Czy awokado jest owocem, czy warzywem? Rozwiewamy wątpliwości
Zastanawialiście się kiedyś, czym tak naprawdę jest awokado? Zielona roślina coraz częściej gości w naszej kuchni. Ze względu na brak zawartości cukrów prostych, charakterystycznych dla owoców, niektórzy mogą mieć wątpliwości co do tej usystematyzowania. Wyjaśniamy tę kwestię raz na zawsze- awokado jest owocem.
Chociaż może się to wydawać mało intuicyjne, awokado, podobnie jak pomidor czy cukinia, pod względem botanicznym zalicza się do owoców. W przeciwieństwie do swoich słodkich krewniaków, awokado wykorzystujemy raczej w potrawach wytrawnych. Niezależnie jednak od klasyfikacji warto je jeść, gdyż jest bardzo zdrowe. Przyjrzyjmy się bliżej temu zielonemu smakołykowi.
Garść podstawowych informacji na temat awokado
Awokado jest owocem występującym głównie w Ameryce Północnej oraz Południowej. Według źródeł przysmak ten był zajadany przez ludzi już 10 tysięcy lat p.n.e. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę, że awokado uważane jest na najzdrowszy owoc.
Miąższ awokado skrywa w sobie prawdziwe bogactwo. Porcja nienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnik, czy witaminy, to tylko niektóre z jego wartościowych składników odżywczych. Ponadto awokado jest powszechnie wykorzystywane w kosmetyce, o czym można w prosty sposób przekonać się, nakładając sobie domową maseczkę z tego owocu.
Aby cieszyć się wszystkimi korzyściami płynącymi z awokado, należy korzystać z dojrzałych owoców. Twarde i gorzkie niedojrzałe egzemplarze z pewnością nie zachęcą nas do ich spożywania. Dojrzałe awokado jest na tyle miękkie, że jego skórka bez trudu ugina się pod naciskiem palca.
W jakiej postaci można spożywać awokado?
Miąższ awokado ma aksamitną konsystencję oraz kremowy, lekko orzechowy smak. Charakterystyczna zielona barwa sprawia, że wyjątkowo dobrze prezentuje się w rozmaitych daniach. Przedstawiamy garść inspiracji dotyczącą awokado.
Najbardziej znaną potrawą z awokado jest meksykańskie guacamole. To nic innego, jak pasta z tego owocu, z dodatkiem pomidorów i czerwonej cebuli. W prawdziwym awokado nie może zabraknąć pieprzu, soli, kolendry i soku z limonki. Ten ostatni składnik, poza podkręceniem smaku, zapobiega również ciemnieniu miąższu awokado.
Popularna pasta z awokado sama w sobie ma rozmaite zastosowanie. Można podawać ją jako dip do chipsów lub charakterystycznych kukurydzianych nachos. Guacamole sprawdzi się również wyśmienicie na tostach, na kanapkach lub w hamburgerach.
Awokado wspaniale komponuje się w rozmaitych sałatkach. Jego uniwersalność w tej kwestii jest bardzo szeroka i znajdzie wspólny mianownik w wielu propozycjach. Kolejnym prostym zastosowaniem awokado jest dodanie go do pasty jajecznej. Z apetycznym zielonym owocem ta prosta propozycja śniadaniowa zyska zupełnie nowy wymiar. Dowiedz się, jak prosto i skutecznie usunąć pestkę z awokado . Z tego zielonego owocu możesz przygotować przepyszny sos do makaronu .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Pikantna salsa do chipsów i nachos. Naturalna, domowa, jak znalazł na dzisiejszy mecz
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama