Smakosze.pl Produkty Dlaczego sałata ma gorzki smak? Czy można ją bezpiecznie jeść? Wyjaśniamy wątpliwości
canva/PosiNote

Dlaczego sałata ma gorzki smak? Czy można ją bezpiecznie jeść? Wyjaśniamy wątpliwości

16 lipca 2022
Autor tekstu: Renata Materlińska

Zastanawialiście się pewnie nie raz, dlaczego sałata ma gorzki smak i czy można ją bezpiecznie jeść. Postanowiliśmy więc rozwiać wasze wątpliwości i wyjaśnić przyczyny goryczki w sałacie. Sprawdźcie też, w jaki sposób można się pozbyć nieprzyjemnego smaku z tego warzywa.

Sałata jest smacznym, niskokalorycznym warzywem. Niska kaloryczność sałaty wynika z tego, że zawiera ona dużo wody. Sałata zwykle ląduje na naszych kanapkach lub w sałatkach. Występuje w wielu odmianach, które różnią się smakiem, delikatnością, a nawet kolorem.

Młode, szybko rosnące warzywo ma kruche liście o delikatnym smaku. Oczywiście kruchość i smak są też uwarunkowane odmianą, bo niektóre sałaty mają raczej elastyczne liście, a smak dość ostry, jak np. rukola. W niektórych warunkach zmienia się jednak smak sałaty i jej delikatność.

Dlaczego sałata jest gorzka w smaku?

Na pojawienie się w sałacie goryczki mogą mieć wpływ np. upały i małe nawodnienie. W takich warunkach sałata szybko zaczyna wyrastać, tzn. dojrzewa i kwitnie. Jej smak zmienia się wtedy na gorzkawy.

Jeśli brzegi liści sałaty są brązowe, też możecie spodziewać się, że będzie miała gorzki smak. A to dlatego, że była za słabo podlewana, a brak wody również zwiększa jej gorycz.

Gorzkawa w smaku będzie też sałata, która zbyt wolno rosła, bo nie była odpowiednio uprawiana lub została za późno zebrana. Taka sałata nie tylko nabiera goryczki, ale też jej liście stają się twardawe i mniej smaczne.

Gorzki smak sałaty może też wynikać z przenawożenia azotem, a także ze specyfiki danej odmiany. Gorzkawa w smaku jest z natury np. sałata rzymska.

Gorzka sałata — jeść czy nie jeść?

Choć gorzkawa sałata nie jest tak smaczna, jak delikatna i słodkawa, to jednak można ją jeść. Jeśli jednak chcemy nieco zneutralizować gorzkawy smak, możemy to zrobić na kilka sposobów.

Część goryczki możemy usunąć przez dokładne wypłukanie liści i umieszczenie ich na kilka godzin w lodówce. Dzięki temu sałata stanie się też bardziej krucha i chrupiąca. Niektórzy zalecają nawet, by najpierw opłukać sałatę w ciepłej wodzie, a dopiero potem w zimnej.

Goryczkę pomoże też zneutralizować sok z cytryny. Wystarczy nim lekko skropić liście sałaty w czasie przyrządzania. Warto też dodać nieco cukru lub miodu do sosu.

Ciekawym sposobem na pozbycie się goryczki z sałaty, jest moczenie jej liści w zimnej wodzie z dodatkiem odrobiny sody oczyszczonej. Liście moczymy 5-10 minut, potem płuczemy i jeszcze kilka minut moczymy je w czystej, zimnej wodzie.

Z naszej strony dowiesz się też, jak przedłużyć świeżość sałaty , a także, jak zrobić sałatkę z sałatą lodową .

sałata
canva/AfricaImages

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: rodzice, newsy.gotujmy

Obserwuj nas w
autor
Renata Materlińska

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy