Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak przechowywać jabłka? Poradnik krok po kroku

Jak przechowywać jabłka? Poradnik krok po kroku

Jak przechowywać jabłka?
canva/Scukrov

Czy wiesz jak przechowywać jabłka, by dłużej zachowały świeżość i nie psuły się kilka dni po zakupie? Podpowiadamy, jaka jest właściwa temperatura i miejsce, w którym owoce będą się czuły wyśmienicie, a ich smak będzie znakomity.

Trudno wyobrazić sobie sezon jesienno-zimowy bez sięgania po słodkie, winne lub kwaskowe jabłka. Różnorodność odmian i smaków oraz niska zachęca do zaopatrzenia się w większą ilość owocu. Aby jednak przez długi czas cieszyły nasze podniebienie, musimy zapewnić im odpowiednie warunki.

Wiemy, jak przechowywać jabłka

Polskie owoce lubią chłód. Najlepiej jest trzymać je w temperaturze od 1 do 4 stopni Celsjusza. To oznacza, że trzymanie ich na kuchennym blacie wcale nie jest dobrym pomysłem, gdyż zdecydowanie lepszym wyborem będzie piwnica, balkon czy lodówka.

Produkt wymaga także dobrego doboru opakowania. Całe sztuki, o nieuszkodzonej i niemytej skórce trzymać należy w przewiewnym koszu lub skrzyni drewnianej. Zarówno papierowe, jak i plastikowe torebki nie sprawdzą się.

Te pierwsze, na skutek nagromadzenia w otoczeniu owoców wydzielanego przez nie etylenu, doprowadzą do szybkiego dojrzewania jabłek. Drugie będą sprzyjały nadmiernemu gromadzeniu się wilgoci i utrzymywaniu wysokiej temperatury, w konsekwencji prowadząc do rozwoju pleśni czy gnicia.

Co jeszcze warto wiedzieć o przechowywaniu jabłek?

Owoce lubię wilgotne miejsca. Mimo iż trzymanie ich plastiku zakończy się źle, podczas przechowywania w piwnicy obecność pojemnika z wodą będzie pożądana. Umieszczenie nadmiarowej ilości jabłek w lodówce, też będzie dobrym pomysłem. Poradzą sobie w panujących tam warunkach lepiej, niż gdyby położyć je na kuchennym blacie.

Na naszej stronie znajdziecie kilka pomysłów na wykorzystanie jabłek. Szczególnie polecamy babciny patent na znakomitą szarlotkę na kruchym spodzie. Być może też skusi was prosta receptura na pyszną wątróbkę z ich dodatkiem.

Wiemy, jak przechowywać jabłka
canva/Maria Lindsey, Pexels

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: