Co zrobić, żeby mięso było bardziej soczyste?
Gdy decydujemy się na zrobienie wykwintnej kolacji dla najbliższych, a głównym daniem ma być pieczeń lub steki wołowe, najgorszym scenariuszem jest suche jak podeszwa mięso. Na szczęście istnieje prosty sposób, aby uniknąć takiej sytuacji. Wystarczy dodać do marynaty pół łyżeczki sody oczyszczonej, która zmiękcza mięso i nadaje mu soczystości. Niżej wyjaśniamy krok po kroku jak przeprowadzić cały proces.
Mistrzowskie pieczenie, smażenie lub grillowanie mięsa nie jest wcale prostą sztuką. Niezależnie od jego gatunku i doboru metody obróbki, zawsze istnieje ryzyko, że zamiast delikatnego i soczystego kawałka, uzyska się gumowate i łykowate mięso.
Najlepsi szefowie kuchni mają wiele metod, dzięki którym nigdy nie dopuszczają do takich wpadek. Jedną z nich jest użycie odrobiny zwykłej sody oczyszczonej, którą należy wsypać do marynaty. Tak zamarynowane mięso zachwyci każdego gościa, któremu podasz swoje dzieło.
Mięso marynowane w sodzie
Cała operacja zmiękczania mięsa jest banalnie prosta. Na początku należy przygotować marynatę oraz kawałek mięsa, który chcemy marynować. Do marynaty wsypuje się następnie pół łyżeczki sody oczyszczonej (na 1 kilogram mięsa) i dokładnie pokrywa mieszanką całą powierzchnie mięsa. Warto ją także wmasować, co ułatwi jej penetrację.
Po wszystkim przekłada się wysmarowane mięso do miski lub innego naczynia, zakrywa folią spożywczą i chowa do lodówki na około 3-4 godziny. Po tym czasie trzeba spłukać marynatę z sodą, ponownie wsmarować marynatę (tym razem bez sody) w mięso i schować je do lodówki na całą noc.
Następnego dnia przed gotowaniem konieczne jest wyjęcie mięsa na 1 godzinę z lodówki, aby nabrało temp. pokojowej . Po obróbce cieplnej każdy kawałek będzie idealnie soczysty i rozpływający w ustach, a smak marynaty będzie wyczuwalny wyjątkowo mocno.
Jak inaczej zmiękczyć mięso?
Poza sodą można używać innych produktów. Wybitnie sprawdza się w tym celu zmiksowany na gładką masę ananas, którym obkłada się mięso. W owocu znajdują się enzymy rozkładające białka (stąd uczucie mrowienia w ustach podczas jego jedzenia), które nadają delikatności.
Podobnie do ananasa działa również kiwi. Jeśli jednak korzysta się z tych owoców, warto trzymać się ścisłych ram czasowych marynowania. Można łatwo przesadzić i zamiast przyjemnego steka, wychodzi rozpadająca się papka. Przyjmuje się, że jedna godzina w owocowej pulpie w zupełności wystarcza.
Dla ludzi, którzy źle reagują na łączenie słodkich smaków z mięsem, istnieje alternatywa. Wszelkie fermentowane produkty nabiałowe, jak jogurt czy kefir, dzięki swojej kwaśności, mogą zadziałać jako zmiękczacz do pieczeni.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić idealnego burgera wołowego. Ten tekst pokazuje, dlaczego warto kłaść kostkę lodu na grillowane mięso.
Źródło zdjęcia: canva/bhofack2, Getty Images Pro
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: mamadu.pl