Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Które przyprawy dodaje się na początku, a które pod koniec gotowania? Poznaj zalecenia kucharzy
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 26.09.2022 07:50

Które przyprawy dodaje się na początku, a które pod koniec gotowania? Poznaj zalecenia kucharzy

Które przyprawy dodaje się na początku, a które pod koniec gotowania? Poznaj zalecenia kucharzy
canva/chamillewhite

Które przyprawy dodaje się na początku, a które na końcu gotowania? Niektórzy doprawiają potrawy wyłącznie solą i pieprzem, inni dodają wiele ziół. Najlepsi kucharze zdradzają, jak doprawiać zupy i dania główne, żeby wydobyć z nich pełnię smaku i aromatu.

Przyprawy, suszone i świeże zioła to bardzo istotne dodatki do rosołu, zup i dań głównych. Wydobywają z potraw głębię smaku, wzmacniają również aromat. Nie każdy wie, że nie tylko odpowiednie przyprawy, ale również moment, w którym się je dodaje jest niezwykle ważny, aby ugotować pyszne danie.

Wiele osób doprawia dania wyłącznie solą i pieprzem. Inni natomiast dodają różnorodne przyprawy oraz suszone i świeże zioła, które poprawiają smak. Wszystkie przyprawy należy dodawać w odpowiednim momencie, aby danie smakowało idealnie.

Najlepsi kucharze zdradzają, kiedy do potraw dodawać sól, pieprz, suszone zioła i inne przyprawy. Ciekawy sposobem na uwydatnienie smaku przypraw jest wysoka temperatura, dzięki której korzenne przyprawy uwalniają niepowtarzalny aromat.

Jakie przyprawy dodaje się na początku, a które pod koniec gotowania?

Liście laurowe, pieprz, ziele angielskie i jałowiec to te przyprawy, które możemy dodać do gotowania na początku. Potrzebują bowiem trochę czasu, by uwolnił się z nich pełny smak i aromat.

Sól, a także świeże i suszone zioła zawsze dodawaj pod koniec gotowania. Przyprawy o wyraźnym smaku dodane na początku kulinarnej obróbki stłumią smak podstawowych składników. Lepiej więc dodawać je później.

Sól natomiast zamyka pory w mięsie. Jeśli więc chcesz ugotować aromatyczną zupę, nie sól mięsa na początku gotowania. Mięso posól natomiast od razu, kiedy przygotowujesz danie główne, np. polędwiczki w sosie.

Niektóre przyprawy można smażyć, dzięki czemu smak będzie pełniejszy

Imbir, pieprz cayenne i inne orientalne przyprawy korzenne możesz podsmażyć na patelni i dopiero dodać do dania. Wysoka temperatura uwalnia bowiem głębię smaku i aromatu, dzięki czemu potrawy smakują jeszcze lepiej.

Pamiętaj jednak, żeby nie trzymać przypraw zbyt długo na patelni. Smaży się je krótką chwilę na małym ogniu. Jeśli się przypalą, stracą swój smak i staną się gorzkie. Nie będą więc nadawały się więc do doprawienia potraw.

Jakich grzybów lepiej nie suszyć? Łatwo o ogromny błąd. Dowiedz się również, jak ugotować brukselkę, żeby nie była gorzka.

Przyprawy
canva/Shantanu Pal z Pexels

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: haps