Smakosze.pl
Jak przechowywać jabłka?

canva/Scukrov

Jak przechowywać jabłka? Poradnik krok po kroku

20 Listopada 2022

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Czy wiesz jak przechowywać jabłka, by dłużej zachowały świeżość i nie psuły się kilka dni po zakupie? Podpowiadamy, jaka jest właściwa temperatura i miejsce, w którym owoce będą się czuły wyśmienicie, a ich smak będzie znakomity.

Trudno wyobrazić sobie sezon jesienno-zimowy bez sięgania po słodkie, winne lub kwaskowe jabłka. Różnorodność odmian i smaków oraz niska zachęca do zaopatrzenia się w większą ilość owocu. Aby jednak przez długi czas cieszyły nasze podniebienie, musimy zapewnić im odpowiednie warunki.

Domowa sałatka jarzynowa z dodatkiem śledzia

Domowa sałatka jarzynowa z dodatkiem śledzia. Idealna na Andrzejki

CZYTAJ DALEJ

Wiemy, jak przechowywać jabłka

Polskie owoce lubią chłód. Najlepiej jest trzymać je w temperaturze od 1 do 4 stopni Celsjusza. To oznacza, że trzymanie ich na kuchennym blacie wcale nie jest dobrym pomysłem, gdyż zdecydowanie lepszym wyborem będzie piwnica, balkon czy lodówka.

Produkt wymaga także dobrego doboru opakowania. Całe sztuki, o nieuszkodzonej i niemytej skórce trzymać należy w przewiewnym koszu lub skrzyni drewnianej. Zarówno papierowe, jak i plastikowe torebki nie sprawdzą się.

Te pierwsze, na skutek nagromadzenia w otoczeniu owoców wydzielanego przez nie etylenu, doprowadzą do szybkiego dojrzewania jabłek. Drugie będą sprzyjały nadmiernemu gromadzeniu się wilgoci i utrzymywaniu wysokiej temperatury, w konsekwencji prowadząc do rozwoju pleśni czy gnicia.

Co jeszcze warto wiedzieć o przechowywaniu jabłek?

Owoce lubię wilgotne miejsca. Mimo iż trzymanie ich plastiku zakończy się źle, podczas przechowywania w piwnicy obecność pojemnika z wodą będzie pożądana. Umieszczenie nadmiarowej ilości jabłek w lodówce, też będzie dobrym pomysłem. Poradzą sobie w panujących tam warunkach lepiej, niż gdyby położyć je na kuchennym blacie.

Na naszej stronie znajdziecie kilka pomysłów na wykorzystanie jabłek. Szczególnie polecamy babciny patent na znakomitą szarlotkę na kruchym spodzie. Być może też skusi was prosta receptura na pyszną wątróbkę z ich dodatkiem.

Wiemy, jak przechowywać jabłka

canva/Maria Lindsey, Pexels

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Tagi:

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak długo można przechowywać śledzie? Dodatki mają wielkie znaczenie, bądź ostrożny

Czytaj więcej >
Jak sprawdzić, czy jajka są świeże?

Porady

Jak sprawdzić czy jajka są świeże? Wystarczy 1 rzut oka i pozbędziesz się wątpliwości

Czytaj więcej >
krokiety

Porady

Mrozisz krokiety w panierce z bułki tartej? Wystrzegaj się prostego błędu

Czytaj więcej >

Porady

Jak zabielać zupę, by śmietana się nie zwarzyła? Zawsze pamiętaj o 2 czynnościach. Gwarantują sukces

Czytaj więcej >

Porady

Jak zabezpieczyć otwarty koncentrat pomidorowy przed pleśnieniem? Znamy 2 skuteczne sposoby

Czytaj więcej >
awokado

Porady

Czy awokado jest owocem, czy warzywem? Rozwiewamy wątpliwości

Czytaj więcej >