Czym przyprawiać bigos?
Bigos na święta rzecz obowiązkowa. Choć na stole pojawiają się pomysłowe, zaskakujące dania i tak bigos znika pierwszy. Trudno go nie lubić. Jest pożywny, pełen smaku i wyrazu. Na smak tej potrawy wpływa dobór podstawowych składników i przypraw. Zobacz, czym przyprawiać bigos, by był wyborny.
Podstawowymi składnikami bigosu jest kiszona kapusta i mięso. Niektórzy dodają też świeżą kapustę dla złagodzenia smaku kiszonej. Pożądany jest dodatek wędzonki, np. boczku, kiełbasy. Warto też dorzucić trochę suszonych grzybów leśnych, które nadadzą potrawie niebywałego aromatu. Nie mniej istotne są też przyprawy. Wpływają one na smak tego dania, a także na jego strawność.
Czym przyprawiać bigos?
Do klasycznych przypraw do bigosu należy ziele angielskie, listek laurowy i czarny pieprz. Często też dodaje się kminek , który dobrze komponuje się ze składnikami bigosu, poprawiając też ich strawność. W tym samym celu warto dodać majeranek czy tymianek.
Jeśli chcesz przygotować bigos myśliwski, koniecznie dodaj do niego suszone, leśne grzyby i kilka jagód jałowca. Wprowadzą do potrawy leśne smaki, doskonały aromat i nutę orzeźwienia.
Mniej oczywistymi, ale również dobrymi przyprawami do bigosu są goździki i czerwona papryka. Pierwsze wprowadzą korzenną, słodko-pikantną nutę. Papryka nieco odmieni barwę bigosu.
Bigos dobrze też komponuje się ze smakami owocowymi. Możesz więc dorzucić do niego rodzynki i suszone śliwki. Kawałki jabłka złagodzą zaś kwaśność kapusty. Podobnie zresztą jak miód, który jest wyjątkowo dobrym dodatkiem do bigosu. Niektórzy doprawiają to danie cukrem, jednak miód pasuje o wiele lepiej.
Jeśli zaś chcesz nadać bigosowi kolorytu, a także sprawić, by nabrał pełniejszego smaku, dodaj do niego 2-3 łyżki koncentratu pomidorowego lub kieliszek czerwonego wina .
Na sam koniec zostaw sobie dodatek soli i pieprzu . Kapusta i wędliny zawierają zwykle dużo soli, więc czasami jej dodatek nie jest już potrzebny.
O czym warto pamiętać, doprawiając bigos?
Suche przyprawy, takie jak listek laurowy, ziarna ziela angielskiego i pieprzu najlepiej jest dorzucić na początku gotowania. Podobnie jest z suszonymi grzybami, które potrzebują nagotowania.
W trakcie gotowania możesz dorzucić rodzynki, suszone śliwki, jabłka, jagody jałowca. Pod koniec gotowania, gdy już ustali się niemal końcowy smak bigosu, dopraw go pozostałymi przyprawami.
Pamiętaj jednak, by nie wrzucać ich wszystkich na raz. Najlepiej dodawaj przyprawy pojedynczo i pogotuj z nimi bigos dobre 5-10 minut. Wtedy będziesz wiedzieć, czy twoja potraw potrzebuje czegoś jeszcze. Pamiętaj, że nadmiar przypraw też może popsuć smak bigosu.
Jeśli chcesz poznać dokładny przepis na bigos , zajrzyj na naszą stronę. Sprawdź też, jak przygotować bigos bez dodatku mięsa .
Źródło zdjęcia: canva/Olga Kriger
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: newsy.gotujmy