli0,7 litra wody

Warzywa obieramy, myjemy, kroimy na duże kawałki i wkładamy do garnka. Cebulę wcześniej opalamy na suchej patelni. Dodajemy przyprawy i zalewamy wodą.

Gotujemy na małej mocy palnika przez co najmniej 1,5 godziny, aż warzywa będą miękkie. Podczas gotowania garnek powinien być przykryty pokrywą z pozostawioną małą szczeliną. Na około pół godziny przed końcem gotowania dodajemy natkę pietruszki.

Gotowy wywar przecedzamy przez sitko. Warzywa możemy wykorzystać do sałatki ziemniaczanej. Z wywaru możemy skorzystać od razu, przechowywać w lodówce lub zamrozić w formie kostek na lód i dodawać do zup jako domową kostkę bulionową.

Smacznego!

undefined

Obserwuj nas w
autor
Agnieszka Woźniak

Redaktor Agnieszka Woźniak

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy