Biszkopt, kruche czy drożdżowe? Poznaj proste zasady, jak przygotować ciasto
Ciasto niejedno ma imię. Może być podstawą zarówno słodkich jak i słonych potraw. Wymaga zagniatania, lub ucierania. Bywa kapryśne i uparte, kompletnie nie wychodząc tak, jak byśmy tego oczekiwali. Niniejszym przedstawiamy krótkie kompendium wiedzy na temat tego, jak przygotować ciasto zależnie od jego rodzaju.
O niektórych zwykło się mówić, że mają dobrą rękę do ciasta. Tym określeniem cieszą się osoby, które potrafią wyczarować puszysty biszkopt lub przepyszną babkę z rodzynkami. A czy ty wiesz, jak przygotować ciasto? Jeśli nie, zapraszamy do lektury.
Kruche czy drożdżowe? Jak przygotować ciasto zależnie od jego rodzaju?
Najmniej skomplikowaną recepturą wydaje się ta na ciasto kruche. Do jego klasycznej wersji wystarczą zaledwie 3 podstawowe składniki w odpowiednich proporcjach. Jak przygotować ciasto kruche?
Do sporządzenia ciasta potrzebne są: mąką, tłuszcz i cukier, a właściwe ich proporcje to 3:2:1. Oznacza to, że na 300 g mąki dodajemy 200 g tłuszczu (np. masła) i 100 g cukru (najlepiej sprawdzi się cukier drobny lub cukier puder). Odpowiednie proporcje to jednak dopiero połowa sukcesu, jak przygotować ciasto kruche.
Kruche ciasto nie lubi długiego wyrabiania. Do wymieszania składników najlepiej użyć miksera lub zwyczajnie posiekać wszystko nożem. Połączone na gładką masę kruche ciasto trzeba bezwzględnie owinąć folią spożywczą i schłodzić przed pieczeniem w lodówce. Kształty wypieków formuje się z zimnego ciasta i jeszcze chłodne wsadza do dobrze nagrzanego piekarnika.
Ciasto drożdżowe lubi zupełnie odmienne traktowanie, niż jego kruchy krewniak. Doskonale czuje się w cieple i ceni sobie długie wyrabianie. Jak przygotować ciasto drożdżowe? Należy przede wszystkim pamiętać, że wszystkie niezbędne do jego wykonania składniki muszą mieć temperaturę pokojową, lub wręcz być zawczasu ogrzane.
Do przygotowania ciasta drożdżowego potrzebny jest rozczyn. To nic innego jak drożdże połączone z cukrem i ciepłym mlekiem. Następnie dodaje się do nich odrobinę ogrzanej i przesianej mąki i czeka, aż całość podwoi swoją objętość. Nakarmione, ogrzane i dobrze napowietrzone drożdże odwdzięczą się piękne wyrośniętym ciastem.
Jak przygotować ciasto drożdżowe, kiedy mamy już gotowy rozczyn? Wystarczy dodać do niego pozostałe składniki, czyli mąkę, jajka utarte z cukrem, ciepłe mleko i przyprawy. Teraz jest właśnie czas na długie i cierpliwe wyrabianie ciasta. Najlepiej robić to ręcznie lub za pomocą miksera na niskich obrotach i z użyciem specjalnych końcówek do tego rodzaju ciasta, aby nie doprowadzić do uszkodzenia drożdży.
Tłuszcz do ciasta drożdżowego dodaje się na samym końcu. Gładką, lśniącą i dobrze napowietrzoną masę należy następnie odstawić pod przykryciem w ciepłe miejsce. Kiedy ciasto urośnie dwukrotnie, można uformować je w pożądane kształty i ponownie dać mu odpocząć. Dopiero wtedy gotowe jest do wsadzenia do piekarnika.
Jak przygotować ciasto na biszkopt? Proste sposoby na postrach cukierników
Biszkopt potrafi spędzić sen z powiek niejednemu amatorowi wypieków. Wyrośnie czy nie? A może opadnie? Dowiedz się jak przygotować ciasto na biszkopt, aby zawsze był udany.
Niektórzy mawiają, że proszku do pieczenia do biszkoptu dodaje ten, co nie umie go zrobić. Biszkopt bez proszku jest bowiem wyjątkowo lekki i sprężysty. Przez swoją zwartą strukturę dobrze przyjmuje nasączenie i ma bardzo dobry smak. Jak przygotować ciasto na biszkopt, aby uzyskać taki efekt?
Sekretem puszystego biszkoptu bez proszku jest dobre napowietrzenie składników. Potrzeba więc odrobiny cierpliwości oraz staranności przy ubijaniu piany z białek. Żółtka dodajemy pojedynczo i stopniowo mieszamy je z masą, aby nie doprowadzić do jej opadnięcia, a mąkę przesiewamy powoli przez sito. Uwaga- podobnie jak w przypadku drożdżowego, tutaj też składniki ciasta muszą być w temperaturze pokojowej.
Jak przygotować ciasto i jak je piec? Przede wszystkim biszkopt wsadzamy do nagrzanego już piekarnika. Dzięki temu od razu ścina się na zewnątrz i zachowuje pożądany kształt. Pod żadnym pozorem nie otwieraj piekarnika w trakcie pieczenia. To niemal pewny sposób na biszkoptową porażkę.
Kolejna przydatna sztuczka przy pieczeniu to...rzut ciastem po upieczeniu. Przez upuszczenie formy z wysokości ok. 50 cm na blat czy podłogę, usuwa się ze struktur ciasta parę wodną, która może powodować opadanie. Takie odparowane ciasto wsadza się z powrotem do wyłączonego już piekarnika i zostawia w nim do ostygnięcia.
Teraz wiecie już jak przygotować ciasto zależnie od jego rodzaju. Przepisów i sposobów jest tyle, ilu amatorów pieczenia. Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu poradnikowi wyegzekwowanie ich stanie się znacznie prostsze. To ciasto drożdżowe będzie idealnym przepisem na sprawdzenie nowych umiejętności. Siostra Anastazja pomoże w przygotowaniu kruchych rogalików.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
3 nietypowe składniki, którymi zagęścisz sos. Czas by mąka odeszła w niepamięć
Golonka po bawarsku. Tajemnicą smaku jest jedyna w swoim rodzaju marynata