Smakosze.pl Porady 3 największe błędy podczas gotowania rosołu. Przez nie wychodzi niesmaczny
Canva / valentynsemenov

3 największe błędy podczas gotowania rosołu. Przez nie wychodzi niesmaczny

21 października 2022
Autor tekstu: Aleksandra Proch

Rosół jest absolutną podstawą w kuchni polskiej. Wyśmienicie smakuje zarówno w swojej właściwej formie, ale może stanowić również bazę dla wielu innych zup. Niewłaściwy dobór mięsa lub zostawienie wszystkich składników w garnku może jednak sprawić, że zupa nie będzie tak dobra, jak mogłaby być. Poniżej podpowiadamy, jak ustrzec się błędów w przygotowaniu bulionu.

Czujesz, że Twój rosół nie jest tak dobry, jak mógłby być? A może wyjątkowo szybko się psuje, mimo właściwego przechowywania? Poznaj 3 podstawowe błędu w sztuce przygotowywania tej zupy. Z nami wszelkie rosołowe problemy odejdą w niepamięć.

3 rzeczy, których unikać podczas gotowania rosołu

Przy przygotowaniu rosołu , jak też każdego innego posiłku, pamiętać należy, że głównym nośnikiem smaku jest tłuszcz . Bez odpowiedniego jego udziału bulion wyjdzie mdły i niesmaczny . Taki los dotyka często rosołu gotowanego na samym drobiu . To chude mięso nie da nam smacznego i esencjonalnego wywaru .

Pozostają w temacie mięsa, ważne jest, aby rosół gotować wyłącznie ze świeżych składników . Mrożone mięso da w efekcie wodnistą zupę bez wyrazu . Jeśli koniecznie chcesz zużyć mrożone mięso do rosołu, zadbaj o odpowiednie jego rozmrożenie . Należy robić to stopniowo i powoli, najlepiej w lodówce .

Czy Twój rosół wyjątkowo szybko się psuje ? Winne temu są warzywa pozostawione w garnku po gotowaniu wywaru. Zarówno cebula jak i por przyspieszają kwaśnienie zupy . Jeśli rosół ma starczyć na dłużej, po prostu usuń te składniki z garnka .

3 rzeczy, które są obowiązkowe przy gotowaniu rosołu

Wiemy już czego nie robić, pora więc przyjrzeć się liście działań obowiązkowych . Receptur na rosół jest wiele, ale pewne kwestie pozostają niezmienne . Kluczem do sukcesu są odpowiednio dobrane składniki .

Rosół jest zupą gotowaną na mięsie , wobec czego należy starannie je dobrać. Idealną klasyczną konfiguracją będzie połączenie drobiu i mięsa wołowego . Warto zaznaczyć, że w rosole stawiamy na mięso z kością . Szponder, ćwiartka czy korpus ? Jest z czego wybierać.

Nieodłącznym składnikiem rosołu są warzywa. Jeden smętny korzeń marchwi nie da oczekiwanych rezultatów . Warzyw powinno w rosole być dużo . Nie zapomnijcie o cebuli opalonej nad kuchenką gazową .

Na koniec przypomnijmy o jednej o podstawowej zasadzie. Rosół zawsze zalewamy zimną wodą . Zależy nam, aby smak z mięsa i warzyw wydostał się do zupy . Zalanie składników ciepłą wodą skutecznie zamknie ich pory , przez co cały smak i aromat zostanie uwięziony wewnątrz nich . Kurczak i wołowina to nie jedyne mięsa dobre do gotowania rosołu . Po gotowaniu rosołu możesz wykorzystać jego składniki w smaczny i ciekawy sposób .

Canva / oksanashufrych
Canva / oksanashufrych

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Obserwuj nas w
autor
Aleksandra Proch

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Gotować lubiłam od najmłodszych lat, kiedy to z ochotą pomagałam mamie w kuchni. Nowe smaki chętnie odkrywam w czasie wakacyjnych wojaży. W wolnych chwilach zajmuję się muzyką oraz jeżdżę na rowerze górskim.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy