Czy liście laurowe powinno się wrzucać na początku, czy końcu gotowania? Znamy odpowiedź
Tradycyjna polska kuchnia liściem laurowym stoi. Bez tej przyprawy nie powstanie żadna szanująca się zupa, sos czy gulasz. Okazuje się jednak, że moment dodania liści laurowych do garnka nie jest bez znaczenia. Masz pewność, że znasz prawidłową metodę?
Liście laurowe znane są już od czasów starożytności. Z początku używane były w celach leczniczych, a dopiero potem odkryto ich zastosowanie w kulinariach. Mimo tylu lat styczności z liśćmi laurowymi, nie każdy wie dokładnie, jak je prawidłowo stosować.
Garść podstawowych informacji na temat liści laurowych
Liście laurowe są w powszechnym użyciu w naszej kuchni . Zazwyczaj kojarzymy je z typową kuchnią polską, jednak przyprawa ta popularna jest również w innych miejscach na świecie . Liść wrzucony w całości do potrawy to nie jedyny sposób ich zastosowania.
Poza liśćmi występującymi w swojej podstawowej suszonej postaci, możemy spotkać laurowy proszek w mieszankach przypraw . Przykładem takich mieszanek jest orientalne curry lub garam masala . Bliższe naszych przyzwyczajeniom mogą być mieszanki do marynowania mięs .
Poza charakterystycznym smakiem, liście laurowe mają również szereg właściwości prozdrowotnych . Są silnym przeciwutleniaczem co oznacza, że działają antybakteryjnie oraz przeciwgrzybicznie . Liście laurowe wspomagają ponadto działanie układu pokarmowego .
Kiedy należy dodawać liście laurowe do potrawy?
Liście laurowe nadają potrawie charakterystycznego smaku . Nie każdy jednak wie, że nieumiejętne używanie tej przyprawy może poskutkować nieprzyjemną goryczką w daniu . Niebanalny wpływ na to ma moment, w którym wrzucamy liść laurowy do garnka.
Zbyt długie gotowanie lub duszenie wpływa niekorzystnie na właściwości zdrowotne liści laurowych . Dzieje się tak, ponieważ pożytecznie związki rozkładają się pod wpływem długotrwałego wystawienia na działanie wysokiej temperatury . Jak zatem prawidłowo stosować liście laurowe?
Idealną metodą stosowania liści laurowych jest dodanie ich do potrawy na ok. 5-10 minut przed końcem gotowania . Po upływie tego czasu przyprawę najlepiej jest usunąć z jedzenia . Dzięki temu smak naszego dania będzie dobrze zrównoważony , z zachowaniem korzyści służących zdrowiu. Poznaj koniecznie zasady dotyczące przyprawiania potraw . Dowiedz się, które aromaty będą korzystne dla Twojego otoczenia .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Zetrzyj na tarce i dodaj do mielonych. Jesienny dodatek bosko podkręci smak mięsa
-
Dodaj 1 łyżkę do wrzątku. Ziemniaki będą gotowe w 10 minut. Niezawodny trik najlepszych kucharek
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama