Czy w Wigilię można jeść mięso?
Już za kilka dni Święta Bożego Narodzenia. Planujemy więc menu i robimy zakupy. Wśród nich nie może zabraknąć karpia, śledzia, kiszonej kapusty i suszonych grzybów. Właśnie z nich przygotujemy bowiem tradycyjne, wigilijne potrawy. Wielu z was z pewnością zastanawia się jednak czy w Wigilię można jeść mięso. Wyjaśniamy wam tę kwestię, żebyście nie mieli wątpliwości.
Wigilia Bożego Narodzenia jest jednym z najważniejszych świąt dla katolików. Gromadzimy się wtedy z najbliższymi przy stole, dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, a potem zasiadamy do uroczystej kolacji. I tu pojawia się pytanie — czy tego dnia na stole mogą pojawić się potrawy mięsne?
Czy w Wigilię można jeść mięso?
Wiele osób czuje się zdezorientowanych i nie wie, czy w Wigilię można jeść mięso, czy nie. Rzecz tak naprawdę rozbija się między tradycją i naszymi przyzwyczajeniami a prawem kanonicznym. To drugie, obowiązujące od 2003 roku mówi, że post ścisły w Wigilię nie jest wymagany. Także tego dnia możesz jeść mięso i nie będzie to grzechem.
Według obecnie obowiązującego Prawa Kanonicznego post ścisły obowiązuje katolików w Środę Popielcową, a także w Wielki Piątek przed Wielkanocą. Natomiast w każdy piątek roku liturgicznego, należy zachować post jakościowy. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia.
Post dla większości osób oznacza powstrzymywanie się od jedzenia pokarmów mięsnych. Ma on na celu przygotować ciało i duszę na prawdziwe i godne przeżycie tych wyjątkowych świąt. Duchowni zachęcają więc do zachowania postu, bo tak też czynili katolicy 24 grudnia w Polsce od wieków. Dla wielu wieczerza wigilijna była tego dnia pierwszym posiłkiem i miał być on postny, a więc bezmięsny.
I w wielu domach, mimo poluzowania przepisów, nadal tego dnia zachowuje się post, a na stół trafiają bezmięsne potrawy. W sumie jest to miła tradycja, podkreślająca wyjątkowy charakter tego dnia.
Wigilijne menu
Na wigilijnym stole zgodnie z tradycją powinno pojawić się 12 potraw nawiązując do 12 apostołów i 12 miesięcy w roku. Wśród nich jest zwykle barszcz czerwony lub zupa grzybowa, pierogi z grzybami i kapustą, kapusta z grochem lub grzybami, dania z karpia, śledzia i maku.
Jeśli jednak chcecie, by na waszym stole w Wigilię pojawiły się też dania mięsne, możecie podać pierogi z mięsnym farszem, krokiety z mięsem i grzybami albo delikatny, drobiowy pasztet.
Jeśli chcesz poznać dokładne receptury na wigilijne dania, zapraszamy na naszą stronę. Znajdziesz tu np. przepis na karpia w galarecie , a także na pierogi z farszem z maku .
Źródło zdjęcia: canva/fotek
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: poradnikzdrowie, wiadomosci.onet